Diyet Çeşitleri, Diyet Türleri

Diyet Çeşitleri ve Diyet Türleri

Fiks-menü diyetler

Fiks menü diyetleri, sizlere diyet süresince tüketebileceğiniz tüm yiyeceklerin bir listesini verir. Seçilen bu yiyecekler genelde diyeti eğlenceli hale getirmek için tek tip değillerdir. Ancak fiks menü diyetleri, diyeti uygulayan kişilere yiyecek seçimi ve tercihi hakkı tanımadıkları için bazen eleştiri alabilmektedir. Yiyecek tercihi bir beceridir ve kendi diyet formülünüzü nasıl oluşturmanız gerektiğini sizlere öğretir.

diyet çeşitleri

Alternatif menülü diyetler

Bu tür diyet listelerinde alternatif olarak uygulanabilecek olan birden fazla diyet menüsü vardır. Her bir gruptaki diyet menüleri, kalori ve besin değeri bakımından eş değerdir.Alternatif diyet menülerinde bulunan nişastalı gıdalar, karbonhidrat kaynakları veya proteinli besinler eşdeğer kaloride ve besleyicilikte olan benzer yiyecekler ile değiştirilebilir. Misal olarak nişasta kategorisinde yer alan bir dilim ekmek ile yarım kase yulaf ezmesi, birbirinin yerine değiştirilebilmektedir.  Özellikle diyet menülerinde bulunan yiyecekleri temin etmek zor ise veya kırsal bir bölgede yaşıyorsanız bu tür diyet çeşitleri oldukça kullanışlı olmaktadır.

Paket diyet menüler

Bu tür diyetlerde yer alan besinler muhakkak diyet menüsünde verilen yerden temin edilmelidir. Belki biraz masraflı olabilir ama zayıflama yolunda en sağlıklı besinleri temin etmek ve uygun bir diyet programı takip etmek işe yaramaktadır.

Formula diyetleri

Formula diyetleri, zayıflama diyetlerindeki yemekler yerine sıvı formüllerden faydalanan diyet çeşitleridir. Bu tür diyetlerin zayıflama sağlayan bir mucize içeceği olur ( elma sirkesi, yeşil çay, mısır püskülü çayı, formüla 7 zayıflama çayı gibi) Bu içecek yağ yakıcı özelliğe sahiptir ve diyetin diğer gıdaları da düşük yağ içermektedir. Özellikle hızlı ve çabuk  zayıflamak isteyen kişilerin uygulamasında faydası olduğu diyetlerdir.

Tek tip diyet menüleri.

Bu tür diyetler en fazla kaçınılması gereken diyet çeşitleri dir. Belirli bir yiyecek, meyve, sebze veya gıdanın aşırı tüketilmesi ile hızlı zayıflama amaçlayan diyet türüdür. Belki bu tür diyetlerin kalorileri düşük olabilir ama sağlıklı olmadıklarını da söylemeliyiz.  Uzun dönemli kilo kontrolü ve yönetimi gibi bir alışkanlığı bu tür diyetler ile kazanamayız.

Şok Diyet Çeşitleri

Şok diyetler, vücudu açlık sınırına getirerek ani kalori kaybı ile zayıflama ve kilo vermeyi amaçlayan diyet çeşididir. Şok diyetler genelde en fazla 3-5 gün sürdürülebilir. Özellikle sadece yağ yakımı değil, vücuttan ödem atımı için de şok diyet reçeteleri uygulanabilmektedir.Şok diyetler ile verilen kilolar, kontrolsüz davranıldığı takdirde hızla alınır ve  bu tür diyetler uzun dönemli kilo kontrolü ve yönetimi gibi bir alışkanlığı kazandırmazlar.

Düşük Kalorili Diyet Çeşitleri

Düşük kalori diyetleri 1000 ve daha az günlük kalori alımına izin veren diyet türleridir. Şok diyetler gibi uzun süreli uygulanmasında sağlık bakımından sakınca vardır.

Esnek diyetler

Bu tür diyetler kalori ve protein alımının kaç gram olacağını söyler ve ne yenilmesi gerektiğine asla karışmazlar. Egzersiz ve spor ile desteklendiğinde en sağlıklı diyet menüleri arasında yer almaktadır.

Sonuç olarak hangi tür diyeti uygularsak uygulayalım diyet sonunda yaşam felsefemiz şu şekilde olmalıdır: Yemek için yaşamayalım yaşamak için yiyelim…..

Add Comment