Ev Yapımı Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Video İzle

Ev Yapımı Elma Sirkesi Nasıl Yapılır Video İzle

Kilo vermek isteyenlerde, kolesterolü yüksek olanlarda ve alerjisi olanlarda, ayrıca şeker hastalarında elma sirkesinin şifa dağıtan faydalarını biliyoruz. İmmün sistemi kuvvetlendiren etkisi ile gripte, boğaz ağrılarında kullanılabiliyor. Yemeklerden önce alınan elma sirkesi doygunluk hissini arttırmakta, metabolizmayı hızlandırmakta ve iştahı kesmektedir. Günde 3 kez birer çay kaşığı kullandığınızda hem kan şekeri ve kolesterolü düşürür hem de bağışıklık sistemini güçlendirir

Elma sirkesi metabolizma hızlandırıcı etkisinin yanında cilt sorunlarında da önemli bir alternatif tedavi yoludur.

Ciltte görülen sivilcelere karşı ayrıca alerjik hastalıklarda, kontakt dermatitlerde, egzama vb hastalıklarda da elma sirkesi kullanılabilmektedir. Elma sirkesi kürü aynı zamanda saçlarda kepek sorunu olan kişilere de şifa dağıtıyor. Burada belirtmekte fayda var. Elma sirkesi hiç bir zaman ilaçların yerini tutmaz. İlaç tedavisi ile birlikte destek tedavisi olarak kullanılabilen bir doğal tedavi yöntemidir.

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinin ev yapımı olanı hem içerdiği doğal besin maddelerinin fazlalığı hem de asetik asit bakımından zengin oluşu nedeniyle yukarıda saydığımız tedavi amaçları açısından en ideal elma sirkesi çeşididir. Şimdi sizlere evde elma sirkesi nasıl yapılıyor kısaca onu aktaralım.

Öncelikle gerekli malzemeler: 5 kg elma, ve 2.5 litre su (miktar kesin değildir ve arttırılıp azaltılabilir. Ancak oranlar 2 ye 1 şeklinde olmalıdır.

ev yapımı elma sirkesi

Elmalar mümkünse en tatlı cinsten kırmızı elma olsun. Bu elmaları ince bir biçimde doğruyoruz. Doğrarken normal bir elma dilimi ne kadar ise o ebatta olsun yeterlidir. Daha sonra elma sirkesini yapacağımız kabın içerisine doğranmış elmaları ve suyu karıştırıyoruz. Elmayı ve suyu kaynatmaya başlıyoruz ve komposto kıvamına gelesiye kadar kaynatıyoruz. Daha sonra kompostoyu yarım gün (12 saat) kadar dinlendirmemiz gerekiyor. Dinlendirmenin ardından bir süzgeçten geçiriyoruz. Bu suyu iri bir kavanoza koyacağız. Elma sirkesi aynen şarap gibi tadını en iyi meşe kaplarda verir. Meşeden imal edilmiş bir fıçı veya kap bulabilirseniz en ideali bu olur. Süzülen elmanın suyu ile birlikte posasını da karıştırabilirsiniz. Ama genellikle karıştırılmıyor.

* Şayet ev yapımı elma sirkesi bulabilirseniz mayalanmanın hızlı olması için 1 su bardağı ev yapımı elma sirkesini süzgeçten geçirdiğimiz elma suyu içerisine döküyoruz.  Ev yapımı elma sirkesinin içerisine 1 yemek kaşığı tuz ile 1 çay bardağı nohut ilave ederseniz mayalanma hızlanacaktır.

* Elma sirkesinin daha lezzetli olmasını istiyorsanız içerisine yarım çay bardağı pekmez ve reçel de ilave edebilirsiniz.

* Kavanozu 18-25 ºC sıcaklıkta doğrudan güneş almayan havadar bir yerde bekletin.Ağzını ilk iki hafta hava alabilecek şekilde,ama dış etmenlerden koruyacak bir sıkı tülbent parçası ile kapatın.Bu sürede hareket ettirmeyiniz.Daha sonraki haftalarda üzerine bu şekilde iken tam oturtmadan kapağını örtün(bir şekilde yine hava ile teması sağlanmalı)

* Yaklaşık 8-10 ayda sirkeniz olgunlaşacaktır.Bu süre tabi üzerine eklediğiniz her malzeme ile uzayacak veya kısalacaktır (eklediğiniz her malzemenin steril olmasına dikkat ediniz)

* Eğer daha çabuk olmasını dilerseniz bir kerede doldurup ilave etmeyin.Bu da en az 8-10 hafta sürecektir. Posaları ile hazırladıysanız;bu süre sonunda sık sık kontrol edilip,eğer olgunlaştı ise fermantasyonun sürmemesi yani gittikçe keskinleşmemesi süzgeçten geçirilir.

* Elma sirkesinin olmaya başladığında üzerinde sirke anası denilen ince yağ benzeri saydam bir katman meydana gelecektir. Ev yapımı sirkeyi tüketeceğiniz zaman üzerinden bu tabakayı temizleyin.

* Evde yapılan elma sirkesini elmaları su ile kaynatmadan da yapabilirsiniz. Bu durumda elmalar pişirilmeksizin kuru meyve sıkacağı ile elmaların suyunu sıkıp bu suyu elma posası ile birlikte büyükçe bir kavanoza koyarız. Sadece kaynatma işlemi yapılmaksızın ev yapımı elma sirkesinin diğer işlemleri eksiksiz bir biçimde yapılır. Bu durumda elma sirkesi daha erken olgunlaşacaktır. Yaklaşık 8-10 haftada elma sirkesi evde tüketime hazır hale gelecektir. Birkaç hafta sonra üzerindeki duru su süzülüp başka bir kavanoza alınır.Üzeri tülbetlenip olgunlaşması beklenir.

Add Comment