Elma Sirkesinin Cilde Faydaları-Elma Sirkesi Cilde Yararları

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları-Elma Sirkesi Cilde Yararları

Elma sirkesi esasen cilt için faydaları olarak ele alındığında genellikle cilt lekeleri ve sivilce izleri’ne iyi gelmesi ile anılmaktadır. Ancak elma sirkesinin cilde yararları elbette bu kadarla sınırlı değildir. Elma sirkesi, cilt bakımı,saç bakımı, varis tedavisi, akne tedavisi, ciltteki kırışıklıklar ve cilt çatlakları için dahil olmak üzere çok geniş bir kapsamda elma sirkesinden faydalanılmaktadır. Şimdi elma sirkesinin öncelikle cilde faydalarını ele alalım daha sonra da elma sirkesinin genel sağlığa ve güzelliğe olan yararları hakkında bilgilendirmelerde bulunalım:

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Elma sirkesinin saçlara faydaları: Elma sirkesi bilhassa saçlarında kepek sorunu olan kişilerin imdadına yetişebilecek bir mucize bitkisel çözümdür. Elma sirkesi saçlardaki kepeklenme için nasıl kullanılır derseniz cevabı basit: Saçlarınızı banyoda yıkadıysanız durulama esnasında durulama suyu içerisine bir çay bardağı kadar elma sirkesi ilave ediniz. Bu şekilde saçları elma sirkeli su ile durulayın. Zamanla saçlarda kepek sorunu kalmadığını ve saçlarınızın gürleşerek daha canlı bir görünüme kavuştuğuna şahit olacaksınız.

 

strong>Elma sirkesinin kadınlardaki sivilcelere faydaları:
Kadınlarda doğum, adet dönemi, menopoz gibi dönemlerde sıklaşan sivilcelerin tedavisi elma sirkesi kürü ile mümkündür. Elma Sirkesi su ile uygun bir oranda karıştırıldığında sivilce tedavisi için oldukça etkili bir mikrop kırıcı ve antiseptik sıvı olma özelliğine kavuşmaktadır. Sivilcelerin en önemli nedenlerinin ciltteki gözeneklerde yuvalanmış olan bakteri kolonileri olduğu hesaba katıldığında elma sirkesinin sivilce tedavisi için ne derecede faydalı ve zaruri bir bitkisel iksir olduğunu kolayca idrak edebileceksiniz. 1 litre su içerisine 3 yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve yüzünüzü günde 3 kez kükürtlü sabunla yıkadıktan sonra bu elma sirkeli su ile durulayın. Zamanla cildinizdeki inatçı sivilce şişlikleri ve kızarıklıklarının kaybolduğuna ve sivilce lekelerinin azalarak cildin daha da pürüzsüz bir hal almaya başladığına şahit olacaksınız.

Elma Sirkesi Banyosu ile Cilt Gençleştirme Kürü

100 litre suya 1 litre doğal elma sirkesi ilave edilerek yapılacak olan elma sirkesi banyosu, cildin asitlerini etkisiz hale getirerek cilt PH ını alkali düzeylere çekecektir. Cildin asit düzeyinin yüksek olması, sivilceler den tutunuz da cilt yaşlanması, saç dökülmesi, ciltteki çatlamalar gibi çok değişik cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

Selülitler için Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile avokado yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar karıştırılarak selülitler üzerine masaj yapıldığında selülitli bölgelerde ciddi bir iyileşme sağlamaktadır.

Elma Sirkesinin Cilt Lekelerine Faydaları

Elma sirkesi, cilt lekelerine bitkisel çözüm arayanların mutlaka denemesi gereken bir bitki mucizesidir. Peki elma sirkesi, cilt lekelerini geçirmek için nasıl kullanılır?

250 ml su içerisine 2 yemek kaşığı doğal elma sirkesi ve birkaç damla limon damlatın. Bu karışımı kısık ateşte bir çaydanlıkta kaynatın. Kaynamanın ardından elma sirkesi karışımı buharını günde 1 kez tülbent ile yüzünüzü buhar banyosu yaptırın. Cilt lekeleri için etkili olan bu buhar kürü bittikten sonra bu su ile durulayın ama havlu ile silmeyin.

Ciltteki yaralar için elma sirkesi kürü:

Elma sirkesinin az bilinen cilde faydaları arasında yara iyileştirici ve cildi tamir edici özelliği de bulunmaktadır. Özellikle açık yaralarda cildin mikrop kapmasını ve iltihaplanmasını elma sirkesi bal ve limon suyu karışımı ile önleyebilirsiniz. Bu karışım hem içierek hem de günde 1 kez açık yaraya pamuk ile uygulanarak yara tedavisi için fayda vermektedir.

Elma sirkesi sivilcelere iyi gelir mi?

Burada kastettimiz sivilce türü ergenlik sivilceleridir. Ergenlik sivilcelerini söndürmek için her öğün yemeklerden yaklaşık olarak 30 dakika önce 200 ml su içerisine katılmış 2 çay kaşığı elma sirkesi karıştırılarak içilecektir. 3 günlük kür sonrasında vücutta ergenlik sivilcelerine neden olan hormon dengesizlikleri daha stabil hale gelecektir.

Elma sirkesinin cilt bakımına faydaları

Cilt yorgunluğu ve yaşlanmasından şikayet eden hanımlar, 1000 ml kaynar su içerisine 4 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı dolusu mayıs papatyası ekleyin, 1-2 kere karıştırın ve başınızı büyük bir havluyla örterek 5-10 dakika gözlerinizi yumarak bekleyin. Yüzünüzü suya çok yaklaştırmayın!
-Güneş yanığına karşı, inceltilmemiş elma sirkesi, kızarmış olan bölgelere dikkatle sürülür veya 3 yemek kaşığı elma sirkesi eklenmiş soğuk bir banyo alınır. Banyo süresi 10 dakikadır.
Elma sirkesinin pH değeri (asit derecesi), derimizin pH değeri ile hemen hemen eşit düzeydedir. Dolayısıyla, derimizin asidik koruma örtüsünün güçlendirilmesinde elma sirkesinin kullanımı önemle önerilmelidir.

Add Comment