Beslenme Piramidi

Yaşadığımız ortamda en yaygın inanış, bazı besinleri tüketmekten vazgeçtiğimizde forma girebileceğimizdir. Birçoğumuzun inandığı bu varsayımın yanlış olduğunu uzmanlar sık sık dile getirmekteler. Diyet yapmaya başladığımızda karbonhidratlardan uzak durmamızın yeterli olacağına inansak da, aslında bir diyetin en önemli unsurlarından birinin de karbonhidratlar olduğunu bilmek gerekir.Kilo vermek istediğinizde, önemli olan tükettiğiniz hiçbir gıdadan vaz geçmeden dengeli beslenmektir. Bunun yanısıra hareket de çok önemli bir unsur. Çünkü sadece diyet yapılarak kilo verilmez.
Beslenme uzmanlarının sağlıklı kilo verebilmek için 7 önerisi
* Çok çeşitli gıdalarla beslenin
* Yağ oranı ve kolesterolü düşük olan bir diyet seçin
* Sizin için ideal olan kiloyu koruyun
* Şekeri belli ölçülerde kullanın
* Taneli yiyeceklerin, sebze-meyvenin bol bulunduğu bir diyet tercih edin
* Alkollü içecekleri kullanmamaya veya çok seyrek kullanmaya dikkat edin
* Tuzu kesinlikle ölçülü kullanın
.

Beslenme piramidnin başlıca önerileri;

 

  1. Rafine edilmiş hububat ürünleri,
  2. alkol, kırmızı et ve patatesin son derece kısıtlı kullanılmasıdır.
  3. Her gün hazır vitamin alınması ve bol miktarda zebze – meyve tüketilmesidir.

Beslenme Piramidinin Kullanımı ve Beslenme Önerileri

Düzenli egzersiz yapın ve tükettiğiniz yiyecek içeceklerde ne kadar kalori olduğunu bilin. Egzersiz birçok kronik hastalıktan korunmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle vücudunuzdaki kas miktarı artacak ve daha fazla kalori yakmanıza sebep olacaktır.
Özellikle sabah kahvaltılarında rafide edilmemiş tahıl ürünleri kullanmaya dikkat edin. Hamur işleri yapımında beyaz un kullanmamaya özen gösterin. Bunun yerine kepekli un kullanabilirsiniz. Patatesi azaltın ve beyaz pirinç kullanmayın. Alternatif olarak kahverengi pirinç tüketin. Bu arada bulgur tüketmenizi de öneriliyor.

Diyet yaparken, sağlıksız olan doymuş yağlardan kesinlikle uzak durun. Doymamış bitkisel sıvı yağlar kullanmak daha mantıklı. Mesela mısır özü, ayçiçek ve kanola yağı kullanabilirsiniz.

Çok çeşitli sebze ve meyve tüketiminize dikkat….. Her gün en az 4-5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz. Sabah kahvaltısına meyve ile başlamayı düşünebilirsiniz mesela. Besin değeri açısından en önemli sebzeler koyu yeşil renkli  ve bol yapraklı olanlardır. Portakal, limon ve kırmızı renkli meyveler tercihiniz olmalıdır. Özellikle domateste bulunan likopen maddesi kansere karşı koruyucu etkisi olan bir maddedir.

Protein almayı asla ihmal etmemelisiniz. Kümes hayvanları balık, kırmızı et ve yumurtadan daha sağlıklıdır.
Kemik erimesi ve kırık gibi rahatsızlıkları önlemek için bol bol kalsiyum alın. Hergün 1-2 porsiyon az yağlı süt ürünü almanız yeterli kalsiyumu sağlayacaktır.Bazı zayıflama ürünleri ise son zamanlarda bayağı popüler diyebiliz Acai Berry gibi, şifali bitkilerden oluşan bir karışım acai berry

Alkol tüketiminizi en aza indirgemelisiniz. Özellikle bayanlar için daha zararlı olması açısından mümkünse tüketilmemesi öneriliyor. Son olarak eğer Diyet ve zayıflama konusunda bir uzmanın bilgilerini okumak isterseniz size Ender Saraç ı öneriyoruz
Kaynak: Yukarıdaki Bilgiler Harvard Medical School Beslenme Sayfasından Alınmıştır.

Add Comment