Emziren Anne Ne yemeli-emziren anneler neler yememeli-emziren annelerin beslenmesi

Emziren Anne Ne yemeli-emziren anneler neler yememeli-emziren annelerin beslenmesi

Emziren anneler, bir yandan kilo verme çabalarını sürdürürken diğer yandan da bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişim göstermesi için büyük bir sorumluluk altına girmektedirler. Bu yönüyle anne sütünün kalitesi ve miktarı, emziren anneler üzerinde ciddi bir baskı oluşturmaktadır. Ancak ne yazık ki bir çok anne, bebeklerini emzirirken kendilerinin nasıl beslenecekleri hakkında pek bir kanaat sahibi değillerdir.

emziren anneler ne yemeli yememeli

Anne sütünün bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için yarattığı olumlu etki kadar bebeklerin bağışıklık sistemlerini güçlendirerek onları hastalıklara karşı korumada da ciddi bir öneme sahiptirler. Peki bu durumda emziren anneler sütlerinin kalitelerini artırmak için hangi besinleri tüketmeli ya da hangi yiyeceklerden uzak durmalıdır?

Emziren Anneler İçin Beslenme Tavsiyeleri

 • Herşeyden önce emziren anneler dengeli bir beslenme planı uygulamalı ve günde 5-6 öğün  yani 3 er saat aralıklarla beslenmelidir.
 • Emziren annelerin sıvı ihtiyacı normal kadınların yaklaşık oalrak 2.5 katıdır. Yani diğer bir ifadeyle sütün bol gelmesi için emziren anneler yaklaşık olarak günlük 3.5-4 litre su ya da besleyici içecekler içmeliler.
 • Besleyici içecekler denilince ilk akla gelenler taze sıkılmış meyve suları, ve keçi süti gibi anne sütünü artıran içecekler dir.
 • Anneler gebelik döneminde genelde vitamin tabletleri ve kalsiyum takviyeleri alırlar. Bu beslenme destek haplarına emzirme döneminde de devam etmeleri gerekir.
 • Her bebeğin kendine has bir emme alışkanlığı vardır. Kesinlikle bebeklere belirli saatlerde anneyi emmeye zorlamaya kalkmayın. Bırakınız bebeğiniz kendisi istediği gibi ve istediği zamanda sizi emsin. Doğumdan sonra ortalama olarak 1-2 ay içerisinde bebeğiniz kendi emzirme rutinini oluşturacaktır.

Emziren Anneler Neler Yemeli İçmeli ve Nasıl beslenmelidir?

 • Emziren anneler özellikle günde en az 5-6 porsiyon taze meyve ve sebze tüketmesi gereklidir. Sebze ve Meyveler kadar anne sütünü artıran başka bir yiyecek yoktur.
 • Anne sütünün üretiminde annenin kendi metabolizmasının da ayakta durması ve annenin kendisini enerjik hissetmesi gerekmektedir. Bu nedenle sizleri enerjik yapacak olan  ekmek, pirinç ve patates gibi karbonhidrat bakımından zengin ve bol nişastalı taşıyan yiyecekleri tüketmeniz faydalı olacaktır.
 • Anne sütünün üretimi nedeniyle bağırsaklardan aşırı derecede sıvı çekilmesi olacağı için doğumun ardından bazı annelerde  kronik kabızlık görülebilmektedir. Bu durum annenin süt üretimi performansını düşüren bir etken olduğu için bebeği de dolaylı yoldan etkiler. Bundan dolayıdır ki annelerin kabızlığa doğal çözüm olabilecek lifli yiyecekler ile beslenmeleri önemlidir. Özellikle Esmer ekmek, erişte, makarna, mantı,  pirinç, bakliyat, ve lif barındıran meyveler, lifli sebzeler türünde lifli yiyecekler tüketmelerini tavsiye ediyoruz.
 • Anne sütünün besleyiciliği, içerisinde bulundurduğu proteinler ile doğrudan orantılıdır. Peki protein kaynakları nelerdir ve hangi besinlerde proteinler bulunur ? Özellikle emziren anneler, beyaz et (tavuk ve hindi eti ama yağsız olacak), balık eti ve deniz ürünleri ( mümkünse haftada en az 3 kez balık eti tüketilmeli), süt ve peynit yoğurt, kaymak gibi süt ürünleri, bal, yumurta (özellikle yumurtanın sarısı), bakla, bezelye, nohut, fasulye, mercimek türü bakliyat ürünlerinden bolca tüketmeleri gerekmektedir. Yukarıda sayılanlar protein bakımından zengin yiyecekler ve besinler grubuna girmektedir.
 • Süt ürünlerinden bahsetmişken konuyu açalım. Anne sütünde bol miktarda kalsiyum vardır. O nedenle kalsiyumca zengin yiyecekler anneler tarafından özellikle tüketilmelidir. Hangi besinlerde kalsiyum bulunur derseniz: Süt, peynir ve yoğurt zaten başlıca kalsiyum kaynakları olarak bilinir. Bunun yanında Maden suları, Badem, brokoli,tereyağı, lahana, keçiboynuzu, karahindiba çiçeği, yeşil yapraklı sebzeler, keçi sütü, incir,
  somon balığı, sardunya balığı, himalaya tuzu, deniz ürünleri, susam tohumu, şalgam yeşilliği ve şalgam kökü, böğürtlen yaprağı ve meyvesi, kuşburnu, nane yaprağı ,yulaf ezmesi, gibi yiyecekler kalsiyum bakımından oldukça zengin yiyecekler olup emziren annelerin mutlaka tüketmeleri gereken besinler olarak bilinirler. Kalsiyum alımı, hem annenin ileride kemik erimesi riskini yok eder hem de bebeğin boy uzaması için gereklidir.

