Çakşır otunun faydaları zararları kullanımı çakşır otu çayı suyune işe yarar

çakşır otu, çakşır otu çayı, çakşır otu faydaları, çakşır otu fiyatı, çakşır otu nasıl kullanılır, çakşır otu ne işe yarar, çakşır otu suyu, çakşır otu zararları, çakşır otunun faydaları, çakşır otunun zararları,

Çakşır Otunun Latince bilimsel adı Ferula communis’tir. Çakşır otu 200 cm kadar uzunluğa ulaşabilen ve sarı renkte çiçekleri açan bit ot tur. Çakşır otu yaprağı ve sapı içerisinde bulunan reçine, nişasta, alkaloit, saponin ve uçucu esansiyel yağlar, bitkiye cinsel güç artırıcı şifalı bitki özelliği vermektedir.

Çakşır Otunun Faydaları Zararları ve Yan Etkileri:

cakşır otu

Çakşır otu, cinsel iştah ve güç artırıcı afrodizyak özelliklere sahip bir bitkidir. Kas gücünü artırıcı ve adale yapıcı özellikleri vardır. Ayrıca erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini artırarak erkek kısırlığına karşı doğal bitkisel tedavi ile çözüm de sağlamaktadır. Özellikle kas tutulmaları ve ağrıları için de kas gevşetici, stres ve sinir azaltıcı, heyecanı engelleyici özellikleri ile psikolojik iktidarsızlık sorunu yaşayan erkekler için her derde davadır. Balgam sökücü ve akciğerden balgam atıcı ciğeri temizleyici olması da bebeklerde bronşit ve astım a iyi gelen bitkiler arasında olmasına sebep olmaktadır. Çakşır otu zararları olarak pek bir zararının ve yan etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak yine de doktor kontrolünde fazla kullanımdan kaçınmak en doğrusu olacaktır.

Çakşır otu nasıl kullanılır, çakşır otu suyu suyu ve çakşır otu kökü nasıl kullanılır?
Çakşır Otu Kökü taze halde toplandıktan sonra güneş görmeyecek ama açık havada yazın kurutularak toz haline getirilir. Güneş ışınları çaksır otu kökündeki maddeleri bozabilmektedir. Çakşır otu 150 gram miktara 3 kilo bal ile macun yapılmak suretiyle kullanılır. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığı çakşır kökü konularak demlemek surutiyle hazırlanan çay da içilebilir. Çakşır Otu düzenli kullanıldığı zaman olumlu etkileri görülmektedir.

Çakşır kökü kullanımı ayrıca yemekler içerisine de koyularak ve çakşır otu çayı olarak ta kullanılabilmektedir.

Add Comment