1 Ayda Kaç Kilo Verilir ve Verilmelidir

1 Ayda Kaç Kilo Verilir ve Verilmelidir

Kilo vermek bir çok kişi için başarılması gereken zor bir hedef olarak karşımızda durmaktadır. Fazla kilolarımızdan kurtulmak amacıyla en bilinen ve en çok kullanılan zayıflama yöntemi olarak ta diyet listelerinden faydalanıyoruz. Bazılarımız bir süreliğine uyguladıkları bu diyetlerden istedikleri sonuçları elde edebiliyorlar iken bir çokları için diyetle zayıflamak ne yazık ki istenilen hedeflerin çok uzağındaki bir gerçekleşme ile son buluyor. Bunun en önemli nedeni ise kilo vermeye karar verdiğimizde verilecek olan kilolarda bilimsel ve sürdürülebilir olmayan bir takım zayıflama hedefleri ortaya koymamızdan kaynaklanıyor. Örnek vermek gerekirse en basidinden 1 haftada 10 kilo zayıflama gibi gerçekleştirilmesi neredeyse imkansız olan kilo verme hedefleri belirliyoruz.

Peki yağ yakmaya karar verdiğimizde ne kadar kilo verebiliriz, Örneğin 1 ayda kaç kilo verebilirim, bu soruların gerçek yanıtları nedir acaba hiç düşündünüz mü?

 

1 ayda kaç kilo verilir

Diyetisyenlere ve beslenme uzmanlarına bu soruları sorduğumuzda hemen yanıt vermek yerine bazı soruları öncelikle sorarak bu soruların cevaplarına göre kişilerin 1 haftada veya 1 ayda kaç kilo verebileceğini söylüyorlarlar.

 

-İlk olarak hastalığın nasıl kilo verdiği çok önemli, pamuk yutarak zayıflama, kusmak suretiyle kilo verme gibi sağlıksız zayıflama yöntemleri kullanıldığında elbette hızlı kilo verilebilmektedir. Ancak bu yöntemler ne beden sağlığımız ne de ruh sağlığımız açısından hiç te arzu edilen bir zayıflama yöntem değildir. Kişiler hızlı zayıflayacağım diye vücut direncini kaybedebilir, bağışıklık sistemi çökebilir, metabolizması bozulabilir, psikolojik olarak olumsuz etkilenebilir, saç dökülmesi, mutsuzluk, kan değerlerinin bozulması, kalp ritminde bozulmalar ve hatta sonu ölüme kadar uzanan bazı yan etkiler ile karşılaşabilir.

Bu nedenle ilk şartımız sağlıklı zayıflama yolları sınırlarında kalarak kilo vermeye karar vermek olacaktır.

İkinci olarak metabolizma çalışma hızının normal olan kişiler ile metabolizma rahatsızlıkları olan kişilerin kilo verme hızlarındaki farka değinmek gerekir. Tiroid bozukluğu gibi nedenlerle metabolizması düzgün çalışmayan kişilerin sağlıklı bireylere nazaran daha zor zayıfladıklarını biliyoruz. Bu fark, sağlıklı bir kişide 1 ayda 4-6 kilo zayıflama iken metabolizma rahatsızlığı olan kişilerde 1 ayda ancak 1 kilo vermek mümkün olabilmektedir. Bu nedenle rahatsızlığı olan kişilerin tedavi aşamasının sonuçlanmasının ardından kilo verme diyetine başlamaları, onların az emekle çok kilo vermelerine yarımcı olacaktır.

Diğer yandan uygulanan kilo verme tekniği de 1 ayda kaç kilo verilebileceği açısından son derece önemlidir. Sadece diyetler ile yapılan zayıflama süreçleri, diyet+egzersiz ile birlikte yapılanlara nazaran daha zor geçmektedir. Diyet uygularken de haftada ortalama 1 kilo verme hedefi olanları tercih etmelisiniz.

Bir diğer önemli husus egzersiz ile birlikte diyet uygulamaktır. Öncelikle diyet yaparak biraz kilo verdikten sonra egzersiz çalışmalarına geçmek faydalı olacaktır. Egzersiz programları da vücudu fazla yormamalı, beslenme alışkanlıklarını da değiştirmede yardımcı olmalı, sakatlık riski olan egzersizler kesinlikle yapılmamalıdır.  En iyi egzersiz yöntemleri bölgesel incelme egzersizleri, koşmak ve yürüyüş yapmaktır. Ayrıca amatörce sporlarla uğraşmak ta kilo vermek için oldukça yardımcı olacaktır.

1 ayda kaç kilo verilmeli?

Bu dediklerimizi yapan kişiler ayda ortalama olarak 4 kilo rahatlıkla verebilirler.  Kesinlikle 1 ayda 5-6 kilo vermeden daha fazla zayıflama iddiası olan kişilere ve diyet formüllerine itibar etmeyin. Önemli olan verilen kiloların bir daha alınmadan kalıcı bir biçimde zayıflamanın sağlanmasıdır. Hızlı zayıflatan diyetler vücudun metabolizmasını alt üst ede ve vücuda kilo verme sürecinde kendisini toparlamasına imkan vermezler.  Diyet bırakılır bırakılmaz da vücudumuz eski dengesine kavuşmak amacıyla kilo almak ister. Bu nedenle ağır ağır ama kalıcı bir biçimde kilo vermek en akılcı yol olacaktır.

 


Add Comment