Elma sirkesi nasıl yapılır tarifi- Evde elma sirkesi yapımı oktay usta

Elma sirkesi nasıl yapılır tarifi- Evde elma sirkesi yapımı oktay usta

Elma sirkesinin faydaları hakkında bahsederken özellikle ev yapımı elma sirkesinin faydaları bakımından daha yararlı olduğunu söylemiştik. Bunun nedeni ise doğal elma sirkesinin ev yapımı olması ve elma sirkesinin içerisinde bulunan asetik asit ve bir takım meyve asitlerinin fabrikada işlenme esnasında parçalanması nedeniyle besleyici özelliğinin azalmasıdır. Size aşağıda vereceğim ev yapımı elma sirkesi tarifi ile 4 litre kadar doğal elma sirkesi elde edebileceksiniz. Özellikle kasım ocak döneminde satılan elmalar, elma sirkesi yapımı için en ideal elmalardır.
Instructions

Elma Sirkesi Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

– İri boy 10 kilo elma
– Peynir yada yoğurt süzmede kullanılan beyaz tülbent (tulum)
– Sirke Mayası

Elma sirkesinin yapılışı ve tarifi:

evde elma sirkesi yapımı

– Elmaları yıkadıktan sonra suyunu sıkmayacağız. Elmaları dilimleyip her 2 kilo elmaya 1 kilo su koyarak bidona koyacağız.  Ortalama olarak 10 kilo elmadan 3.5 – 4 litre kadar elma sirkesi elde edilebilmektedir.

– Daha sonra her 1 litre elmalı suya bir birim sirke mayası atacağız. Sirke mayasının ne kadar atılacağı mayanın ambalajında yazar.

– Elma şırasını bir ahşap küfe ya da bardağa dökerseniz daha lezzetli ve besleyici olur. Ancak cam kavanoza da koyabilirsiniz.

– Bu kabın ağzını tübent ile kapatacağız ve loş bir yerde oda sıcaklığında saklayacağız. Gün ışığına maruz kalmamasına özen gösterin. Aksi takdirde elma sirkesinin zayıflatan ve besleyici özellikleri gider. Birkaç hafta bekledikten sora elma sirkesi kokusunu almaya başlayıncaya kadar günlük olarak 1 kez karıştırmaya devam edeceksiniz. Elma sirkesi istenilen tat ve kıvama gelesiye kadar parmağınızın ucu ile arada tadına bakınız.

– Elma sirkesi tadını bulunca süzerseniz daha iyi olur. Tülbent ya da kahve filtresi işinize yarar. Bu aşamada dilerseniz elma sirkesini 60 santigrat derecede pastörize ediniz. Ancak 70 dereceyi geçirmeyiniz.

– Pastörize olmuş elma sirkesini temiz ve steril cam şişelere koyunuz. Oda sıcaklığında ve loş bir ortamda muhafaza ederseniz uzun süre bozulmadan elma sirkesi muhafaza edilebilir.

– Elma suyunu tülbentten geçirerek süzebilirsiniz. Ancak süzmede kullanılan bez ne kadar iri gözeneklere sahipse elma sirkesi de o denli besleyici olur.

Afiyet olsun

Add Comment