Yoga beslenmesi nasıl yapılır-Yoga ile sağlıklı yaşam ve beslenme

Yoga beslenmesi nasıl yapılır-Yoga ile sağlıklı yaşam ve beslenme

 

Yoga günümüzde sadece meditasyon ve ruhsal arınma amacıyla değil,  zayıflama, kilo verme, kilo alma, kilo kontrolü gibi beslenme ile alakalı bir çok amaçla kullanılıyor.  Özellikle psikolojik kökenli bir takım yeme bozuklukları  için Yoga inanılmaz imkanlar sunuyor.  Yoga ile ilgili olarak son dönemde yapılan araştırmalar da çoğaldı.

Yoga Zayıflama

Bugün böyle bir araştırma sonucundan yola çıkarak yeme bozukluklarının önlenmesi ve tedavisinde yoganın yeri olabilir mi konusunda Psikolog Tracy Kazmirci ile birlikte derlediğimiz bazı görüşleri sizinle paylaşıyorum:
Yapılan araştırmalar bir egzersiz olan yoganın yeme bozukluklarının önlenmesi ve tedavisinde ruhsal ve tıbbi destek açısından da faydalı olabileceğini gösteriyor.

Yeme bozukluklarının tedavisindeki iyileşme sürecindeki en önemli unsurlardan biri zihinle vücut arasındaki bağın bütünleştirilmesi ve tekrar kurulmasıdır.

Zihinle vücut arasındaki kopukluk yeme bozukluklarının temelini oluşturur; ikisinin birbirinden ayrılması duyguları uyuşturan bir ilaca benzer. Yoga korkuya meydan okumayı sağlar. Egzersiz ve dirençle yoga, yeme bozukluğunun iyileşmesine yardımcı olabilir.

Yeme bozukluk-larının risk altındaki kadınlarda (15 ile 29 yaş arasında) görülme oranı yüzde 3 ile yüzde 10 arasında değişir. Kısmi yeme bozuklukları, tanısı konulan yeme bozukluklarının iki katı kadar görülür. Vücut ağırlığıyla bağlantılı davranışlarının ilkokula kadar erken zamanlarda görüldüğü bildirilmiştir.
Vücudundan memnuniyetsizlik ve kişinin fiziksel görünümüne, özellikle vücut ağırlığına ve şekline aşırı psikolojik yatırımda bulunması yeme bozukluğunun habercisidir. Bu nedenle vücut imajının düzeltilmesi yeme bozukluğunun önlenmesinin olduğu kadar tedavisinin de önemli bir parçasıdır.

 

Add Comment