El Titremesi Sebepleri-El Titremesine Bitkisel Çözüm Ahmet Maranki

El Titremesi Sebepleri-El Titremesine Bitkisel Çözüm Ahmet Maranki

El titremesi herkesin başına gelebilen bir sağlık sorunudur. Ancak kişinin günlük yaşamına önemli ölçüde bir etkisi olmadığı sürece el titremeleri genellikle tedavisi geciktirilen bir problem olarak görülmektedir. Ancak iş ciddiye binince bir çoğumuzun aklına el titremesine ne iyi gelir geliyor ve tıbbi tedavi seçeneklerinin yanında el titremesi için şifalı bitkiler gibi alternatif tedavi yolları ile de çözüm arıyoruz. El titremesinin nedenleri arasında merkezi sinir sistemini olumsuz yönde etkileyen bir takım ilaçlar ve bazı hastalıklar titremelere neden olabilmektedir. Ayrıca yaşın ilerlemesi ile birlikte bir kısım kişilerde görülebilen parkinson rahatsızlığı da şiddetli titreme nöbetleri ile karakterizedir. Ayrıca Karaciğer yetmezliği, alkolizm, cıva ve kurşun zehirlenmesi gibi durumlar da el titremesinin sebepleri arasında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca tiroit hormonunun aşırı salgılanması durumu olan hipertiroidi hastalığında da el titremesi önemli bir belirtidir. Ayrıca psikiyatrik bir takım rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan Lityum ve bir takım depresyon ilaçları da el ve ayak titremesine neden olmaktadır.

el titremesi sebepleri

Gerek el gerekse ayak titremelerinin nörolojik yni sinir sisteminden kaynaklanan nedenler olabileceği gibi vücudun susuz kalması (dehidrasyon nedeniyle el titremesi) gibi sebepleri de olabilmektedir. Şimdi sizlere el titremesi sebepleri hakkında kısa bilgiler verip bu nedenlere göre nasıl bir tedavi yolu takip etmeliyiz bunu açıklayalım.

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sinirsel bir sıkıntıdan kaynaklanan el ve ayak titremelerinin tedavi edilmesi gerekir. Bunun en kestirme yolu bir nöroloji uzmanına giderek ayrıntılı bir muayene geçirmenizdir. Diğer yandan vücudu susuz bırakmak, bedenimziin elektrolit dengesini bozmakta ve el titremesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda su, sulu meyveler ve meyve suları, ayran gibi vücudun elektrolit dengesinin sağlanmasına yardımcı olacak besinleri tüketmeliyiz.

Diğer yandan da bitkisel el titremesi tedavisi izleyerek yani el titremesine iyi gelen bitkileri kullanarak ta hem el hem de ayak terlemesine doğal çözüm bulabiliriz. Tabi yukarıda değindiğimiz gibi sinirsel hastalıkların dışındaki nedenlerle titreme görülüyorsa bu el ve ayak titremesi için şifalı bitkiler daha fazla işe yaramaktadır. Bu konuda sizlere Prof. Dr. Ahmet Maranki nin formülleri ve tavsiyelerini verelim:

– Bir su bardağı kaynar suya 2-10 gram ada çayı koyduktan sonra 10 dakika demlenmesin bekleyin. Günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

– Sarımsak, sedefotu ve incirlle beraber yenir. Yalnız sedef otu zehirli olduğu için sedef otunu 1 gramdan fazla tüketmeyin.

– Bir su bardağı kaynar suya küçük bir Zencefil kökü koyduktan sonra 5 dakika kaynatın. günde 2-3 bardak içilebilirsiniz.

– Bir çorba kaşığı limon suyu ile birlikte 2 damla tarçın yağını yemek kaşığında hafifçe karıştırdıktan sonra tüketiniz.

– El titremesini geçirmek için çam fıstığı bal veya üzüm birlikte karıştırılarak tüketilebilir.

Sıralanan bitkisel ve doğal tarifleri uygulamanız halinde el ve ayak titremelerinizi önleyebiliceksiniz.

Add Comment