Diyetin Faydaları Yararları-Diyetin Zararları Yan Etkileri

Diyetin Faydaları Yararları-Diyetin Zararları Yan Etkileri

Diyet yapmak, doğru ve kurallarına uygun bir biçimde uygulandığında sağlığa türlü faydaları ile gündeme geliyor. Ancak halkımızın bilinçsizliği ve aceleciliği, her alanda olduğu gibi zayıflama ve kilo verme amacıyla uygulanan diyet listelerinde de kendisini gösteriyor. Bilinçsiz bir biçimde diyet yapmanın kesinlikle sağlığa geri dönülmez zararları oluyor. Ancak kaloriyi uygun bir miktar kısıtlamak ta insan ömrünü uzatıyor ve kanser kalp damar hastalıkları ile diyabet gibi çağın hastalıkları olarak adlandırılan bir çok hastalığın oluşmasının önüne geçiyor.

Münster Üniversitesinden bilim adamları, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde alınan kalorinin azaltılmasının yaşam süresini uzattığı ve yaş bağlantılı hastalıkları azalttığı yönündeki bulguların ardından, insanlar üzerinde bu araştırmayı yapmaya karar verdiler.

Yaşları ortalama 60 olan gönüllüleri 3 gruba ayıran araştırmacılar, ilk gruba normal kalori miktarına sahip dengeli bir beslenme tarzı uygularken, ikinci gruba doymamış yağ asit oranı daha yüksek benzer bir diyet verdiler.

Üçüncü gruba ise kalorisi azaltılmış diyet uygulayan araştırmacılar, üç ay sonra yaptıkları hafıza testinde ilk iki grubun hafıza testi sonuçlarında değişiklik tespit etmezken, üçüncü grubun daha iyi performans sergilediğini belirlediler.

Aşırı kilolu olmayan birinin aldığı kalori miktarını üçte bir azaltmasının hafızada olumlu etki yarattığını, ancak çok zayıf kişilerde bu diyetin tehlikeli olabileceğini kaydeden araştırmacılar, ayrıca üçüncü grubun üyelerinin ensülin seviyelerinde düşüş tespit ederken, daha az enflamasyona rastladılar.

Yanlış Diyetin Zararları Nelerdir

Diyet programı uygularken daha az yağ tükettiğimiz için karbonhidrata daha fazla yükleniyoruz ve fazla karbonhidrat ta glikoz miktarını arttırıyor.

Böylece şeker hastalığına davetiye çıkarmış oluyor. Büyük şehirlerde günlük hayatta çoğu insan iş koşuşturması yüzünden beslenmesine çok ta fazla dikkat etmez. Bazı kişiler sabah kahvaltılarından yoksun, bazı insanlar öğle yemeklerini fast-food ile geçiştiriyor, bazı insanlarda akşam yemeklerini mikrodalga da hazırladıkları gıdalarla geçiştiriyor. İşte bu söylenen şartlar meydana gelince dengesiz beslenme sonucu istenmeyen fazla kilolar oluşuyor.

Fazla kilolar zamanla obezite’ye veya şeker hastalığına kadar gidebiliyor. Hal böyle olunca da fazlalık kiloların verilmesi için hemen bir diyet programına giriliyor. Fakat bilinçsizce bir diyet programı uygulandığı takdirde kiloda hızlı bir şekilde iniş çıkışlar meydana gelebilir ve bu da sağlık açısından oldukça risklidir.

Yapılacak olan diyetin bünyenize uygun bir program olması gerekmektedir. Aksi takdirde vitamin ve besin eksikliği, dolaşım bozukluğu, kalp ritim bozuklukları gibi rahatsızlıklarına yakalanabilirsiniz.

Add Comment