Ginseng çayı zayıflama kilo verme – ginseng çayının faydaları

Ginseng faydaları, kullanımı, Gingseng çayı, Ginseng kökü, Panax:

Ginseng insanlığın bildiği en eski doğal tedavi ilacı olarak kullanılan bitkisel çözümlerden biridir. Bu efsanevi bitki uzun zaman sadece Asya’da bilinmekteydi. Ancak son 30 yılda Ginseng üzerine yapılan bilimsel çalışmalarda iyileştirici ve zayıflatıcı etkileri nedeniyle Ginseng bitkisi ve Gİnseng çayı tüm dünyada meşhur bir beslenme destek ve diyet zayıflama ürünü haline gelmiştir. Ginseng’in bilinen hiç bir zararı ve yan etkisi yoktur.

Ginseng sağlık için her derde deva olarak kullanmaktır.

Özellikle, Ginseng kalp ve dolaşım sistemini düzenleyici, afrodizyak etkileri ile cinsel gücü artırıcı, antidepresan ve teskin edici sinir yatıştıran bitkisel bir gıda olarak kullanım popülaritesi gittikçe artmaktadır.

ginseng kökü

Ginseng kökü panax ve ginseng çayı,  genel uyarıcı özelliklerinin  yanı sıra güçlü bir bağışıklık  sistemi uyarıcısıdır.  Ginseng de vücudun protein,   gelişimini  ve üretimini destekleyen ve de zihinsel ve fiziksel kapasitenin geliştirilmesini sağlayan önemli bitkisel enzimler bulunmaktadır. Ayrıca menopoz dönemindeki cinsel istek azalması gibi kadın sorunlarında ve diyabet hastalığı, depresyon üzerinde olumlu bir tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Ginseng çayı ve ginseng kökü aynı zamanda trigliserid adı verilen kan yağ düzeylerini düzenler ve tansiyonu düşürür metabolizmayı uyarır ve hızlandırır. Ginseng kronik solunum hastalıklarına da etkili bir bitkisel çözümdır.
Ginseng kökü ve  bitkisi içerisinde bulunan vitaminler mineraller ve faydalı maddeler:

Ginseng kökü, birçok vitamini (A-kompleks, B1, B2, B12, C ve folik asit) içerir. Ginseng kökünde ve yaprağında bulunan enzimler (amilaz, phenolase), amino asitler, peptidler, steroller, yağ asitleri (Panaxsäure), uçucu yağlar ve ginsenosidler doğrudan beynin sinapslarda saponin hormonunu aktive etmektedir. Ginseng mineraller ve eser elementler bakımından da müthiş derecede zengindir. Doğal “detoks” sağlayan selenyum, germanyum ve Maltol gibi önemli maddeler ginseng te bolca bulunmaktadır.

Zaman modern tıbbın ve bilimin gelişmesi,  ginsengin faydaları ve olumlu etkilerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmuştur. Ginseng çayının ve Ginseng kökünün faydalarını  tek başına sağlayan yeryüzünde hiç bir ilaç yoktur.  Ginseng içerisinde bulunan ginsenoidler ve saponinler zaten başlı başına mucize enzimlerdir.
Ginsenosidler nedir?

Biyokimyasal bir enzim olan  ginsenosidler ve  saponinler özellikle Ginseng kökü içerisinde birikmiş vaziyettedir.  Bu enzimler vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmakta ve detoks sürecini hızlandırmaktadırlar. Bu bakımdan Ginseng çayı içmek başlı başına bir detoks kürü olarak nitelendirmektedir.  Aşırı stresli ortamlarda çalışan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmeleri için Ginseng ürünlerini tüketmelerini tavsiye ediyoruz.

Ginseng ve karaciğer fonksiyonları üzerine etkisi, faydaları:

Karaciğer rahatsızlıkları ve hastalıkları için Ginseng tüketimi iyileştirici ve tedavi edici bir olumlu etki yapmaktadır.  Son araştırmalara göre protein metabolizması olumlu etkisi, Ginsengin protein sentezi sürecini hızlandırması ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle toksinli karaciğer rahatsızlıklarında ortaya çıkan karaciğer harabiyetlerini Ginseng çayı ve Ginseng kökü ürünleri kısa sürede iyileştirmektedir.  Alkol ve Solvent zehirlenmesi gibi karaciğeri etkileyen zehirlenme vakalarında da Ginseng çayı ve kökü faydalı olmaktadır.

