Bağırsak tıkanıklığı nasıl geçer ne iyi gelir-Bağırsak tıkanıklığına bitkisel doğal çözüm

Bağırsak tıkanıklığı nasıl geçer ne iyi gelir-Bağırsak tıkanıklığına bitkisel doğal çözüm

bağırsak tıkanıklığı nasıl geçer

Bağırsak tıkanıklığı gerçekten oldukça tehlikeli bir gastrointestinal hastalık olup belirtileri genellikle bağırsaklarda şiddetli ağrı, sancı ve dışkı yapamama gibi belirtiler ile kendisini gösterir. bağırsak tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna verilecek cevaplar genellikle cerrahi müdahale yani bağırsak ameliyatları şeklinde oluyor. Ancak kronik olarak bağırsak tembelliği ve kabızlık şikayetleri bulunan kişilerin bağırsak tıkanıklığı yaşama riski yüksek olduğu için bu tıkanıklık ihtimalini baştan ekarte edecek doğal ve bitkisel yöntemlere de başvurmak son derece faydalı ve yararlı olacaktır. Bu konuda hekimlerimizin etkili doğal çözüm yollarından bahsetmekte fayda var.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Necati Özen ve Yrd. Doç. Dr. İlhan Karabıçak tarafından başlatılan uygulamayla, bağırsak tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye başvuran hastalar, cerrahi müdahale yerine ananas suyu ile tedavi edilerek sağlığına kavuşuyor.

Prof. Dr. Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, midede ve kalın bağırsakta oluşan taşlaşmış gıda ve yabancı cisimlerin, ananas suyu tedavisiyle giderildiğini söyledi.

Yutulan bazı madde ve gıdaların sindirilmeden kümeleşip sertleşmesiyle oluşan, mide ve bağırsak sistemindeki kitlenin ’’bezoar’’ olarak adlandırıldığını anlatan Özen, şöyle devam etti:
’’Bezoarlar genellikle mide ameliyatı geçirmiş kişilerde görülmekte. Midesinin bir kısmı alınmış kişilerde besinler yeteri kadar sindirilmediği için özellikle de lifli gıdalar tüketen kişilerde bu lifler midede ve bağırsaklarda birikmeye başlıyor. Hastaların çoğunda taşlaşarak bağırsak tıkanıklığına neden olabiliyor.’’

Ananas suyu ile kabızlık tedavisine etik kurul onayı
OMÜ Tıp Fakültesi Etik Kurulu’nca bezoar şikayeti olan hastaların ananas suyu ile tedavi edilmesine onay verildiğini bildiren Özen, son bir yılda hastaneye bağırsak tıkanıklığı şikayeti ile gelen 14 hastadan 9’unun, ananas suyu içirilerek tedavi edildiğini kaydetti.
Prof. Dr. Özen, özellikle mide ameliyatı geçirmiş hastalar ile kabızlık şikayeti bulunanların ananas suyu tüketmeleri gerektiğini kaydetti.

Bağırsak Tıkanaklığı Nasıl Geçer ?

Durumu acil hastaların zaman kaybedilmeden ameliyata alındığını, acil olmayanların ise tedavilerinin ananas suyu ile yapıldığını ifade eden Özen, “Biz lifli gıdalarla beslenen hastalarımızın zaman zaman ananas suyu tüketmelerini öneriyoruz. Çünkü ananas suyu taşlaşmış gıdaları kolaylıkla parçalıyor, ayrıca gıdaların taşlaşmasını da önleyerek kolay bir sindirim oluşmasını sağlıyor” dedi.

Prof. Dr. Özen, özellikle mide ameliyatı geçirmiş hastalar ile kabızlık şikayeti bulunanların ananas suyu tüketmeleri gerektiğini kaydetti.

Add Comment