Egzama Nasıl Geçer-Egzamaya Doğal Çözümler

Egzama Nasıl Geçer-Egzamaya Doğal Çözümler

Egzama hastalığı her yaştan ve cinsiyetten kişilerde yaygın olarak görülen bir cilt hastalığıdır. Doktora egzama şikayeti nedeniyle gittiğinizde genellikle steroid türü egzama kremleri veriyorlar. Ancak bu tür egzama kremleri malesef her egzama hastasında aynı beklenilen etkiyi gösteremiyor. Bu nedenle egzamaya karşı krem ve ilaç tedavisi haricinde bir takım önlemler almanın yerinde olacağını söyleyebiliriz. Özellikle kaşıntı ve kurumayı geçirmek için aşağıda sizlere verdiğimiz bazı tavsiyeleri yerine getirmelisiniz. Bu tavsiyeler tamamen doğal ve bitkisel çözüm niteliğinde olup egzamanın geçmesi için oldukça işe yarayacaktır.

Egzama Nasıl Geçer?

Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin

egzama nasıl geçer

Standart beslenme alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın ve doğal bitkisel yiyeceklere ağırlık verin. Organik meyveler ve sebzeler bu bakımdan kesinlikle tüketilmesi gereken besin gruplarıdır. Ayrıca omega yağ asitleri bakımından zengin olan balık, ceviz, badem gibi besinler de egzamanın iyileşmesinde faydalıdır.

Egzamayı azdıran şeylerden uzak durun. Özellikle deterjanlar, ve suni maddelerden yapılmış tekstil ürünleri egzama rahatsızlığını arttırmaktadır. Cildiniz egzama oluşturma eğiliminde ve hassas bir yapıya sahipse pamuklu ve yünlü giysileri tercih etmelisiniz.  Ayrıca deodorant ve parfüm kullanmak ta egzamayı şiddetlendirici etkiye sahiptir.

Alerji testi yaptırın. Her ne kadar alerji testi yaptırmak biraz zahmetli bir iş olsa da ve hatta bir miktar canınızı yaksa da bu sayede hangi yiyeceklerin, hayvanların, halıların ve hatta bitkilerin egzamaya neden olduğunu öğrenebileceksiniz.

Şayet alerji testi yaptırmak istemiyorsanız veya fırsatınız yoksa günlük tutun. Tuttuğunuz günlükte ne yediğiniz içtiğiniz yediğinizi yazın, Hatta nereleri gezdiğinizi vs belirtin. Bu sayede egzamanın şiddetlenmesinden hemen önce etki eden faktörlerin neler olabileceğini sizler de kendiliğinden tespit edebileceksiniz. Misal olarak yulaf ezmesi, polyester bluzlar, deterjanla yıkanmış tabaklar egzamaya neden olabilmektedir. Bu gibi alerjiye etki eden etkenleri sizler de kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Doğal cilt bakım ürünleri ve maddeler tüketmeye özen gösterin.

Cildinize doğal hindistan cevizi yağı sürerek egzamayı hafifletebilirsiniz.

Doğal yosundan elde edilen el ve cilt kremleri kullanın. Örneğin natural kelp supplement adı verilen doğal ürünler piyasada bulunabiliyor. Bu ürünler cildin asit dengesinin oturmasını sağlıyor.

Egzamaya iyi geldiği bilinen tespih ağacı yağından kullanın.

Aloe Vera yağı da egzamayı hafiflettiği bilinen bir diğer doğal yağ çeşididir.

Çinko, B kompleks, omega yağları ve C vitamini bakımından zengin içeriği olan beslenme takviyeleri ve vitamin haplarını kullanın. Cildinizdeki kuruluk, kaşıntı ve kızarıklıklar önemli ölçüde giderilecektir.

Vazelin kullanın. Vazelinin kuru cilt katmanlarını temizleyici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca timsah yağı da egzamaya iyi gelir.

  • Ellerinizi her saat başı muhakkak yıkayın. Çünkü egzamalı cilt bölgeleri mikroplara da davetiye çıkarmaktadır.
  • Kesinlikle alkol içeren ıslak mendil, kolonyalı mendil, kolonya vb ürünleri egzama olan bölgelere sürmeyin.
  • Sık biçimde sıcak duş alınız. Sıcak duşun cildin nem dengesini sağlamasında önemli etkisi vardır. Uzmanlar egzama rahatsızlığı çeken kişilerin günde 2 ya da 3 kez sıcak duş almalarının iyi olacağını belirtiyorlar. Duş sonrasında temiz ve ince pamuklu giysiler giymeniz faydalı olacaktır. Egzamanın sık görüldüğü vücut bölgelerine buhar tedavisi yapılması da uzmanların bir diğer tavsiyesidir.
  • Yukarıda saydığımız önerileri en az 3 ay boyunca uygulayın. Bu süre zarfında cildiniz artık daha fazla nemlenecek ve egzamaya karşı daha dirençli hale gelecektir.
  •  

    Add Comment