çubuk tarçın zayıflatır mı tarçın kullanımı ve faydaları

çubuk tarçın zayıflatır mı tarçın kullanımı ve faydaları

Tarçın bitkisi, güney asyada yetişen ve defnegiller ailesinden yaprağı dökülmemesi özelliği ile bilinen hoş kokulu ve romatik bir ağaç ve o ağacın kabuğundan elde edilen bir tür şifa kaynağıdır. Tarçının bir çok türü bulunmaktadır. Bu tarçın türleri arasında Seylan tarçını (C. zeylanicum) ile Çin tarçını (C. cassia) kullanımı ve faydaları açısından öne çıkmaktadır. Esasen ağacın kurutulmuş kabukları kullanılır. Kabukların dış kısmında mantar tabakası bulunur ve grimsi renklidir.

çubuk tarçın

Güzel aroması kadar, önemli sağlık faydaları ile de dikkat çeken tarçın, kan şekeri ve insulin seviyelerin dengelenmesinde fonksiyonel rol oynayarak kilo kaybına yardımcı olur. Hayvan deneylerinde yapılan çalışma sonuçlarına göre, kilogram başına 300 mg. tarçın verilen farelerin 3 hafta içinde kan şekeri emiliminin yüzde 17 oranında kontrol altına girdiği gözlenmiştir. 40 gün sonunda kan şekeri seviyelerinin yüzde 18-29, trigliseridlerin yüzde 23-30, LDL kolesterolün yüzde 7-27 ve total kolesterolün yüzde 12-26 azaldığı tespit edilmiştir. Şubat 2004 yılında sonlanan bir çalışmaya göre ise insülin direncinin azaldığı gözlenmiştir. Buradan yola çıkarak glisemik indeksi dengelenmiş bireylerde daha verimli kilo kaybı sağlandığı, yağ kaybının hızlandığı gözlenmiş. Bu nedenle bitki çaylarınızı çubuk tarçın ile demlemek, yemeklere ve tatlılara tarçın katmakta yarar var. . Çubuk Tarçın baharatı, ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca tarçın kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir. Kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli, tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Tanen ve uçucu yağ taşır. Baharat olarak kullanılır. Ayrıca sağlık şifa alanında çubuk tarçının yararlarının olduğu bilinmektedir. Peki bu faydalar nelerdir kısaca bir göz atalım:

Çubuk tarçının faydaları nelerdir, Çubuk tarçın hangi hastalıklara iyi gelir

Çubuk tarçın şeker hastalığına bitkisel çözümdür.
Çubuk tarçın Kan şekerini düşüren bir maddedir.
Çubuk tarçın Romatizmaya karşı önleyicidir.
Çubuk tarçın faranjite karşı dirençli kılar.
Çubuk tarçın yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltır.
Çubuk tarçın yorgunluğu gidericidir.
Çubuk tarçın gerginliği alıcı, sakinleştiricidir.
Çubuk tarçın geniş spektrumlu doğal bir anti bakteriyeldir.
Çubuk tarçın cilt hastalıklarına karşı bitkisel tedavi olanağı sağlar ve bağışıklık sisteminin direncini yükseltir.
Çubuk tarçın bağırsaklarda nitrozamine oluşumuna engel olur.
Çubuk tarçın yoğun çalışma temposunun neden olabileceği baş ağrılarını önler.
Çubuk tarçın mide yanması ve gastrit için doğal tedavi ve çözümdür.
Çubuk tarçın zihinsel yorgunluğa iyi gelir
Çubuk tarçın kansere karşı vücudu dirençli kılar.
Çubuk tarçın bağışıklık sistemini güçlendirir.
Çubuk tarçın bitkisel asitler ile çok sayıda farklı moleküler yapılı antioksidan içerir.
Çubuk tarçın stresi ve gerginliği alır.
Çubuk tarçın migrene karşı bitkisel çözümdür.

Çubuk tarçının yararları nelerdir?, Tarçın kürü nasıl uygulanır?

Karışımlarda; Tarçın, bal ve çörek otu karışımı genellikle hastalıkları yakalanmaları engellemede ve vücut direncini arttırmak için kür şeklinde kullanılır.

Bir ay boyunca haftada 3-4 defa içilen tarçın çayı kürleride vardır.
Tarçın (2 adet çubuk tarçın) 1 klimon, 5-6 adet karanfil, 5-6 adet tane karabiber, 1 adet elma 1,5 lt suda yaklaşık 5- 10 dk kaynatılır. Bu karışım özellikle aç karnına gün içerisinde 1 lt şeklinde tüketilir. Zayıflmaya yardımcıdır.
KULLANIM ŞEKLİ
Tarçın kurutulmuş kabuk şeklinde kullanılır. Bir bardak kaynamış suyun içerisine 1 dal çubuk tarçın konulur 2-3 dk kaynatılır ve içilir. Tarçın toz olarak baharat şeklinde kullanılabilir.

Add Comment