Acı biber zayıflatırmı-Acı biberin faydaları ve zayıflama etkisi

Acı biber zayıflatırmı-Acı biberin faydaları ve zayıflama etkisi

Acı biberin her ne kadar tadı acı olsa da sağlığa ve zayıflamaya faydaları yadsınamaz niteliktedir. Kırmızı biber özellikle A, K, C vitaminleri bakımından tam manasıyla bir vitamin deposudur. Bu vitaminler hücrelerdeki yıkıma engel olmakta ve bir çok kanser türünün gelişimini engellemektedir.

acı biber

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için acı biber yemek çok faydalıdır. Acı biber zayıflatırmı derseniz acı biberin vücudun oksijen tüketimini artırması ve metabolizma hızını yükseltmesi nedeniyle kilo vermek ve kalori yakmak için de etkili olduğu bilinmektedir. Bu da acı biber ile zayıflama ilişkisi arasındaki bağı gösteren etkilerden birisidir.

Acı biber nasıl zayıflama sağlar:

Acı biber içerisinde, b,bere acı tadını veren kapsaisin adında bir kimyasal madde vardır. Bu bitkisel kimyasal, stres hormonlarının azaltılmasına ve vücudun rahatlamasına etki eder. Vücudun oksijen tüketimini de artıran kapsaisin maddesi metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile bölgesel yağların eritilmesi için de yüksek fayda sağlar. Kapsaisin aslında renksiz ve kokusuz bir maddedir. Ancak dil ile temas ettiğinde acı alma reseptörlerini faaliyete geçirdiği için acı tat hissi vermektedir.

Acı biber yemek, açlık hissini bastırır ve tokluk hissi yaratır. Kapsaisin maddesi mide ve bağırsak hareketlerini de hızlandırdığı ve sindirim sistemindeki kan dolaşımı hızını artırdığı için beyine tokluk sinyallerinin gönderilmesini sağlar. Acı biber aynı zamanda kalori bakımından düşük bir sebzedir.

Acı biberin diyetlerde kullanımı:

Acı biber,  ödem sökücü ve vücuttan fazla sıvının kaybedilmesini sağlayan bir çok diyet türünde kullanılmaktadır. Acı biber katılarak haftada 1 yada 2 kez içilen limon suyu, su, akağaç şerbeti karışımı, yağ yakan bir içecek ve zayıflatan bir karışım olarak ABD de yoğun olarak kullanılmaktadır. Kilo kaybettiren bu içecek ile kısa sürede fazla kilolarınıza elveda diyebilirsiniz.

Acı biberin zayıflamada diğer bir kullanımı ise acı biber diyeti denilen bir diyet şeklinde uygulanmasıdır.  Bu diyet 3 haftalık bir diyet listesi eşliğinde düşük yağlı yiyecekler ile yapılmaktadır. İleriki yazılarımızda acı biber diyeti diyet listesi, diyetvakti.net sitesinde yayınlanacaktır.

Acı biberin faydaları nelerdir?

Acı biber antioksidanlar bakımından çok zengin ve kanseri önleyen likopen maddesini ihtiva eden bir besin maddesidir. Beta kriptoksantin adı verilen karotenoid bitkisel kimyasal, çok güçlü bir antioksidan olarak özellikle sigaranın neden olduğu hastalıklar ile akciğer kanserine bitkisel çözüm sunmaktadır.  Ayrıca kırmızı süs biberi adı verilen acı biber çeşidi, kemikleri güçlendirmekte ve içerdiği diyet lifleri ile sindirim sisteminin daha fazla çalışmasına ve daha fazla kalori tüketimine olanak sağlamaktadır. Zaten bu etkisinden dolayı acı biber hapı, acı biber zayıflama çayı gibi bitkisel zayıflama ürünleri piyasada oldukça fazla rağbet görmektedir.

Acı Biberin Zararları

Acı Biberin ülsere iyi geldiği yanlış ve yaygın bir inanıştır. Acı biber midesi sağlam olanlar için faydalı olabilir. Ancak midesinde ülser, gastrit gibi rahatsızlıklar bulunanlara acı biber iyi gelmemektedir.

Add Comment