Doğal ve bitkisel Antibiyotikler – Ahmet Maranki

Doğal ve bitkisel Antibiyotikler – Ahmet Maranki İbrahim Saraçoğlu:

Doğal ve bitkisel antibiyotikler aslında yanlış bir terimdir. Antibiyotikler denilen mikropları ve bakterileri öldüren veya üremesini durduran şifalı maddeler aslında bitkilerden ve küf mantarından elde edilmektedir.

Doğal antibiyotikler nedir?

dogal antibiyotikler soğan sarımsak

Diğer bir ifadeyle antibiyotik zaten bitkisel bir üründür. Ancak antibiyotikler bitkilerden elde edilirken bir takım işlemlerden geçer ve ilaç niteliği kazanır. İlaçların tüketimi ve kullanımı ise aşırıya gidildiği takdirde sağlığa zararlı olabilmektedir. Bu nedenle doğal antibiyotikler ihtiva eden bitkileri ham ve işlenmemiş haliyle tüketmek hem sağlığa herhangi bir yan etki ve zarar oluşturmaz hem de sarımsak soğan gibi bu bitkilerin zayıflama ve zayıflatıcı etkilerinden de faydalanmış oluruz. Fabrikasyon antibiyotik ilaçların vücuttan atılım süresi vardır. Ayrıca fazla kullanımı mikroplarda bu ilaçlara karşı bağışıklığın güçlenmesine neden olabilmektedir. Bunun yerine doğal yollardan bitkisel beslenme ile antibiyotik almak daha makul bir olaydır. Peki hangi bitkilerde ve besinlerde doğal antibiyotikler bulunur?

Sarımsak ve soğan

Sarımsak ve soğan bilinen en etkili doğal antibiyotik özelliğine sahip sebzelerdir. Soğan ve sarımsağı ham haliyle yemeklerde tüketebileceğiniz gibi sizlere vereceğimiz özel bitkisel kür şeklinde de tüketebilirsiniz.

Doğal Antibiyotik kürü ( 2kişilik:

2 baş sarımsak
Bir adet orta boy limon
1 litre su
1.5 litrelik cam bir kavanoz

Tarifi: Cam kavanozun kapağını kapatacak kadar alüminyum folyo
Doğal Antibiyotik kürü yapılışı ve hazırlanışı: 1 litre kaynatılmış soğumuş suyu cam kavanoza döküyoruz ve içerisine 2 baş soyulmuş sarımsağı rendeleyerek koyuyoruz. 1 adet limonu da kabuklarıyla birlikte dilimleyerek kavanoza atıyoruz.
Kavanozun kapağını kapağını kapararak alimünyum folyo ile ışık almasını engelleyecek biçimde kapatıyoruz. ve loş ortamda 4 veya 5 gün bekletiyoruz. 4. gün sonunda alimünyum folyoyu açarak içerisindeki posaları süzüyor ve bu karışımı her gün sabah ve akşam 2 kez bir tatlı kaşığı aç karnına içiyoruz.

Doğal ve bitkisel Antibiyotik Kullanımı: Her yemekten 15 dakika önce aç karnına bir yemek kaşığı içebilirsiniz.

Mevsim Hastalıklarına, bademcik şişmesine, mide bağırsak karaciğer mesane iltihaplarına etkili bir bitkisel tedavi sunar. Sağlam kişilerde de bağışıklık sistemini doğal yoldan güçlendirir. mikrop ve virüslere karşı etkilidir. Hiç bir yan etkisi de yoktur. Limon içerisindeki bitkisel asitler ve C vitamini sayesinde Limon zaten doğal bir bağışıklık sistemi güçlendiricisidir. Ayrıca yağ yakıcı özellikleri olan limon, soğan ve sarımsak, metabolizmayı hızlandırarak kilo verme ve zayıflama alanında da büyük iddia sahibi bir bitkisel karışım olarak öne çıkıyor. Ahmet Maranki’nin bu doğal antibiyotik tavsiyesi haricinde diğer başka bitkisel formüller de doğal antibiyotikler özelliği göstermektedir.

İkinci bir doğal antibiyotik türü ise ülkemizde oldukça yaygın olan küflü peynir dir. Küflü peynirde aflatoksin maddesi çıkma riski olduğu için dikkatli tüketilmelidir. Yeşil renkli küflü peynirler Aflatoksin maddesi içermez. Siyah ve kırmızı , kahverengi küflü peynirlerden ise uzak durmak gerekir. Özellikle yeşil renkli küfe sahip küflenmiş peynirler, antibiyotik miktarı açısından neredeyse 500 mg lık haplara eşdeğerdir. Geçmişte İngilizlerin Meşhur başbakanı Winston Churchill in egzamasını iyileştiren ve Merhum devlet adamı İsmet İnönü’nün tavsiye ettiği küflü peynir hikayesi pek iyi bilinir. Batı dünyasında da önem kazanan küflü peynir, artık bir çok tedavi merkezinde doğal yoldan antibiyotik tedavisi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca Nar, kekik, İbrahim Adnan Saraçoğlu tavsiyesiyle beyaz dut, propolis gibi bitkiler de bol miktarda antibiyotik maddeler içermekte ve egzama, kandaki iltahaplanma, gibi sağlık sorunlarına kesin çözüm sunmaktadır.

Add Comment