ağız kokusu nedenleri, ağız kokusu nasıl geçer, anlaşılır ve tedavi edilir, ağız kokusuna bitkisel çözüm

Ağız kokusu nedenleri, Ağız kokusu nasıl geçer, anlaşılır ve tedavi edilir, Ağız kokusuna bitkisel çözüm Ağız kokusuna bitkisel yolla tedavi

Ağız kokusu yaygın görülen bir durum olmakla beraber tedavisi çok zor bir ağız rahatsızlığıdır. Sosyal ve özel yaşamda türlü sorunlara neden olabilen ağız kokusu, özellikle aile hayatını derinden etkileyebilmektedir. Ağız kokusunun nedenleri denilince genelde ağızda yemek artıkları neticesinde oluşan bakteriyel üreme akla gelir. Bu nedenle dişleri fırçalamak ve diş macunu kullanmak, ağız kokusuna neden olan bakterileri temizlemek ve ağız hijyenini sağlamak için önemlidir. Ağız kokusuna en etkili doğal iksir ağzımızda bulunan tükürük salgısıdır. Tükürük salgısını azaltan ilaç kullanımı, alkol ve sigara alışkanlıkları ağız kokusunun yaygın sebepleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Beslenme alışkanlıkları da ağız kokusuna neden olabilmektedir. Özellikle soğan, sarımsak türü yiyecekler yenilmesi ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Ağız kokusu nasıl anlaşılır: Malesef ağız kokusu ancak karşınızdaki kişi tarafından anlaşılabilir. O zaman da iş işten geçmiş olur.

ağız kokusu

Ağız kokusunun nedenleri arasında diş çürümesi, ağız bakımının iyi yapılması bademcik taşları, boğaz ve bademcik iltahapları, diş plakları, ağız ve diş eti enfeksiyonları, sigara kullanımı sayılabilir. Şayet ağız kokusu bir hastalıktan ileri geliyorsa bu durumda doktora gitmek ve ağız kokusuna neden olan sebepleri tedavi ettirmek en akıllıca yol olacaktır. Ancak evinizde de ağız kokusuna iyi gelen bitkiler ile ağız kokusunu önleme konusunda evde hazırlanan yöntemler den faydalanabilirsiniz. Öncelikle bitkisel yolla ağız kokusu nasıl tedavi edilir ve Ahmet Maranki tavsiyeli ağız kokusuna iyi gelen bitkiler nelerdir onlara bir göz atalım:

Maydanoz ile ağız kokusunun bitkisel tedavi yolu: Maydanoz bitkisi, içerdiği bitkisel asitler ve enzimler nedeniyle ağızda koku oluşumunu önler ve ağıza ferahlık verir. Açken ağız kokusu sorunu yaşayanlardansanız sabah ve akşam bir tutam maydanozu çiğnemenizi tavsiye ederim

Bitki çayları ile ağız kokusu tedavisi: Bitki çayları içerisinde bulunan ve çaya aroma katan bitkisel özler ağız kokusuna engel olur ve ağzınızın hoş kokmasına katkıda bulunur. Özellikle siyah çay, zencefil çayı, yeşil çay, nane çayı, adaçayı, ıhlamur gibi aromalı çaylar ağız kokusunu önlerler.

Nane ile ağız kokusunu yok etmek: Nane, aromatik maddeler bakımından en etkili bitkidir. Bu nedenle de bir yaprağı dahi çiğnendiğinde ağız kokusunu saatler boyunca giderir.

Su içmek ağız kokusunu önler mi?

Ağız kokusu oluşabilmesi için ağız içerisindeki tükürük salgısının azalmış olması gerekmektedir. Özellikle sabahları oluşan ağız kokusunu yok etmek için gece yatmadan evvel 2-3 bardak su içmenizde fayda vardır.

Ağız kokusunu gideren meyveler: Meyveler arasında portakal, çilek, ahududu, kara dut, böğürtlen, altın çilek gibi aromatik meyveler ağız kokusunu uzun süre giderebilirler. Ayrıca kabuklu elma ve havuç ta ağız kokusuna iyi gelen meyveler arasındadır. Elmanın hoş kokulu olanını seçiniz yeşil yada kırmızı elma olması fark etmez. Kivi meyvesi de ağız kokusuna iyi gelir.

Peynir ve süt ürünleri de ağız kokusunu önleyen yok eden ve ağızdaki PH dengesini kuran maddelere sahiptir. Ayrıca 3 yemek kaşığı kişniş’i yarım litre suda kaynatıp suyunu içerseniz ağız kokusunu bitkisel yolla tedavi etmiş olursunuz.

Kuruyemişler ağız kokusuna çözüm dür: Kuruyemişler bitkisel yağlar bakımından zengin olup bakterilerin diş ile temasını engeller ve ağız kokusu oluşumunu azaltır veya geciktirir.

Karanfil: Hoş kokusu ve keskin aroması nedeniyle geleneksel olarak ağız kokusuna karşı kullanılan bir bitki olarak bilinir. Özellikle soğan ve sarımsak kokusunu yemeklerden sonra bir diş karanfil ağızda çiğnenilerek tutulduğunda keser.

Elma sirkesi bal karışımı da ağız kokusunu önleyen ve ferah nefes kokusuna neden olan sihirli bir doğal iksirdir.

Defne yaprağı da ağız kokusuna iyi gelen bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. Defne yaprağını ağızda çiğnemek ağız kokusunu önlemek için yeterlidir.

Dereotu yapraklarının demlenerek kaynatılmasından elde edilen bitkisel çay da ağız kokusuna karşı etkili bir bitkisel tedavi usulüdür.

4 Çay kaşığı anason tohumu ile yarım litre suyu kaynatın ve bu karışımı günde iki kez için. Ağız kokusu gün boyunca olmaz.

Ardıç tohumu: Ardıç tohumundaki esansiyel yağlar çok kuvvetli koku verici özelliğe sahip oldukları için ağız kokusunu anında keserler.

Add Comment