Ginseng’in tansiyon,  kalp ve dolaşım  üzerindeki etkisi:

Ginseng, kalp kası da dahil olmak üzere kan dolaşım (düzeltir) kardiyovasküler sistemini güçlendirir ve kan basıncı üzerinde düzenleyici etkisi vardır. farmakolojik deneyler ginsenosidlerin yüksek tansiyon ve kan pıhtılaşmasına doğal çözüm sunduğunu göstermektedir.Kalbin atış ritmi ve oksijenlenmesi de Ginseng sayesinde olmaktadır.

Damar sertliği ve Kalp Rahatsızlığına bitkisel çözüm olarak Ginseng:

Arterioskleroz damar sertliği neticesinde oluşan  kalp krizi riskini Ginseng bitkisi düşürmektedir. Özellikle kan damarlarının pıhtılaşma ile tıkanmasına neden olan kan yağlanmasına Ginseng tüketimi engel olmaktadır. Ayrıca kandaki  kolesterol ve trigliserid düzeyleri ginseng çayı tüketimi ile düşmekte ve normal seviyelere gelmektedir. Özellikle Kötü kolesterol dediğimiz HDL seviyesi Ginseng kökü ve çayı tüketimi ile normal sınırlara gerilemektedir.

Ginseng çayının alyuvarlar ve Akyuvarlar oluşumu üzerindeki faydaları ve etkisi:

Yapılan son farmakolojik çalışmalarda sadece kırmızı kan hücreleri (eritrosit) için değil, Beyaz kan hücreleri dediğimiz alyuvarların daha fazla üretimi için de , Ginseng ürünlerinin etkili olduğu ortaya çıkmıştır.  Lökosit de denilen beyaz kan hücreleri, alyuvarlar, bağışıklık sisteminin sigortası durumunda olduklarından dolayı bu hücrelerin fazla olması hastalıklara karşı direnci yükseltmektedir.

Ginseng strese karşı etkilidir:

Ginseng güçlü bir anti-stres bitkisidir. Ginseng’in strese karşı doğal bir çözüm olması, beynin hipotalamus bölgesinde salgılanan adrenal korteks düzeyini düzenlemesiyle izah edilmektedir.

Ginseng, şişmanlığa yorgunluğa karşı bitkisel bir çözümdür:

Ginseng çayı ve kökü zayıflatırmı? Ginseng, kanda glikojen şeker depolama seviyesini artırdığı için hem yorgunluk hissini ortadan kaldırır hem de kan şekeri yüksek olduğu için insülin salgılanmasını engeller. Bu da iştah kesici tok tutucu bir özellik olarak zayıflama ve kilo verme için zayıflamak isteyenlere etkili bir bitkisel formül sağlamaktadır.  Sporcular için doğal ve yasal bir doping maddesi olarak tanımlanan ginseng sporcularda kondisyonu artırır.

Ginseng cinsel gücü artıran doğal bir afrodisyak maddedir.

Ginseng, libido ve cinsel gücü artırır. Bunun arkasında Ginseng bitkisinin cinsellik hormonlarını düzenlemesi yatmaktadır. Günlük 3 bardak ginseng çayı ile yapılan 3 haftalık Ginseng çayı kürü, cinsel gücü ve iktidarı müthiş bir biçimde artırmaktadır.

Ginseng ve metabolizma ve sindirim üzerine etkisi:

Ginseng metabolizma hızını artırmakta ve karbonhidrat ve protein metabolizması üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Yağ yakma metabolizmasını da hızlandırdığı için Ginseng çayı ve Ginseng kökü kilo verme ve zayıflama sağlayan metabolizma hızlandıran bir bitkisel üründür. Mide ve bağırsak çalışmasını hızlandırdığı için vücutta hazım esnasında fazla kalori yakılmasını sağlar. Bu da doğal zayıflama anlamına gelmektedir. Diyet formüllerinde Ginseng’e yer verilmesi gerçekten lüzumludur.

Ginseng uykusuzluğa bitkisel çözüm tedavisi sunar.

Ginseng çayının merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi, stres ve kronik anksiyete nedeniyle uykusuzluk çekenlere bitkisel derman olmaktadır.  Ginseng içenler sağlıklı uyku çekerler. Depresyon ve diğer ruhsal bozukluklarda Ginseng yine bitkisel bir çözüm olarak fayda sağlar.

Ginseng  yaşamı uzatır ve sağlık verir

Ginseng yaşlanmayı yavaşlatmakta ve hücre rejenerasyonunu hızlandırmaktadır. Gerek bedensel gerekse ruhsal  ve cinsel sağlığınız için faydaları saymakla bitmeyen Ginseng bitkisi ile tanışmanızı tavsiye ediyorum.

Add Comment