Emziren anneler ne yememeli ve hangi yiyecekleri tüketmemeli?

 • Hamilelik döneminde anneler bol miktarda ton balığı tüketirler. Ancak doğumdan sonra haftada 3 mümkünse 1 kutu tüketin. Daha fazlası vücutta toksifikasyon yapar. Ton balıkları özellikle denizdeki bir çok toksini ve zehirli atığı bünyelerinde barındırırlar. Bu zehirli maddeler arasında en önemlisi cıva dır. Bu cuva anne sütüne karışırsa bebeklerde zeka geriliğine bile sebep olabilmektedir. Ton balığı gerçekten faydalı bir yiyecektir ancak aşırıya kaçılmaması gerekir. Kimi anneler her gün yiyorlar. Uyarımız onlar için.
 • Bazı anneler ya da bebeklerde bazı yiyecekler karşı besin duyarlılığı yani alerji gelişebilmektedir. Bebeklerde alerji yapan yiyecekler diye kesin bir ayrımımız yok. Her bebeğin bünyesi farklıdır. Ama annenin ya da babanın bazı yiyeceklere alerjisi var ise kuvvetle muhtemel bu alerji bebeklerde de görülecektir.
 • Organik olmayan ve işlenmiş katkı maddeleri ile zenginleştirilmiş doğal olmayan yiyeceklerden mümkün oldukça uzak durulmalı. Ben şahsen katkı maddelerine hep mesafeli duruyorum. Her ne kadar katkı maddeleri zararsızdır denilse de ileride muhtemel zararlarının ortaya çıkmayacağını kimse garanti edemez. Cep telefonuna da başlangıçta zararsızdır denilmişti ama şimdilerde kansere neden olabileceğine dair kuvvetli şüpheler var.
 • Bebeklerde gaz sorununun en önemli nedeni, gaz yapan yiyeceklerin anne tarafından tüketilmesidir. Bu gaz yapma etkisi anne sütü dolayısıyla bebeğe de geçebiliyor. Bilhassa baharatlı yiyecekler ve şarküteri ürünleri, sucuk salam sosis vb gıdalar, çemenli yiyecekler bebeklerde gaz yapıcı besinler olarak bilinirler.
 • Bebeklerde gaz yapan sebzeler de değinilmesi gereken bir konu. Özellikle brokoli, kuru ya da yeşil soğan, lahana yaprağı, yeşil biber gibi gaz yapan yiyeceklerden de sakınılması gerekiyor. Burada lahana diyeti emziren anneler için riskli mi sorusu geliyor. Benim fikrimce lahana bebeklerde gaz yapar ve emziren annelerin lahana diyeti yapmaları uygun olmaz.
 • Annenin bünyesini olumsuz etkileyen her türlü yiyecek bebeği de olumsuz etkiler. Annenin alerjisi ya da hassasiyeti olduğu her türlü besini emzirme döneminde de kullanmaması gerekmektedir.

 

Add Comment