Funda yaprağının faydaları – funda yaprağı nasıl kullanılır

funda yaprağı, funda yaprağı çayı, funda yaprağı çayı nasıl yapılır, funda yaprağı faydaları, funda yaprağı kullanımı, funda yaprağı nasıl kullanılır, funda yaprağının faydaları, funda yaprağının yararları, funda yaprağının zararları

Funda yaprağı, idrar söktürücü ve idrar yollarını dezenfekte edici özelliğe sahiptir.

Uzmanlar, fazla kilolardan şikâyetçi olan kişilere funda yaprağı ve rezene çayı içmeyi öneriyor. Biberiye yağı, limon kabuğu yağı ve susam yağı ile yağ birikmiş bölgelere masaj yapmak da fazla kiloların atılmasında önemli görevler üstleniyor.

Aşırı şişmanlık tüm dünyanın, özellikle gelişmiş ülkelerin en önemli sorunlarından bir tanesidir. Fazlasıyla önemsenmesi gereken bir sorundur. Aşırı kilonun kanser, kalp, diyabet, tansiyon gibi önemli hastalıklarla doğrudan ilişkisi olduğu kesinleşmiştir. Hastalıkların dışında insanda psikolojik çöküntülere de sebep olmaktadır.
Herbalist Tarkan Güveloğlu, şişmanlığın en basit ve en bilinen sebebinin, fazla kalori almak olduğunu söyleyerek, şişmanlığın nedenlerini ve bitkisel çareleri anlattı:
“Günlük harcadığımız enerjiden daha fazla alınan kalori, vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Dolayısıyla en başta yapılması gereken, harcadığımız enerji kadar besin almaktır.”

Kaloriye dikkat

Bazı hormonsal düzensizlikler ve troid bezi sorunları yaşayan kişilerde de kilo alma kolaylaşmaktadır. Ama toplumda fazla kilo sorunu yaşayanların büyük bir çoğunluğunun sebebi hareketsizlik ve düzensiz beslenmedir. Günlük harcadığımız enerjinin fazlasını yediğimiz zaman, bu yakılamayan fazla kalori vücutta yağ olarak depolanmaktadır.

Piyasada birçok bitkisel zayıflama çayları vardır. Kısa zamanda hızla kilo verdireceği iddia edilmektedir. Bu çayların içeriğine baktığımız zaman idrar söktürücü, bağırsak ve böbrek çalıştırıcı bitkiler olduğunu görürüz. Bu bitkiler kullanıldığı zaman vücuttan hızlı bir şekilde su atılmaktadır. İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 70′inin su olduğu biliniyor. Bu bitkisel çayları bir hafta kadar kullandığımızda vücuttan yaklaşık 4-5 kilo kadar su atarız. Bu şekilde tartıya çıktığımızda sanki kendimizi 4-5 kilo vermiş zannederiz. Aslında kaybettiğimiz yağ değil, sudur. 10 gün içerisinde de kaybettiğimiz suyu, içerek geri alırız.

Funda yaprağı ve benzeri bitki çaylarını aralıklı alın
Sinameki gibi bazı bitkiler sürekli kullanıldığında bağırsak tembelliği yapmaktadır. Ayrıca uzun süreli kullanımlarda vücut, vitamin eksikliği de çekmektedir. Beyaz undan ve beyaz şekerden yapılmış börek, tatlı, ekmek, makarna, kek, poğaça, simit gibi yiyecekleri çok azaltarak, biraz da hareket etmeye çalışarak çok sağlıklı kilo verilebilir. Yani işin özü; hareket ettiğimiz kadar yemek yemektir.

Yeme şekli kilo almada önemli
İnsanların yemek yeme şekli bile kilo alıp vermede önemli rol oynar. Yemek masasına oturduğunuzda yemeklerinizi mutlaka yavaş ve iyice çiğneyerek yiyin. Uzmanlar, iştahı çok açık olan kişilere şöyle bir öneride bulunuyor:
“Öğlen ve akşam yemeklerinde bol malzemeli (marul, salatalık, domates, maydanoz, yeşil soğan, havuç gibi) bir salata hazırlayın. Bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve 1 adet limon sıkın. Sirke de ekleyebilirsiniz. Sıcak yemeklerinize başlamadan önce sadece bu salatayı yavaşça ve iyice çiğneyerek bitirin. Bu salatayı yeme esnasında vücudun doyma mekanizması işlemeye başladığından diğer yemekleri daha az yiyeceksiniz. Hem de yediğiniz salata bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandıracaktır.”
Zayıflamak isteyenlerin gün içerisinde 2-3 fincan rezene ve funda yaprağı çayı içmesi öneriliyor. Ayrıca atkuyruğu, kiraz sapı çayları da faydalı olabilir. Bölgesel zayıflamada masaj yapılarak etkili olabilecek bitkisel yağlar da var. 1 çay bardağı susam yağına 2′şer çay kaşığı biberiye ve limon kabuğu yağı karıştırılarak uygulanabilir.
Nane, mikropları öldürüyor
Mide bulantılarında kullanılan nanenin mikrop öldürücü özelliği de vardır. Soğuk algınlığında kullanılabilir. Nane yağının kokusu teneffüs edildiğinde baş ağrılarına iyi gelir. Ağrılı bölgeye sürüldüğünde ağrı kesicidir. Karaciğer rahatsızlığı olanların nane çayını fazla kullanmaması gerekir.
Soğuk algınlığına karşı ıhlamur
Ihlamur, özellikle kışın çok kullanılan bir bitkidir. Soğuk algınlıklarında ve öksürükteki faydaları artık kesinleşmiştir. Fakat kullanırken birkaç ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Ihlamurun yaprakları 4-5 dakika kaynatılarak suyu içilmelidir. Öksürük ve soğuk algınlığında kullanılan, göğüs yumuşatıcı etkisi yapraklarından kaynaklanmaktadır. Çiçeği daha çok sinirsel rahatlık sağlamaktadır. Çiçeklerinin kaynatılmadan, yani kaynar suda 15 dakika kadar demlenerek içilmesi daha uygundur.
Isırgan, kanı temizliyor
Isırgan bitkisi herkesin zaman zaman çok defa ismini duyduğu bir bitkidir. Kullanım alanı çok geniştir. İçeriğinde potasyum tuzları, formik asit gibi organik asitler, histamin, asetilkolin ve c vitamini bulunmaktadır. Kan temizleyici, idrar artırıcı etkileri vardır. Tohumunun ve yaprağının vücutta zararlı yeni oluşumları engelleyici etkisi vardır. Yani kanser veya zararsız tümörlerin oluşumunu önler. Fakat abartıldığı gibi bir başına hastayı iyileştirmez. Böbrek yetmezliği olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir. 890

Add Comment