Diyeti Bozmamak İçin Ne Yapmalıyım

Diyeti Bozmamak İçin Ne Yapmalıyım

İngilizlerin eski bir atasözü vardır. Neyi düşünürsen onu yersin derler. Aslında mecazi bir anlama sahip olsa da bu atasözü, diyet uygulayan kişilerin diyeti bozma nedenleri arasında en önemlisi olan iradeye hakim olamamanın nedenini de oldukça iyi açıklamaktadır. Uygulanan bir diyet listesinin başarısı büyük oranda iradeye hakim olmaktan geçmektedir. Şimdi sizlerle diyeti bozmamak için nelere dikkat edilmeli bunları açıklayarak başarılı bir diyet süreci nasıl geçirilir bunu izah edelim.

Öncelikle şunu hatırlatmak gerekir ki diyet listeleri hazırlanırken bireylerin kilo, kalıtsal faktörler, boş zaman miktarı, evde yemek yapabilme olanağının olup olmaması, sağlık durumu, maddi durum, kronik hastalıklar, fiziksel aktivite düzeyi gibi etkenler dikkate alınmalıdır. Bu faktörler kişiden kişiye göre değiştiği için uygulanacak diyet programları da kaçınılmaz olarak farklılaşabilecektir. Şeker hastalığı çeken bir bireyi metabolik sendroma yakalatacak besinler tavsiye edemeyeceğimiz gibi mide bağırsak rahatsızlıkları olan kişilere de asitli ve hazmı zor yiyecekler öneremeyiz. Ayrıca maddi durumu iyi olmayan kişiler protein tüketeceklerse et yerine baklagillerden faydalanabilirler.

diyeti bırakmamak için

Bu yukarıda saydıklarımızı dikkate almadan girişilen diyetler kısa sürede bozulabilir. Şimdi diyeti bozmamak için nelere dikkat etmeli konusuna tekrar dönebiliriz.

Diyet programı uygulayan kişilerin büyük bir kısmı ilk açlık krizinde diyeti bırakırlar. Zaten ilk şoku atlatabilenlerin büyük kısmı diyet programının sonuna kadar ilerleyebilmekte ve diyeti başarı ile tamamlayabilmektedir. Bir diyetin açlık hissi oluşturması kesinlikle diyet programının ne gibi yiyeceklerden teşekkül ettiği ile yakından ilişkilidir. O nedenle öncelikle diyete başlarken sizleri tok tutacağınızı düşündüğünüz yiyeceklerden oluşan bir diyet listesi oluşturmanız önemlidir.

– Diyet uygulamaları genellikle hafta sonları bozulmaktadır. Hafta sonları insanlar rutin alışkanlıklarını terk etmekte ve abur cubur ile atıştırma yiyecekler tüketme eğilimine girmektedir. Bu bakımdan diyet programı uyguluyorsanız özellikle hafta sonları evde oturmaya dikkat edin. arkadaş toplantılarını erteleyin. Evde atıştırmamak için kendinizi buzdolabından uzak tutmaya özen gösterin.

– Açlık krizleri özellikle akşam 8 den sonra dayanılmaz hale gelebilmektedir. Bu nedenle akşam yemeklerinde sebzeler arasında tok tutanlarını seçerek gece atıştırmalarını bastıracak bir diyet programı uygulamaya çalışın.

– Dışarıda yemek yemenin diyeti bozma riski taşıdığına değinmiştik. Ancak bu durum kaçınılmaz ise en azından küçük porsiyon ile servis yapılmasını rica edin.

– Kahvaltıyı sağlam yapın. Sağlam bir kahvaltı sizleri akşam 4*5 e kadar tok tutacak enerjiyi sağlayacaklardır. Tabi öğle yemeği de hafif geçilmeli ve ara öğünlerde tok tutan yiyeceklerden faydalanılmalıdır.

– Uzun süreli diyetlerden kaçının. Hele ilk diyet denemesi olan kişilerin 3*4 günden daha uzun olmayan bir diyet listesini takip etmesi daha faydalı olacaktır. İlerleyen zamanlarda açlık hissiyle mücadele etmeyi öğrendikten sonra kolaylıkla daha uzun süreli diyetlere geçilebilir.

– Meyve ve sebzelerle aranızı iyi tutun.

– Besinlerin kalori cetvellerini tutun ve gerekirse sık tükettiğiniz besinlerin kalorilerini ezberleyin

– Diyeti bırakmayı düşündüğünüzde aynanın karşısına geçin ve daha ince, güzel ve zayıf olabileceğinizi kendi kendinize söyleyin. Bu şekilde motivasyonunuzu artırarak zayıflama isteğinizi pekiştireceksiniz.

Add Comment