Açlığı bastırmanın ve iştah kapamanın yolları nelerdir?

İştah kapama yöntemleri

iştah kesmek ve iştah kapamak için türlü yollar deneriz. İştah kapamanın yolları arasında bir kısmı gerçekten bilimsel iken bazıları kulaktan duymadır. Diyet yaparken karşımızda bizim en önemli ve sinsi düşmanımız karnımızın acıkması veya kendimizi aç hissetmemiz olacaktır. Çoğumuz bırakın diyet yapılan dönemleri, normal zamanlarda bile işahımızı kontrol edemeyiz. Aç olmasak bile ufak bir sinir sıkıntı veya stres anında kendimizi yemeye veririz. Ben bile şahsen ydiklerimin çoğunu farkında olmadan tüketmekteyim. Ve şunu çok iyi bilmekteyim ki aç değilim. Bir de diyet listesi uygularken ister istemez aç kalmak veya açlık hissine kapılma olayını hepimiz yaşayabiliriz. Bu durum çoğu kişinin diyetlerini yarıda bırakmalarına en önemli nedeni teşkil etmektedir. Bazıları iştahını kapatmak için iştah kesici veya iştah bastırıcı bir takım haplar dahi kullanabiliyorlar. Elbette o da zayıflamak için bir çözümdür ama ben bu yazımda sizlere doğal yollardan açlık hissini nasıl gidereceğimizi ve iştah kapatma yöntemleri ve ipuçlarını vereceğim.

Kendimizi bir diyet sırasında aç hissetmemek için bize en önemli yardımcı şey su olacaktır. Su içmeyi hiç bir zaman aklınızdan çıkartmayın. Günlük 3 litreye kadar su içmenin vücuda hiç bir zararı olmaz. Kimileri su içmenin zararları vardır derler. Ancak fazla suyun vücuttan doğal yollarla atılabilmesi mümkün olduğu için su içmenin sağlığa hiç bir zararı ve riski yoktur. Sık ve azar azar içilen su ile iştahınızın kesildiğini göreceksiniz. Su yerine asla yeşil veya siyah çay gibi kafeinli içecekleri içmeyin. Suyun yeri ayrıdır bu diğer içeceklerin yeri ayrıdır. Zayıflatan yeşil çay bile asla suyun yerini tutmaz. Su içmek sadece zayıflama ve iştah kesmek için değil, aynı zamanda hazmı kolaylaştırmak ve sindirim rahatsızlıklarını gidermekte te faydalıdır. Çok su içerken arada bir bardak sıcak yeşil çay içmenin hiç bir mahsuru yoktur. Ancak yeşil çay tüketimini günde 3 büyük su bardağından fazla yapmayınız. Yeşil çay içerisinde bulunan yağ yakıcı maddeler nedeniyle aşırı yeşil çay tüketimi yetersiz beslenmeye neden olabilir.

Acıkmamak için yürümek te oldukça faydalı bir yöntemdir. Yürüme sırasında hem midenizdeki o kazınmayı düşünmezsiniz hem de yürüyüş sırasında sindirim sistemi, beyine açlık uyarıları vermez. Diğer yandan da yürüyerek zayıflama yöntemini uygulamış olursunuz.

İştah kapatmak ve açlığı bastırmak için belki de en etkili yol, psikolojik olarak kendimizi telkin etmemizdir. Bir diyet listesini bile kendi irademizle uygulamayı başarabildiğimize göre sofrada tam tıkınmaya başlamışken ve ihtiyacımızdan çok daha fazlasını mideye indirmek üzereyken birden bire kendimizi geri çekecek o müthiş sözü kendimize söylemeliyiz:

Neden daha fazla yiyorum ki?
Çünkü belli bir miktar yemek yedikten sonra vücudun doygunluk hissini oluşturması için 15-20 dakika geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında ise kendi ihtiyacımızdan çok daha fazla miktarda ve kalorideki yemekleri yemiş oluyoruz. O nedenle kendimizi geriye çekerek azar azar yememk ve tam doymadan sofradan kalkmak, bizlerin ömür boyu sürdürmesi gereken bir beslenme alışkanlığı olmalıdır. Hele zayıflama amacı olan kişilerin kilo sorunlarını bir an önce halledebilmeleri için normal kilolulara göre çok daha çabuk sofradan kalkmaları gerekir.

Kitap karıştırmak, ev işleri yapmak, elde çamaşır yıkamak gibi aktiviteler de iştahı kapatır ve yeme isteğini bizlere unutturur

Bir takım iştah kapatan zayıflama haplarının da işe yaradığı söylenmektedir. Ben şahsen her ne kadar böyle bir zayıflama ilacını şahsen denememiş olsam da işe yarayabileceği kanaatindeyim. İştah kapama yöntemlerinden sizlerin de parlak fikirleri varsa bizimle okuyucu yorumları kısmında paylaşırsanız sevinirim.

Add Comment