elma diyeti nasıl yapılır-elma diyeti yapanlar ve elma diyetiyle zayıflayanlar kadınlar kulübü

Elma Diyeti Nasıl Yapılır-Elma Diyeti Yapanlar ve Elma Diyetiyle Zayıflayanlar Kadınlar Kulübü

Elma diyetinin ana besin maddesi olan elma meyvesi, beslenme ve zayıflama üzerindeki avantajları göz önüne alındığında kalorisi ihmal edilebilecek olan bir sağlık kaynağı meyve çeşididir.

Elma diyeti, 3 günlük bir diyet formülü olup sizlere 3 kilo zayıflama sağlayacak ve sağlığınıza hiç bir zarar vermeyecek bir bitkisel diyet türüdür. Dİğer bitkisel diyetler arasında bu kadar etkili ve hızlı zayıflama sağlayan başka bir diyet türü yoktur. Elmanın bu kadar çabuk kilo verdirmesinin en önemli nedeni, içerisinde barındırdığı diyet lifleri, pektin, meyve asitleri, potasyum gibi metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakıcı özellikleri olan bir takım biyolojik maddeleri ihtiva etmesidir. Hazım için de iyi gelen ve sindirim sistemini çalıştırarak ekstra kalori harcanmasına katkı sağlayan elma, aynı zamanda cilt sağlığı ve cilt bakımı için de faydaları yararları olan bir meyvedir. Elmayı tüketirken yeşil ya da kırmızı ayrımı yapmayın ve asla kabuğunu soymayın. Elma kabuğu elmanın en besleyici kısmıdır. Orta boylu bir elmada yaklaşık olarak 90 kalori bulunmaktadır.

Elma Diyeti Nasıl Yapılır

Elma Diyeti 1. Gün:

Sabah Kahvaltısı

Bir dilim kepekli ekmek + 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynire + 3 dilim kabuklu elma

Atıştırma

1 adet elma + 1 kraker

Öğle Yemeği

Balık Salatası: 200 gram balık + 1 elma +1 portakal + 5 kereviz parçası. Salata Süslemesi :50 gram yağsız yogurt + 1 limonun suyu . Azıcık tuz ilave edebilirsiniz

Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında 100 fram peynir, 1 dilim esmer ekmek ve 1 adet elma tüketebilirsiniz.

Akşam Yemeği

2 dilim çavdar ekmeği arasında yağsız beyaz peynir. Sandviç içerisine ince dilimli elmalar ve peynir dilimleri koyup afiyetle yiyin. Yanında dilimlenmiş salatalık ta koyabilirsiniz.

Elma Diyeti 2. Gün:

Sabah Kahvaltısı

1 adet elmanın püresi ile birlikte 1 çay kaşığı siyah üzüm kurusu ve 50 gram yulaf ezmesi ile 200 gram yağsız süt.

Ara öğün: 1 adet elma

Öğle Yemeği

1 adet pankek, 40 gram un, 6 çay kaşığı yağsız süt ve 1 adet yumurta ile yapılacak. İçerisine de 1 adet elmayı dilimleyerek koyacaksınız.

Ara Öğün: 150 gram az yağlı yoğurt ve 1 adet elma

Akşam Yemeği:
100 gram tavuk etli pirinç pilavı + 2 dilim elma + yarım muz

Elma Diyeti 3. Gün:

Sabah Kahvaltısı

1 dilim çavdar ekmeği + 50 gram yağsız beyaz peynir + 1 adet elma

Ara Öğün

1 adet elmadan elde edilen elma suyu + 200 gram yağsız yogurt + Yarım bardak Limon ve Sinameki suyu ile .Karışık yarım bardak elma suyu ( sadece 1 adet elmadan sıkılacak)

Öğle Yemeği

100 gram yağsız tavuk göğsü + Rendelenmiş elma lapası + 1 adet tatlı biber ve 1 adet salata, bir baş marul ve soğandan yapılmış salata + Salataya 1 çay kaşığı limon suyu + az tuz + 3 çay kaşığı elma sirkesi ilave edilecek. Öğle ve akşam yemeği arasında 1 adet elma tüketilecek.

Akşam Yemeği
Salata: 2 adet orta boy dilimlenmiş havuç ve 1 adet elma içerisinde 1 yemek kaşığı kuru üzüm ve 2 yemek kaşığı yağsız yoğurt ilave edilecek, Salatanın üzerine 2 çay kaşığı düşük yağlı krem ve 2 yemek kaşığı az yağlı süt ve 2 tatlı kaşığı şeker teslim edilebilir.

