Brokolinin Faydaları – Brokoli Diyeti ile Diyet ve Zayıflama

Brokoli diyeti ile diyet, zayıflama ve kilo verme formülleri , Brokolinin faydaları nelerdir

Brokoli, gerek diyet gerekse sağlıklı beslenmek için tavsiye edilen bir sebze türüdür. Brokoli türü sebzeler bir yandan çok düşük oranda kalori ihtiva ederken diğer yandan da tok tutucu özelliklere sahiptir. Brokoli yemenin diyet ve zayıflama bakımından en enteresan yönü, bu bitkinin neredeyse sıfır oranında nişasta ve kolesterol taşımasıdır. Keza marul, domates ve salatalık’ta da nişasta yoktur. Brokoli içerisinde bolca karnıbahar, lahana, ve brüksel lahanası’nda olduğu gibi bol miktarda vitamin, mineral ve diyet lifleri bulunmaktadır. Brokolinin sağlığa faydaları arasında sindirim sistemine iyi gelmesi, kanser önleyici özellikleri olması ve yaşlılığı geciktirmesi sayılabilir.

Brokoli Zayıflatırmı?
Evet brokoli zayıflatır. Brokoli ile zayıflama konusunda ise çok sayıda bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Brokoli’nin antioksidan bileşiklerce zengin olması, düşük kalorili ve yüksel lif yoğunluğuna sahip olması nedeniyle zayıflatan sebzeler arasında önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Normal düşük kalorili diyetler’in aksine brokoli diyeti ile uzun süreli uygulanması durumunda bile sağlığa çok fazla yük getirmemektedir. Ayrıca brokoli ile zayıflamak için haftada 3-4 kez akşamları yemek yeterli olacaktır.

brokoli diyeti

brokoli diyeti

Brokoli sebzesi ve diyeti, batı ülkelerinde diyet uzmanlarınca ‘küçük yeşil dev’ olarak adlandırılmaktadır. C vitamini karotenoidler proteinler, B vitamini kompleksi, fosfor, potasyum ve kalsiyum bakımından çok zengin olan Brokoli,, içinde barındırdığı anti kanser maddelerle rahim, akciğer ve göğüs kanserine karşı iyi bir bitkisel çözüm olarak önleyici role sahiptir. Brokoli sadece diyet uygulayanlar tarafından faydalı bir zayıflatan sebze olduğu için değil, aynı zamanda pişirilmesinin çok kolay olmasından dolayı da revaçta olan bir sebzedir. Özellikle akşam yemeklerinde azıcık bir miktarda pişirilen ve çiçekleri koparılan brokoli, birkaç dakika haşlandıktan ve yeşil rengi değişmeye başladıktan sonra servis edebilirsiniz. İşte size düşük kalorili ve bol lifli bir zayıflatan sebze yemeği…

Brokoli diyetler için ayrıca balık ile de servis edilebilir. Ayrıca brokoli çorbası da zayıflama çorbaları içerisinde lahana çorbası kadar etkili ve hızlı zayıflama sağlayan bir diyet çorbası’dır. brokoli salatası da yemeklerimizde kullanabileceğimiz güzel bir alternatif salata çeşididir. Balık eti, brokoli birlikte hem müthiş bir besleyici değere sahip olur hem de tok tutucu ve zayıflatan özellikler kazanır. Brokoli dondurucuda hiç bir işleme geçirmeden saklanır. Brokoli gibi değerli bir sebzeyi ülkemizde oldukça ucuza ve bol miktarda bulabildiğimiz için gerçekten çok şanslıyız. Bu nedenle sağlıklı yaşam sürebilmek ve aynı zamanda zayıflama – kilo kontrolü sağlayabilmek için Alllah (C.C) nin bizlere sunduğu bir nimet olarak Brokoli sebzesinden bundan sonra daha fazla faydalanmamız yerinde olacaktır. Özellikle çocuklarını küçük yaşta brokoli türü sebze yemekleri ile tanıştırmak anneler için büyük bir sorumluluk olarak karşılarında duruyor.

Add Comment