Adet Neden Gecikir-Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Neden Gecikir-Adet Gecikmesi Nedenleri

Adetin gecikmesi (geç adet görme) bir çok kadının en fazla çektiği kadın rahatsızlıklarından bir tanesidir. Adet gecikmesi nedir sorusuna şöyle bir tanımla yanıt vermek mümkündür: 29 günlük adet döneminin sonunda olması beklenen zamanda adet kanamasının olmamasıdır. Adet gecikmesinin nedenleri çeşitli sebeplere dayanmaktadır. En sık görülen adet gecikmesi nedenleri, hamilelik, korpus luteum kisti ve diğer jinekolojik ve endokrin hastalıklar, stres ve iklim değişikliği, oral kontraseptif kullanımı sonrası adet gecikmeleri görülebilmektedir.

Ergenlik döneminde ve menopoz öncesi kadınlarda,da adet kanamalarında düzensizlikler ve gecikmeler görülebilir. Adet gecikmesinden bahsetmek için adet olması gereken zamandan belirli bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir.

adet gecikmesi nedenleri

5 güne kadar görülen adet gecikmeleri normal karşılanmalı ve endişeye neden olmamalıdır. Bu süreyi geçen durumlarda adet gecikmesinden bahsetmek mümkündür. Bir de hiç adet olamama durumu vardır. 6 ay veya daha fazla süren bir zaman dilimi içerisinde adet olamama durumu tıp dilinde amenore olarak adlandırılır. Adet gecikmesinin başlıca nedenlerini inceleyelim:

A. Gebelik 

Menstrüasyon olarak adlandırılan adet kanamasında görülen gecikmelerde ilk akla gelen şey genellikle gebelik olmaktadır. Aktif cinsel yaşamı olan kadınların her an için hamile kalma ihtimali vardır. Bir tek cinsel ilişki neticesinde bile pekala hamile kalınabilir. Hatta doğum kontrol hapı (oral kontraseptif) kullanan kadınlarda bile hap alma zamanı kaçırılırsa hamilelik ortaya çıkabilir.

B. Stres

Stres vücudun işleyişini kökten olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Stres sonucunda cinsiyet hormonlarının salgılanımında ortaya çıkan anormallikler ve düzensizlikler adet gecikmesine neden olabilir. Hatta adet olamama (amenore) bile stresten kaynaklanabilmektedir. Adet gecikmesine neden olan genel stres nedenleri, iş hayatında veya özel yaşamda ortaya çıkan ciddi bir sorun, aile ilişkileri, herhangi bir stres faktörü, menstruasyonun düzenini sağlayan hormonal dengede değişikliklere neden olur ve bu da doğal olarak adet düzensizlikleri ile adet gecikmelerine yol açar.

Sadece çalışmak değil öğrenmek, aynı zamanda bir psikoloğa gidin, rahatlayın: tavsiye basittir.

C. Egzersiz

Aktif olarak aerobik, spor, dans gibi yoğun hareket ve tempo gerektiren aktivitelerle uğraşan genç kızların adet döngüsünde gecikme şikayetine sıkça şahit oluyoruz. Bunun nedeni, yoğun egzersiz hareketlerinin vücudun biyoritmini etkilemesi ve adet döngüsünde çok keskin bir değişime neden olmasıdır.

D. İklim değişimi

Günümüzde seyahat olanaklarının gelişmesi nedeniyle dünyanın bir ucundan diğer ucuna bir gün içerisinde ulaşmak mümkün olmuştur. Böylelikle iklim şartları ve mevsimlerde de keskin bir değişim yaşamak mümkündür. Temmuzun ortasında dünyanın kuzey yarımküresinde yaz mevsimi yaşanırken güney yarımküre kışı yaşamaktadır. Bu tür seyahatleri yapan kişilerin bedenlerinin iklime uyum sağlamadaki yavaşlığı, adet düzensizliklerine ve adet kanamasında gecikmeye neden olabilmektedir.

E. Zayıflama Diyetleri

Sıkı diyetler nedeniyle vitamin, mineral ve Demir gibi adet kanamalarının düzenli olmasını sağlayan besin maddelerinin alımında bir takım zaafiyetler ortaya çıkabiliyor. Tek besin grubu ağırlığı olan diyetlerde vücudun direnci de düşmekte ve kendisini korumak için adet dönemini ötelemektedir. Zayıflama diyeti uygulayan hanımların adet döneminin gecikmemesi için vitamin desteği almalarında fayda vardır. Diğer yandan 45-47 kilodan daha düşük vücut ağırlığına sahip kadınlarda adet gecikmesi kronik hal almaktadır.

F. Jinekolojik, endokrin, ve bulaşıcı hastalıklar

-Polikistik over nedeniyle adet gecikmesi

Polikistik over sendromu gibi hastalıkların karakteristik özelliği adet döneminde bir takım gecikmelere neden olmasıdır. Bu rahatsızlık, kadınlık hormonlarının salgılanımını kesintiye uğratan bir takım patolojik süreçleri bir araya getiriyor. Bu durumda vücudun yumurtlama yeteneği geçici veya kalıcı olarak kaybolabiliyor ve hatta polikistik over hastalığı kadınlarda kısırlığa yol açabiliyor.

Çeşitli organların herhangi bir işlev gözlenen polikistik over: hipotalamus, hipofiz, böbrek üstü bezi, tiroid ve yumurtalık kendilerini. Bu nedenle, hastalığın farklı nedenleri bağlı olarak kendisini dışa ve yeterli tek bir özelliği ya da teşhis yönteminin tanı için.

-Corpus luteum kisti

Ovulasyon oluşursa, korpus luteum oluşur ve hormonal kazasında kısa bir süre önce gerçekleşen adet kanaması olduğu, stresin bir sonucu olarak korpus luteum bir süre için “çalışmaya” devam ediyor. Buna göre, zaman içinde menstruasyon gelmez.

-İç genital organların iltihabı

İç üreme organlarında yani rahimde yumurtalıkta görülen iltihaplar neticesinde adet düzensizlikleri ve adet kanaması gecikmeleri pek yaygındır. Rahim iltihabı (salpenjit) gibi çeşitli kadın hastalıkları, miyom (rahim iyi huylu tümörler), gibi rahatsızlıklar bu tür iltihaplanmaların en önemli nedenidir.

G. Kürtaj

Kürtaş sırasında rahim duvarı kısmi zarar gördüğünden dolayı adet gecikmesi görülebilmektedir. Kürtajın ardından normalde 28-32 gün sonra görülmesi gereken adet kanaması 40 gün veya daha uzun bir döneme sarkabilmektedir. 40 günden daha uzun süren adet gecikmesi normal değildir. Bu durumda bir kadın doğum uzmanına muayene olmak gerekebilir.

H. Yumurtalık Tembelliği

Yumurtalık Tembelliği (Over yetmezliği) görülen kadınlarda 40’lı yaşlardan itibaren yaşındayken, yumurtlama sık sık bu yaşta adet kanamasının gecikmesi oldukça yaygındır.

I. Hormonal kontraseptifler

Hormon tedavisi gören hanımlarda adet gecikmeleri görülebilmektedir. Özellikle Zoladex, buserelin, Diferelin, Dekapeptil gibi endometriozun tedavisi için kullanılan kombine hormonal kontraseptif ilaçların uzun süreli kullanımı durumunda adet gecikmeleri yaşanabilmektedir. Tedavinin bitmesinin ardından adet döngüsü genellikle bir ila üç ay içinde kendiliğinden normale döner.

Add Comment