Ahmet Maranki – Safran Bitkisi

Safran bitkisi hakkında bilmek istediğiniz bilgiler burada.Safran, Safran bitkisi, Safranın faydaları ve kullanımı hakkında farklı birçok bilgi ve yorumlar ile Safran Bitkisi hakkında birçok farklı bil öğrenebilirsiniz.İşte size her yönüyle Safran Bitkisi
Safran Bitkisi :
Süsengiller familyasındandır. Ülkemizde de yetiştirilen, 10-15 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir.

Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Çiçekleri mor renklidir. Sonbahar mevsiminde yapraklardan önce açar. Meyvesi kapsül biçimindedir ve sonbahar mevsiminde meydana gelir.

İçeriğinde; şekerler, organik asitler, krosin ve uçucu yağ bulunur. Tepeciklerinden elde edilen toz; renk, tat ve koku verici olarak kullanılır.

Safranın Faydaları :Vücuda güç verir. Sinirleri uyarır. Aybaşı gecikmelerine karşı yararlıdır. Rahim hareketlerini arttırır.

İştah açar. Sinir zayıflığını giderir. Öksürük, bronşit ve astımda faydalıdır. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamilelerin de kesinlikle kullanmaması gerekir.

Safran Bitkisi: Mor renkte, güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Safranın tepeciklerinden elde edilen baharat da aynı isimle anılır ve çok değerlidir. Latince Adı: Crocus Sativus

Safranın Faydaları: Safran acı tadıyla iştah açıcıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Sinir zayıflığını giderir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır. Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir. Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafndan kullanılmamalıdır. Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.

Safran Nasıl Kullanılır? İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamileler hiç kullanmamalıdır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur.

Önerilen hastalıklar: İştah açıcı ve mideyi sakinleştiren bir özelliği vardır. Sindirimi kolaylaştırır. Cildi güzelleştirir, idrar söktürür. Nohutla içildiğinde sarhoşluğu ortadan kaldırır.

İktidarsızlığa ve cinsel içgüdülere iyi gelir.

Yanlış kullanımda çocuk düşürücü etkisi vardır.
NOT: Bu kategorideki yazılar“ Ahmet Maranki ” tarafından hazırlanmış olması nedeniyle yayınlanmaktadır..Diyetvakti.net sitesinde ise sadece alıntı olarak yayınlanmaktadır.Bu yazılar kesinlikle tarafımızdan hazırlanmamıştır.Herhangi bir şikayet ve benzeri durumda yazılar sitemizden kaldırılabilir.Ahmet Marankiye ulaşmak için http://www.maranki.com sitesini ziyaret edebilirsiniz yada info@maranki.commail adresiyle iletişime geçebilirsiniz

Add Comment