Kadınların Elma Tüketmesi için 5 Önemli Neden:

elma diyeti zayıflama

elma diyeti zayıflama

İngilizlerin deyimi ile günde 1 adet elma sizi doktordan uzak tutar. Bunun nedeni elbette elma içerisinde bol miktarda bulunan sağlığa faydalı besinlerden kaynaklanmaktadır. Elma diğer yandan da zayıflama ve diyetlerde gerek meyve haliyle gerekse elma sirkesi şeklinde yaygın faydalanma olanağı olan bir meyvedir.

İşte sizlere neden elma tüketmemiz gerektiğine dair 5 önemli sebep:

Sebep 1: Elma, kanseri önleyen meyveler arasında büyük üne sahiptir. Elmanın zayıflatan ve lifli yapısının haricinde oldukça fazla miktarda barındırdığı fitokimyasallar, flavonoidler ve antioksidan maddeler adı verilen bitkisel enzimler sayesinde özellikle hanımlarda görülen rahim kanseri, göğüs kanseri gibi kanser türlerini önleyici etkilere sahiptir. İtalya da 600 kadın üzerinde yapılan bir araştırmada günde 1 adet elmayı 20 yıl boyunca düzenli olarak tüketen hanımların rektum kanseri, özafagus kanseri, göğüs kanseri, rahim ağzı kanseri ve yumurtalık kanseri gibi kadınlarda daha fazla görülen kanser türlerine yakalanma olasılığını % 80 oranında düşürdüğü görülmektedir.

Sebep 2: Elma tüketmek, Menopoz sonrası kemik erimesi riskini önler

Demir bakımından son derece zengin olan elma, aynı zamanda metabolizma hızlandırmak için çok önemli işlevi olan Bor ve Manganez gibi 2 kilit elementi de bünyesinde barındırır. Bor elementinin faydaları arasında kemik erimesini önlemek olduğu bilinmektedir. Bor, metabolizmada kalsiyumun vücuttan atılmasını engeller ve kemikleri güçlü tutar. Araştırmalar sonucu kadınların yaşlılıkta yeteri kadar bor mineralini yiyeceklerden temin edebilmesi durumunda opsteoporoz kemik erimesi riskinin % 50 azaldığı ortaya çıkmıştır.

Sebep 3: Elma Felce bitkisel çözüm dür

Elma, ve özellikle altını çizmek gerekir ki elma kabuğu içerisinde bulunan flavanoidler, vücuttaki serbest radikaller adı verilen ve damar tıkanıklıklarına neden olan oksidasyona neden olan yağ benzeri maddelerin damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi meydana getirmesine engel olur. Bu serbest radikaller insanlarda görülen felç, inme, beyin kanaması ve hatta kalp krizinin en önemli nedenleri arasındadır.

Sebep 4: Elma, kalp hastalıklarını önler

Elmadaki folik asit, önemli bir B vitamini çeşidi olup bilhassa kalp ve damar hastalıklarının oluşumuna engel olur. Elma atnı zamanda lif ve pektin bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Pektin özellikle kötü kolesterolü düşüren ve iyi kolesterol düzeyini artıran bir etki gösterir. Diyet lifleri yani fiber ise tokluk ve doygunluk hissi oluşturarak fazla kilo alımını önler. Elma yine kan damarları, vücuttaki organ ve dokuların tamiratında ve yaşlanmasını geciktirmede önemli bir rol oynayan antioksidanlar açısından da oldukça şanslı bir meyvedir.

Sebep 5: Elma, bağışıklık sistemini koruyan bir meyvedir.

Elma meyvesinde bolca bulunan bitkisel asitler, özellikle hanımların erkeklere göre biraz daha zayıf olan bağışıklık sistemlerini korumakta ve hastalıklara yakalanma tehlikesini azaltmaktadır. Elma meyvesi alkali bir kimyasal özelliğe sahip olduğu için özellikle vücuttaki asit şeklindeki toksinler, midedeki asitli yapıyı bertaraf etmektedir.

5 Yorum

  1. yasemin 13 Mart 2012
  2. Melis 01 Nisan 2011
  3. nur 29 Mart 2011
  4. mervecan 23 Şubat 2011
    • admin 23 Şubat 2011

Yazı hakkında yorum bırakın