Doğumdan Sonra Kilo Verme Ve Zayıflama Yöntemleri

Doğumdan Sonra Kilo Verme Ve Zayıflama Yöntemleri

Bu yazımızda kilo vermek isteyen annelere bebeklerinin süt kalitesini etkilemeden sağlıklı yollardan zayıflayabilmek için 10 zayıflama tavsiyesi vereceğiz:

Emziren Anne Nasıl Zayıflar

Emziren Anne Nasıl Zayıflar

Doğum öncesi alınan kiloların verilmesi eminim her doğum yapmış anne adayının ilgi alanına giren bir konudur. Hamilelik döneminde gerek hormon dengesinin bozulması nedeniyle gerekse hamilelik döneminde hareketsizlik ve de bebeği anne karnında besleyebilmek için iştah açılmasının neticesinde fazla kilo sorunu ortaya çıkmaktadır. Ortalama olarak anneler doğumun ardından 10 kilo kadar bir fazlalıkla karşı karşıya kalmaktadırlar.

  1. Günlük olarak en azından 10-12 bardak su tüketin. Özellikle kola, gazoz ve yüksek oranda şeker içeren meyve suları, çay, kahve gibi içecekleri bırakın. Bir bardak suya 2 çay kaşığı limon suyu damlatın ve bunu tüketin.
  2. Öğün aralarında açlık duygusunu bastırmak için bir avuç mısır patlatması, diyet bisküi, birkaç tane kuru üzüm tüketin.
  3. Yağsız et tüketin. Özellikle derisi ve yağı alınmış hindi tavuk eti ve yağsız sığır eti yiyebilirsiniz.
  4. Tam tahıl unundan imal edilmiş unlu mamulleri yiyin.
  5. Yağsız etiketi ile yağ içermediğini iddia eden hazır gıdalara güvenmeyin. Genellikle işlenmiş gıdalar işlemden geçerek hidrojenize oldukları için bitkisel yağ açısından zengindirler. Bu nedenle mümkünse doğal yiyecekler tüketin.
  6. Fast food ürünlerden uzak durun. Bunun yerine yeşil yapraklı sebzelerden oluşan sirke katılmış güzel salata tarifleri öğrenerek diyet salataları yapın ve bunları tüketin.
  7. Hafif  yürüyüş egzersizlerine başlayın. Havalar elverdiği takdirde bebeğinizle birlikte her gün 30 dakika yürüyüş yapın. Bebeğiniz taşınmayacak kadar ağır olduysa kanguru kullanabilirsiniz.
  8. Hareketli olun. Gün içerisinde fazladan hareket imkanı sağlayacak her türlü fırsatı değerlendirin.Örneğin merdiven kullanın markete gidip gelin
  9. Emzirmek yağ yakar ve zayıflatır! Çoğu annenin aklında olan bir soru “Emzirmek Zayıflatırmı”  sorusudur. Emzirerek günlük 500 kalori fazladan yakabilirsiniz. Anne sütünün üretiminde yoğun biçimde yağ ve protein kullanılır. Vücut bunu temin edereken ister istemez kilo verme sürecine girer.
  10. Bir egzersiz ve jimnastik salonuna yazılın. Hanımların en önemli sorunu bebek var iken egzersiz ve jimnastiğe zaman ayıramamalarıdır. O nedenle sizle birlikte zayıflama amacı olan yeni anne olmuş bir arkadaşınız var ise bebeklere nöbetleşe bakarak kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Unutmayın ki kilo alma süreci hamilelikte 9 ayda gerçekleşiyor. Bu sürede alınan kiloları birkaç haftada veremeyeceğizi aklınıza sokun. Özellikle ani kilo verdiren şok diyetler kesinlikle emziren anneler için uygun bir diyet formülü değildir.

Doğum sonrası zayıflamak için egzersizler, sağlıklı gıda seçimi, yaşam tarzınızı ve hareket alışkanlıklarını değiştirmek ve en önemlisi sabır gerekmektedir.

Add Comment