demir eksikliği anemisi belirtileri-demir eksikliği nedenleri-demir eksikliğinin tedavisi

Demir eksikliği anemisi belirtileri-Demir eksikliği nedenleri-Demir eksikliğinin tedavisi
Demir eksikliği özellikle kadınlarda görülen yaygın bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalarda her 5 kadından birisinin demir yetmezliği rahatsızlığından muzdarip olduğu bilinmektedir. Özellikle yaşı 20 ile 49 arası olan hanımlarda görülen demir eksikliği genellikle anemi ile birlikte seyretse de % 11 lik kısımda ise anemisiz demir eksikliği de görülebilmektedir. Demir eksikliği aslında anemi ile karıştırılan bir sağlık sorunudur. Aslında anemi yani kansızlık ile demir eksikliği arasında bir ilişki vardır. Demir eksikliği aneminin nedenlerinden birisidir. Anemi, kandaki oksijen taşıma kapasitesinin düşmesi neticesinde vücudun oksijen ihtiyacının tam manasıyla giderilememesi durumuna verilen isimdir. Demir elementi, kanda Hemoglobin adı verilen protein yapıları ile taşınmaktadır.
Hemoglobin ise demirden oluşmaktadır. Doğal olarak demirin vücut tarafından yetersiz emilimi durumunda kandaki hemoglobin üretimi de düşmekte ve bu da kansızlığa neden olmaktadır.  Demir eksikliğinin tek olumsuz sonucu elbette kansızlık değildir. Demir elementi vücutta sindirim sisteminden tutun da beyin kimyasına kadar ve hatta zayıflama ve kilo vermenin anahtarı olan metabolizma hızının ayarlanması sürecine etkisi gibi çok değişik etkileri ve faydaları olan bir elementtir. O nedenle demir eksikliği, vücudun fonksiyonlarının yerine getirmesine bir bütün olarak engel olur.
Demir eksikliği olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus demir bakımından zengin yiyecekler tüketerek, demir emilimini engelleyen besinlerden uzak durması gerektiğidir.
Demir Eksikliği Kimlerde Görülür

Demir Eksikliği

Beslenme planınız şayet demir bakımından eksik besinlerden oluşuyorsa bu durumda aşırı adet kanaması geçirmeniz durumunda vücudunuzun kendisini dengeleyerek demir ihtiyacını karşılaması olanağı olmayacaktır.  Aşağıdaki sorulara cevap vererek demir bakımından zayıf bir beslenme planı uygulayıp uygulamadığınızı kolaylıkla anlayabilirsiniz.

  1. Günlük olarak 2 veya daha fazla porsiyon miktarında kırmızı et, balık ve tavuk eti, bakliyat ve kırmızı yapraklı sebzeler tüketiyor musunuz?
  2. Günde en 5-6 dilim tam buğday ekmeği, tahıl ekmeği (çavdar, kepekli yulaf vb) tüketiyor musunuz?
  3. Günlük en az 1 porsiyon meyve ve sebze tüketiyor musunuz? Fasulye, barbunya nohut gibi taneli bakliyat içeren yemekler tüketiyor musunuz?
  4. Günlük en az 1 kez kalsiyum içeren beslenme destek drajeleri alıyor musunuz ya da antiasit haplar ya da kalsiyum sandoz içiyor musunuz
  5. Adet Kanamalarınız şiddetli geçiyor mu, Pedinizi ya da tamponunuzu günde 5-6 kez den fazla mı değiştiriyorsunuz ve peryodunuzda6 günden fazla adet kanaması sürüyor mu

İlk 2 soru günlük demir alımı için gereken yiyecekleri tüketip tüketmediğimizi test etmeye yöneliktir. Üçüncü ve dördüncü ve beşinci sorular ise demir emilimini olumsuz etkileyen beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarını sorgulamaya yöneliktir. İlk üc sorudan en az birisine hayır dediyseniz ve son iki sorudan birisine evet diyorsanız ciddi manada demir eksikliği riski ile karşı karşıyasınız.

Demir Eksikliğinin Teşhisi Tanısı ve Tedavisi
Doktora gittiğinizde doktorunuz ilk olarak kandaki ferritin adı verilen proteinin miktarını ölçecektir. Ferritin in düşük olması durumunda demir eksikliği var demektir ve ilaçlar ile demir eksikliği tedavisine başlanılır. Bu tedavi genellikle 3 ay sürecektir. Bazen de hastaların durumuna göre 6-12 ay sürebilmektedir.  Burada bizlere düşen şey ise özellikle beslenme planımızı demir bakımından zengin gıdalar ile oluşturmak olacaktır.

Add Comment