1200 Kalorilik Diyet Listesi İle Zayıflama-1200 Kalori Diyet Listeleri Kaç Kilo Verdirir

1200 Kalorilik Diyet Listesi İle Zayıflama-1200 Kalori Diyet Listeleri Kaç Kilo Verdirir

Günde 1200 kalori alımına izin veren bu diyet listesi, özellikle sağlıklı beslenme yoluyla zayıflamak istiyorum diyenler için ideal olarak tabir edilebilecek bir diyet formülü olarak karşımıza çıkıyor. Zaten 1200 kalori alımı da bir diyet listesi için sağlıklı bir düzeyde beslenmeye olanak verdiği şeklinde bir çıkarım yapılabilir.  1200 kalorilik diyet formülünün en önemli tarafı, aç kalmadan zayıflama sağlamasıdır.

Niçin 1200 Kalori ?

1200 kalorilik diyet

1200 kalorilik diyet

Daha önceki yazılarımızda da çok kere bu konuya değinmiştik. Bir çok arkadaş aç kalarak daha kolay zayıflamanın sağlanacağını sanmaktadırlar. Oysa gerçek öyle değildir. Vücudumuz açlık hissi ile aşırı miktarda karşı karşıya kalınca bunun çok uzun süre süreceğini sanarak kendine has bir takım metabolizma tedbirleri almaktadır. Bunlar, metabolizmayı yavaşlatmak ve kalori yakımını azaltmak, vücutta ödem ve su tutulmasını sağlamak, vücuttaki en kolay enerjiye dönüştürülebilen madde olan protein den yapılmış olan kas gruplarını yakmak gibi bir takım faaliyetlerdir. Gördüğünüz gibi şok bir şekilde yeme içmenin kesilmesi ile birlikte asla sağlıklı, hızlı ve kalıcı zayıflama sağlamıyor. Tam aksine doktorlar ve diyetisyenler tarafından tavsiye edilen 1200 kalorilik standart diyet programları çok daha sağlıklı ve kalıcı yoldan kilo verme imkanı doğuruyor.

Her kişinin zayıflamak için günlük olarak yakması gereken kalori miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunda yaş, cinsiyet, yaşam tarzı bazal metabolizma hızı, vücudun kas yapısı, egzersiz ve spor alışkanlığı ve hatta hastalıklar gibi bir takım faktörler etkili olmaktadır. Ancak kişinin kilosu ve yaşının temel alınarak günlük kalori ihtiyacı nın hesaplanabildiği bir takım matematiksel formüller de mevcuttur.

Diyet Listelerinde Besin Grupları Dengeli Olmalıdır

Her ne kadar 1200 kalorilik diyet listesi alınan kalori bakımından çok da doyurucu olmasa da, karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin mineral gruplarının dengeli bir biçimde kullanıldığı yemeklere sahip olan bir diyet olarak tok tutucu ve besleyici olduğu söylenebilir. Diyet menüleri içerisindeki yemeklerin besin değeri bozulmadığı ve günlük kalori ihtiyacını karşıladığı sürece sorun yoktur.  Bir insanın günlük tükettiği yiyecekler içerisinde % 55 lik kısmı karbonhidratlar % 15 i proteinler, % 30 u da yağlardan teşekkül etmelidir. Bu % 30 luk yağ kısmının% 10 u doymuş yağlar geriye kalan % 20 si ise doymamış yağlardan oluşmalıdır.  Bunu 1200 kalorilik diyet listesi için uyarladığımızda 660 kalori karbonhidratlardan, 180 kalori proteinlerden ve 360 kalori de yağlardan alınmalıdır.  Bu beslenme tablosu kişisel durumlara ve rahatsızlıklara göre az da olsa değişim gösterebilmektedir.

1200 Kalorilik Diyet Menüsü Örneği

‘Sabah Kahvaltısı’

1 dilim esmer tam buğday ekmeği

1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi

½ muz

‘Ara öğün’

20 adet badem ya da erik ( kış aylarında bir adet mandalina)

1 adet elma

‘Öğle Yemeği’

2 dilim diyet ekmeği

100 gram az tuzlu yağsız hindi eti

40 gram peynir

1 tatlı kaşığı hardal

Marul

Domates

1 adet portakal

‘Ara Öğün’

250 gram yağsız yoğurt

‘Akşam Yemeği’

100 gram haşlanmış ya da fırında pişirilmiş yağsız ve derisi alınmış tavuk eti.

1 porsiyon brokoli haşlama

100 gram esmer pirinç haşlaması

‘Ara Öğün’

200 ml yağsız süt

2adet yağsız incirli kurabiye

Add Comment