Adet Söktürücü Bitkiler-Adet Söktürücü ilaçlar

Adet Söktürücü Bitkiler-Adet Söktürücü ilaçlar

Adet dönemi zaten kadınlar için zor ve stresli geçen bir süreçtir. Bir de buna geciken adet sorunu eklendi mi hem adet sancıları dayanılmaz hale gelebiliyor hem de kadınlarda ister istemez “acaba hamile miyim” şüphesi doğuyor. Ancak adet gecikmesinin bazı hanımlarda görülen kronik bir sorun olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Adet gecikmesinin değişik nedenleri olabiliyor. Bir takım nedenler rahim veya vajina yolunda görülen enfeksiyonlardan kaynaklanırken adet gecikmesinin büyük bir çoğunluğu ise adet periyodunun düzgün geçmesine yardımcı olan bir takım hormonların eksik salgılanması veya hiç salgılanmamasıdır. Adet söktürücü ilaçlar, tıbbi yoldan tedavi amacıyla oldukça işe yaramaktadır. Tabi ilaç kullanmaya vakti veya fırsatı olmayanların  tercihi ise adet söktürücü bitkiler olmaktadır. Burada bitkisel çözümlerin kesinlikle tıbbi tedavi yerine geçmeyeceğini ve bitkisel tedavi yolu seçilse bile mutlaka doktor kontrolüne devam edilmesi gerektiğinin altını çizelim ve adet söktürücü bitkiler ve bitkisel kürlerin uygulanışını kısaca aktaralım.  Ama öncelikle adet söktürücü ilaçlara bir değinelim:

Adet Söktürücü ilaçlar:

adet söktürücü bitkiler

Adet söktürücü ilaçlar olarak bilinenler aslında bildiğimiz doğum kontrol hapları’ndan başkası değildir. Doğum konrol ilaçlarıında bulunan progestron hormonu, yumurta çatlatmak için ve adet söktürücü etkisi ile bilinmektedir.   Adet söktürücülerde bulunan ve östrojen/progesteron içeren preparatlar hem hamileliği engellemekte hem de kadınların adet dönemi adı verilen siklus süreci normal seyrine çekilmektedir. Ancak burada önemli olan hormon östrojen değil, progesteron hormonudur.   Progesteron eksikliği çeken hanımların adet görmesi 15 güne kadar gecikebilmektedir. Bu süre zarfında vücut yeteri kadar progesteron üretemediği için yumurta çatlamaz ve bir türlü adet kanaması gerçekleşemez. Bu bakımdan rahim kalınlaşması olan kadınlarda adet gecikmesi daha olağandır.

Adet Söktürücü Bitkiler:

Yukarıda adet söktüren ilaçlar için söylediklerimizin aynısı adet söktürücü bitkiler için de geçerlidir. Tek bir farkla.. O da çözümün bitkisel ve doğal yollardan gerçekleşmesidir. Adet söktüren bitkiler denilince akla gelenlerin başlıcaları maydanoz, civanperçemi, papatya, nane, nergis, kimyon, safran, rezene, anason, havuç tohumu, karabaş otu, misk ve adaçayı gibi bitkiler veya bu bitkilerden elde edilen bitkisel çaylardır. Her bitki çayının ne kadar içileceği bitkisel çayın yan etkileri ve zararları da dikkate alınarak tespit edilmelidir. Ancak genellikle 2-4 çay bardağı yeterlidir. Dereotu tohumu adet söktüren bitkisel çözümler arasında önemli bir yere sahiptir. Ancak zerdeçal çayı, üvez meyvesi, kereviz, civanperçemi gibi diğer doğal tedavi kürlerini de unutmamak gerekiyor.

 

Adet Söktürücü Şifalı Bitkiler ve Kullanımı:

* Papatya don derece etkili bir adet söktürücüdür. Özellikle biberiye ile birlikte kaynatıldığında ve içildiğinde adet kanamasını hızlandırır.

* Kaynatılmış at kuyruğu otu bal ile karıştırılıp tatlandırılarak içilir.

* Aynı safa yaprak ve çiçekleri Kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.

* Civan perçemi tek başına yada sığır kuyruğu, çörek otu ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse adet söktürür, kadınlarda görülen çocuk olmama durumu adetten ise gayet faydalı bir uygulamadır. Yine menapozdan kaynaklanan kesilmelere de çok faydalıdır. Bazı kişilerde alerji etkisi yapabilir. Koklamak, tozunu yutmak ve vücuda sürtünce alerji yapabilir. Telafisi: Alerji için civan perçemini balla karıştırıp yerse fayda görür.

* Çiriş otu kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir.

* Çörek otu balla karıştırılıp yenmeye devam edilirse adet söktürür .

* Bir avuç kadar çöven kökü 5-10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra çöven kökü suyuna bal ilave edilerek tatlandırılır. Sabah ve akşam aç karnına günde 2 kez 1 çay bardağı kadar tüketilir. Aşırı tüketilirse kusma ve bulantı gibi yan etkiler geliştirebilir.

* Havlıcan otu da adet söktürücü etkisi olan bir şifalı ottur. Havlıcan da çöven kökü ve çörek otu gibi kaynatılmak ve içerisine tatlandırıcı olarak bal ilave edilmek suretiyle kullanılır.

Add Comment