ginseng çayı ve kore ginsengi tableti ginsengin faydaları ömer coşkun ahmet maranki ibrahim saraçoğlu

ginseng çayı ve kore ginsengi tableti ginsengin faydaları ömer coşkun ahmet maranki ibrahim saraçoğlu, ginseng çayı, ginseng çeşitleri, ginseng faydaları, ginseng kapsül, ginseng nedir, ginseng otu, ginsengin faydaları, ginsengin yan etkileri, ginsengin zararları,

Ginseng’bitkisi mucizevi tedavi edici etkileri ve faydaları ile çağımızda adeta yeniden keşfedilen bir şifalı bitkidir. Latince bilimsel adı botanikte “Panax”, olup, eski yunancada “panacea” deyiminden türetilmiştir ve her derde deva veya tam iyileşme manaları taşımaktadır. Ginseng kökleri’ne diğer şifalı bitkiler ve şifalı otlar arasında ayrıcalık tanıyan husus, ginseng bitkisinin vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ve adaptojen özellikleri had safhada olan ( strese iyi gelen) bir bitki olmasıdır. Yeryüzündeki hiç bir şifalı bitki, ginseng kadar strese bitkisel çözüm olamaz. Ginsengin cinsel gücü artırıcı etkisi, eski çağlarda çinli bitkisel uzmanlarca sperm artırıcı ve cinsel gücü kuvvetlendirici yönleri ile kullanılmış ve afrodizyak olarak uzun yıllar çinli krallara tavsiye edilmiştir. Erkeklerde stresten kaynaklanan cinsel isteksizlik ve iktidarsızlığın bitkisel tedavisi için de ilk akla gelen şifalı bitkilerden birisi ginseng tir. Hafızayı güçlendiren bitkiler arasında ginseng bitkisi, çocuklarda zekayı artırıcı faydaları da vardır. Ayrıca erkeklerde prostat sorunu için bitkisel tedavi arayanların başvurabileceği önemli bir bitki, ginseng tir. Kadınlar için de ginseng hafıza güçlendirici ve cinsel kuvvet artırıcıdır

Ginseng bitkisi, patates yumrusu gibi büyük kökleri olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Ginseng bitkisi 9-10 yaşında olgunlaşır ve kökleri beyaz kırmızı renk alır. Ginseng kökleri ne derece yaşlı ise şifa verici etkisi o derece yüksektir. 7 yaşındaki ginseng bitkisinin kök çapı yaklaşık olarak 9 – 11 cm dir. Ginseng bitkisinin yaşlı etli ve çatallı kökleri, afrodizyak ve zeka güçlendirici bitkisel ilaç olarak kullanıldığından, Çin, Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde hem doğal ortamında yabani olarak bulunmakta hem de kültür tarımı biçiminde ginseng yetiştiriciliği uygulanmaktadır.

Ginsenin içerisinde ne vardır: Ginseng bitkisi, ginsenosit adı verilen triterpenik saponositler, panaxosidesitler, gibi bitkisel enzimler ve panaxatnol, D grubu vitaminler ihtiva etmektdir.

ginseng kökü

ginseng kökü

Ginseng Kökü organlara çok yönlü yararları olan bir bitki olup kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbreklerin faaliyetleri üzerinde düzenleyici ve iyileştirici etkileri vardır. Ayrıca ginseng kökü, dinginlik sağlayıcı, aneksiyete azaltıcı, teskin edici sakinleştirici, zihni açıcı, çocukların kavrama ve idrak yeteneğini artırıcı özellikleri vardır. Ginseng in değişik türleri vardır. Faydaları bakımından en yaygın kullanım olanağına sahip olanı, kore ginseng kökü dür. Kore ginseng yani diğer adıyla panax ginseng üretimi daha zahmetlidir ve 20 den fazla faydalı madde içermekte olup bu oran diğer ginseng türlerine nazaran 3 kat daha fazladır. Kore Ginsengi, antioksidan maddeler de içermekte ve diğer ginseng türlerinde yer almayan bitkisel insülin içerir. Bu yönüyle şeker hastaları için de doğal tedavi olanağı veren bir mucize bitkidir.

 

Kore ginseng in faydaları o kadar çoktur ki her organ ve sistem üzerinde ayrıca inceleme yapılabilir:

a) Kore Ginsenginin Karaciğere Faydaları Nelerdir:

Kore Ginsengi veya orjinal adıyla Panax Ginseng; aşırı derecede alkol tüketiminden kaynaklanan karaciğer zehirlenmesi ve büyümesine karşı etkili bir bitkisel tedavi yolu ve yöntemidir. Alkol tüketimi neticesinde karaciğerde biriken toksik maddeleri vücuttan atar ve karaciğer iltihabı, siroz ve karaciğer kanseri oluşumuna engel olur. Yapılan bilimsel deneylerde; Kore Ginseng’inin beden metabolizması içerisinde protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizması süreçlerini düzenlediği ve metabolizmayı hızlandıran bir etki sağladığı ortaya çıkmıştır. Karaciğerde hücre yenilenmesini hızlandıran ginseng, uzun yıllar boyunca alkol tüketen kişilerde bile karaciğeri temizleme kapasitesine sahip bir iksirdir.

b) Kore Ginsengi ve strese bitkisel çözüm:

Bilimsel çalışmalarda, Kore Ginsenginin stres düzeyini düşürücü ve strese kesin çözüm diyebileceğimiz faydaları görülmüştür. Vücudun radyasyona soğuğa, elektromanyetik dalgalar ve sıcak karşısında uğradığı stresi yok eder. Kimyasal stres adı verilen ve kimyasal maddelerin vücuda nüfuz etmesi neticesinde oluşan toksik etki neticesinde görülen strese de iyi gelmektedir. Biyolojik stres veya biyokimyasal stres denilen mikrop, bakteri, virüs vb etkenlerin vücutta yaptıkları tahribatı da iyileştirici etkisi bulunan kore ginsengi, her yönüyle stresin her türüne adeta deva ve bitkisel şifa kaynağı olmaktadır. Radyasyonun ve radyoaktif ışımanın organizmada yarattığı harabiyet ve yıkımı iyileştirmede ve önlemede ginseng bitkisinin faydaları inanılmazdır. Özellikle radyoterapi gören kanser hastalıklarının vücut direncini ve bağışıklığını artıran etkileri de olan ginseng, kanser hastalığının tedavisinde kullanılan bağışıklık sistemini güçlendiren bir destek ürünüdür.

c) Kore Ginseng’ in faydaları nelerdir:

Kore ginsengi özellikle stres ve sıkıntıya iyi gelir, depresyonu engeller, stresten kaynaklanan bağışıklık sisteminin çökmesine engel olur. Şeker hastalığına bitkisel tedavi ve çözüm sunar. Kan yağı ve kolesterole düşürücü etkiye sahiptir. Anemiye (kansızlığa) iyi gelen bitkiler arasındadır ve kemoterapi sırasında kan değerlerinin düşmesine engel olur. Bağışıklığı güçlenen ve dolaşım sistemi ile kalbi ve damarları koruyan faydalar içerir.

Add Comment