Çörek Otu Ahmet Maranki Çörek otunun zayıflama ve sağlığa faydaları

Çörek otu, her ne kadar eskiden beri bilinen bir bitkisel şifa ürünü olsa da Ahmet Maranki tarafından geniş halk kitlelerine sağlığa ve zayıflamaya faydaları konusunda tekrar tanıtılmıştır. Özellikle akdeniz havzasına komşu ilkeler ile güney asya da mutfak kültüründe yaygın bir biçimde kullanılan çörek otu, Bağırsakları temizleyici ve hazımı kolaylaştırıcı ektileri nedeniyle zayıflama alanında da ilgi görmeye başlamıştır. Peygamberimizin çörek otu hadisi olduğunu büyüklerimiz anlatırlardı. Demek ki çörek otunun sağlığa faydaları Peygamberimizce de tastik edilmiştir. Çörekotu her yönüyle bin derde deva bir bitkidir.

Çörek otu ile ilgili olan hadis-i şerif şu şekilde rivayet edilmektedir: (Çörek otuna devam edin. Zira ALLAH, onda her derde şifa halk etmiştir.) [Ebu Nuaym]

corek otu yagi

Okurlardan gelen “çörek otu zayıflatırmı” sorusuna cevap olarak olumlu yanıt vermek durumundayız. Özellikle yemeklerin içerisine az miktarda da olsa serpiştirilen çörek otunun mide ve bağırsaklarda çalışmayı teşvik ederek metabolizmayı hızlandıran bir bitkisel etki yaptığını bilmekteyiz. Çörek otu elma sirkesi karışımı da Ender Saraç tarafından tavsiye edilen bir zayıflama iksiridir. Botanik bilimindeki ismi Nigella Aativa olan Çörek otu, baş ağrısı, solunum yolları rahatsızlıkları ve astıma bitkisel çözüm olarak eski hint tıbbında bin yıllardır kullanıla gelmektedir. Çörek otu diyabet şeker hastalığı için de faydalıdır. Çörek otu diyabete iyi glemekte ve vücuttaki insülin düzeyini sabitlemektedir.
Çörek otunun faydalarıelbette bununla bitmiyor. Sivilcelere ve diğer cilt hastalıklarına da iyi gelen Çörek otu, egzama ve cilt kuruluğu rahatsızlıklarına bitkisel tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. çörek otu adet söktürücü olarak ta hanımların sıklıkla faydalandığı bitkilerden birisidir. çörek otu saç beyazlaması ve saç dökülmesi için de bitkisel çözüm sunmakta ve bu rahatsızlıkları iyileştirici etkisi bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için değişik alerjilere astıma ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına da iyi gelen çörek otu her mutfakta bulunması gereken faydalı bir bitkisel çözümdür.
Çörek Otu Yağının Faydaları
Çörek otu yağı da içerdiği antioksidanlar ve doymamış yağ asitleri nedneiyle yemeklerde kullanılan gençleştirici özelliğe sahip bir bitkisel yağdır. Ayrıca eczanelerde ve şifa marketlerde, internette çörek otu tabletleri de oldukça işe yarayan ürünlerdir. Çörek otunun zayıflatıcı etkisi ise içerisindeki metabolizma hızını artıran bir takım bitkisel enzimler sayesinde olmaktadır.
çörek otu nasıl kullanılır , tüketilir ve ne işe yarar.
çörek otunu tüketirken en iyi yöntem, yemeklere serpiştirerek yemenizdir. Çörek otunu yağı ile veya bitkisel tablet şeklinde de kullanmak mümkündür. Ev yapımı kepekli ekmek veya çavdar ekmeğine çörek otu katarsanız zayıflatan etkisini güçlendirmiş olursunuz. Ayrıca çok şiddetli müshil ve söktürücü etkisi nedeniyle aşırı tüketmemenizi tavsiye etmekteyim. Çörek otu gaz sancısı ve guatr rahatsızlıklarında da şifa sağlamaktadır.
çörek otu süt yaparmı
Çörek otunun annelerde süt yapıcı ve sütü artırıcı etkisi olduğu da bilinmektedir. O nedenle annelerin yemeklerine az miktarda çörek otu katmalarını tavsiye etmekteyim.

çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağının faydaları konusunda yeni bir makale kaleme almayı düşünüyorum. çünkü çok geniş çaplı bir faydası var. Ancak ayrı bir yazının konusu olabilir.
çörek otu bal
Özellikle kanser, Aids, Alerji gibi bağışıklık sistemi sorunu olan kişilerde bağışıklığı güçlendirici ve vücuttaki alyuvar sayısını artıran etkileri olduğu bilinen Çörek otu bal karışımını kahvaltılarda mutlaka denemelisiniz. Sağlıklı kişilerde de zindelik ve gençlik sağlayan çörek otu bal karışımını ben de şahsen denemekte ve faydalarını görmekteyim.
çörek otu cinsel güce iyi gelir

Çörek otunu, cinsel soğukluk ve iktidarsızlık, erken boşalma gibi rahatsızlığı olanlara da şifa sağladığını eskiler söylemektedir. Bal ve çörek otu karışımı cinselliğe de iyi gelmektedir. Çörek otu fiyatı olarak ucuz ve makul bir bitkidir. Ancak çörek otu tabletlerinin fiyatları konuusnda bir araştırma yapmadım. Çörek otu kürü ibrahim saraçoğlu tarafından da hastalarına tavsiye edilmektedir.
Çörek otu kilo aldırır mı:
Özellikle çörek otu yağı kalori bakımından oldukça zengindir. Aşırı miktarda tüketilen çörek otu kilo aldırabilir.
Detoksifik etkisi nedeniyle Ahmet Maraki tarafından da detoks kürlerinde yer verilen bir bitki olan çörek otu, hepimizin kolayca erişebileceği bir mucize bitkidir. çörek otu mucizesi mide ve migrene de iyi gelmekte ve neredeyse gördüğünüz gibi her türlü hastalığa deva ve şifa dağıtmaktadır. Çörek otu kullananların kullanıcı yorumları ile yazımızı desteklemesini ve Çörek otunun başkaca faydası varsa bizlerle paylaşılmasını rica ediyorum.

Add Comment