Deniz Börülcesi Nedir-Deniz Börülcesinin Faydaları-Deniz Börülcesi Salatası Nasıl Yapılır

Deniz Börülcesi Nedir-Deniz Börülcesinin Faydaları-Deniz Börülcesi Salatası Nasıl Yapılır

Eskiden batı ülkelerinde fakir insanların yiyeceği olarak tabir edilen deniz börülcesi günümüzde hakettiği yeri almış ve gurme restoranlarının aranılan şifalı sebzeleri ve bitkileri arasında bulunmaktadır.

Deniz Börülcesi Nasıl Yetiştirilir

deniz börülcesi

deniz börülcesi

Deniz Börülcesi Yetiştiriliciği ve toplanması sürecinde en fazla dikkat edilmesi gereken husus deniz börülcesinin özellikle yaz sonrası ve sonbahar öneminde aşırı miktarda tuz depolaması nedeniyle tadının çok tuzlu olabilmesidir. Bu nedenle Deniz Börülcesi tüketmek için en uygun hasat zamanı ilkbahar aylarıdır. Sonbahar dönemi Deniz Börülcesi toplanacaksa 24 saat kadar tatlı suda bekletmenizde fayda vardır.

Deniz Börülcesinin Sağlığa Faydaları

Deniz Börülcesi günümüzde yararları henüz kavranmış ve bitkisel tıp alanında daha yeni yeni kullanılmaya başlanmış bir bitkidir. Deniz Börülcesi iyi bir idrar sökücü ve ödem atıcı olduğu için zayıflamak için kullanılmaktadır. Obezite tedavisi zayıflama haricinde içerdiği yüksek oranda C vitamini nedeniyle de bağışıklığı güçlendirmek için de tüketilmektedir. Ayrıca antioksidanlar açısından da çok zengin oluşu tüketilmesini teşvik etmektedir. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları için de lifli yapısı nedeniyle tercih edilen Deniz Börülcesi, böbrek rahatsızlığına bitkisel çözüm oluşu bakımından da haklı bir üne sahiptir.

Deniz Börülcesi Salamurası Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

Deniz Börülcesi
Tuz
Elma Sirkesi

Salamura Yapılışı: Taze Yeşil Deniz Börülcesini Haziran sonuna kadar topluyoruz ve ortalama 7 cm boyunda demetler haline getiriyoruz. Tabağa yayarak üzerine tuz basıyoruz. Daha sonra 24 saat bekleterek hafifçe pişirip üzerine elma sirkesi döküyoruz. En son olarak ta konserveleyip hava almasını engelliyoruz.

Deniz Börülcesi Salatası Nasıl Yapılır

Deniz börülcesi, ıspanakgiller familyasından bir bitki türü olup, deniz kıyısına yakın yerlerde yetişen bir bitki. Tuzlu, ekşi ama lezzetli bir bitki olarak biliniyor. İyotlu topraklarda yetiştiğinden, guatr hastalığına iyi geldiği söyleniyor.
Biz annemle, zeytinyağı ve limon sosuyla salatasını yaptık.

Malzemeler:
– 1 bağ deniz börülcesi
– Yarım limon suyu
– 1-2 diş sarımsak
– 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Bağ halinde satılan deniz börülcelerin, çamurlu olan kök kısımlarını kesip atın. Kalanları iyice yıkayın. Tencereye kaynamış su koyup, börülceleri içine ekleyin. 10-15 dakika kadar, börülceler yumuşayıncaya kadar haşlayın. Çok fazla haşlamamaya dikkat edin; biraz diri kalmaları daha iyi olacaktır. Haşladıktan sonra, hem soğumaları için, hem de yeşil renklerini kaybetmemeleri için çok soğuk sudan geçirin.

Börülcelerin içinde çok sert dalları olduğundan, bitkiyi yemek için bu dallardan ayırmamız gerekmekte. Sert kısımlarından tutarak, yeşil kısımlarını sert dal kısımlarından ayırın. Zeytinyağı, limon ve ezilmiş sarımsakla yaptığınız sosu üzerine gezdirin. Afiyet olsun.
Tavsiye: Börülceleri soyma kısmı çok önemli olduğundan, annem soyarken fotoğrafını çekip koydum. Deniz börülcesi zaten tuzlu olduğundan, tuz ya hiç koymayın, ya da çok az koyun. Bu salatanın tek vazgeçilmezi sarımsak, lezzet vermesi için mutlaka koymak gerekiyor. Üzerine süzme yoğurt konulan da bir versiyonu varmış. Kalori hesaplarken ıspanakla eşdeğermiş gibi hesap yapacağım.
Yukarıdaki malzemelerle yapılan deniz börülcesi salatası 2 kişilik olarak düşünülürse,
1 porsiyon deniz börülcesi salatasının kalori değeri: 160 kkal

1 Yorum

  1. eylül 10 Mart 2011

Yazı hakkında yorum bırakın