Evde Elma Sirkesi Yapımı-Ev Yapımı Doğal Elma Sirkesi Tarifi

Evde Elma Sirkesi Yapımı-Ev Yapımı Doğal Elma Sirkesi Tarifi

Elma sirkesinin zayıflatıcı ve kilo verdirici etkisinin en etkili bir biçimde ortaya çıkması için ev yapımı elma sirkesi kullanmanızı uzmanlar tavsiye ediyorlar. Bunun en önemli nedeni, ev yapımı elma sirkesinin sirkelenme sürecinin tamamen doğal bir biçimde gelişmesi ve içerisinde katkı maddeleri bulunmamasıdır. Fabrika yapımı elma sirkeleri içerisinde bozulmayı engellemek veya daha çabuk mayalanmasını sağlamak amacıyla bir takım katkı maddeleri ve gıda takviyeleri kullanıdığını biliyoruz. Bu katkı maddelerinin yetkili kurumlar ve bakanlıklar tarafından onay verilen gıda takviyeleri olması önemlidir. Çünkü el altından sağlığa zararlı ve hatta kanserojen etkileri olan bir takım besin takviyeleri de ne yazık ki üreticiler tarafından tüketici sağlığı hiçe sayılarak kullanılıyor.

evde elma sirkesi yapımı

Tarım bakanlığının gıda kodeksi gereği, elma sirkesi yapımında kullanılan katkı maddelerinin neler olduğunu, üretici firmaların şişe veya ambalaj üzerine yazmaları gerekmektedir. Ev yapımı elma sirkesinin diğer bir ekstra faydası ise, metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin daha yüksek olması, ve aynı zamanda sağlığa olan yararları açısından da fabrikasyon elma sirkelerine göre üstün olmasıdır. Elbette evde elma sirkesi yapma olanağımız yoksa bu durumda dışarıdan şişelenmiş ve sağlıklı üretim koşullarından emin olduğumuz elma sirkesi markalarının ürünlerini satın alabiliriz. Ama evde elma sirkesi yapımı şansımız varsa bunu değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyoruz. Şimdi gelelim ev yapımı doğal elma sirkesi nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya:

ELMA SİRKESİ yapımında elma seçimi önemli bir husustur. Evde elma sirkesi yapmak için en uygun elma türü şeker oranı yüksek kış elmalarıdır. Değişik çeşitlerin bir araya getirilerek kullanılması da sirkeye ayrı bir lezzet katar. Sirke yapımında kaçınılması gereken elma türleriyse ham ve ekşi olanlardır. Sirke yapımında dikkat edilecek en önemli konuysa hijyendir. Elmalar yıkandıktan sonra, kullanılacak malzeme ve kavanozlar sıcak suyla iyice yıkanmalıdır.

Ev Yapımı Elma Sirkesi Tarifi:

Elmalar küçük parçalara ayrıldıktan sonra preslenerek veya katı meyve sıkacağından geçirilerek suları çıkarılır. Meyve suyundaki şeker fermantasyona uğrayarak önce alkole, sonra ise asetik bakterilerinin yaptığı fermantasyonla asetik asite, yani sirkeye dönüşür. Sirke yapımında iki faktör çok önemlidir; bakterilerin verimli çalışmasını sağlayacak sıcaklık ve oksijen (havalanma). Havayla teması arttırmak için mümkün olduğunca geniş ağızlı ve sığ bir kavanoz seçilir. Meyve suyu, üstte boşluk kalacak şekilde kavanoza doldurulduktan sonra, meyve sineğinin geçemeyeceği, fakat havalanmanın sağlanabileceği temiz bir bez/tülbentle kavanozun ağzı kapatılır. Günde bir kez karıştırarak havalanmayı sağlamak sirkeleşmeyi hızlandırır. Sirkeleşme için ılık ( 15-25 C ) bir ortam tercih edilir ve kavanozlar güneş ışığından uzak, loş bir yerde saklanır. Kullanılacak kaplar cam veya ahşap olmalıdır, metal kap tavsiye edilmez. Yapım sırasında sirkeleşmeyi hızlandırmak için daha önce yapılan doğal elma sirkesi katılabilir. Sirke, seçilen elma türü ve koşullara göre üç- altı hafta içinde oluşur.

Sirke kokusu alınmaya başlandığından itibaren, her gün tadarak istenilen tat ve asit derecesi (yüzde 4-8 asit oranı) elde edilene kadar işleme devam edilir. Elde edilen sirke fermantasyonun devamını engellemek için birkaç kat tülbentten, kahve filtresi vb. filtrelerden veya süzme yoğurt kesesinden geçirilerek iyice süzülür. Böylece meyve kalıntılarından arındırılır. Hava almasına olanak vermeyen ince uzun şişelere, tam dolacak şekilde aktarıldıktan sonra serin, loş, güneş ışığı almayan bir yerde saklanır. Ne kadar süzersek süzelim, ev koşullarında doğal elma sirkelerinde fermantasyon tam olarak durdurulamaz; şişede, şifai özelliklerinin göstergesi olan ve “anne” ismi verilen yumuşak kaygan yapısıyla deniz anasını andıran düz bir tabaka oluşur. Bu tabaka bakterilerin atıklarından oluşur ve sirke kullanılacağı zaman atılır. Doğal sirkeler rafine olanlara göre daha bulanıktır. Fakat pastörize veya damıtılarak üretilen rafine elma sirkeleri, yüksek sıcaklıklardan ötürü, ona şifai özellikleri kazandıran enzimler, mineral maddeler, iz elementler, vitaminler, pektin, malik ve tartarik asitler açısından fakirleşir, bir kısmını tamamen yitirir. Kullanıldığı yerler Hazırladığımız sirkeleri salatalarda, çorbalarda vs. aroma vermek amacıyla kullanabiliriz.

Şifai amaçla kullanmak için; bir bardak suya 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1-2 tatlı kaşığı bal katarak, günde 3 kez, mümkünse yemeklerden önce (fazla kilo problemi için de etkili olan elma sirkesi bu amaçla kullanılacaksa mutlaka yemeklerden önce alınmalıdır) kullanılır. Elma sirkesi koruyucu sağlık amacıyla, sürekli olarak günde bir kez sabahları açken ve alınmalıdır.

Elma Sirkesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

* Besinlerin verimli kullanımını, metabolizmanın sağlıklı işleyişini, vücudun asit alkali dengesini korumasını sağlar. Örneğin kalsiyumun daha verimli kullanımını sağlayıp, bir yandan kemiklerin yeniden gerekli kalsiyumu almasını desteklerken, bir yandan da eklemlerdeki kalsiyum birikimini kırar. Uzun süreli kullanımı eklem ve kemiklerdeki sertlik ve sıkıntılara son verir.

* Sodyumun etkisini yansızlaştırarak yüksek tansiyondan korur.
* Kolesterolü düşürür. İçerdiği doğal asitler ve enzimler kanın daha sağlıklı ve ince akmasını sağlar.
* Başta damarlar, karaciğer, böbrekler olmak üzere vücudu detoksifiye eder, yağlı-mukus kalıntıları parçalar.
* İçerdiği yoğun potasyum sayesinde hücre büyümesini destekler.
* Soğuk algınlıklarında, boğaz enfeksiyonlarında, bronşitte içilebilir ya da buhusu yapılır.
* İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da kullanılır. basur için herhangi bir yan etkisi genelde yok kullananlarda şikayet az. sağlıcakla kalın.

Add Comment