Göbek eriten yiyecekler-Karın zayıflatan besinler gıdalar ve meyveler

Göbek eriten yiyecekler-Karın zayıflatan besinler gıdalar ve meyveler

göbek eriten yiyecekler

Göbek eritmek için sadece göbek eritme egzersizleri yapmak bazıları için yeterli olmayabiliyor. Bu durumda bitkilerin göbek eritme potansiyellerinden de faydalanmak gerekmektedir. Şimdi göbek eriten yiyecekler nelermiş bir bakalım

Muz: Muzun faydaları zaten bilinen bir gerçektir. Muz meyvesi en önemli potasyum kaynaklarından birisidir. Potasyum elementi, vücutta karın şişkinliği ve karın yağlanmasına engel olmakta ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yaktırmaktadır.

Yoğurt: Göbek eritmek için kullanılabilecek yiyeceklerden birisi de yoğurttur. Yoğurt mikrop kırıcı etkisi nedeniyle, ülsere, karın şişmesine, gastrit rahatsızlığına doğal çözüm olmaktadır.  Yoğurdun faydaları arasında kan şekerini dengeleyen insülin hormonunun düzenlenmesi de yer almaktadır.

Çilek: Bir yaz meyvesi olan çilek, doğada en yüksek orana antioksidan maddeler içeren meyveler arasında yer almaktadır. Her gün bir avuç çilek yemek metabolizmayı ve kan dolaşımını hızlandırır ve kaslara daha yüksek oranda oksijen gitmesini sağlayarak bölgesel yağların yakılmasına yardımcı olur. Özellikle zayıflama hareketleri yapan kişilerin bu zayıflama egzersizleri’ne başlamadan evvel yoğurt ve çilek karışımı hazırlayarak 1 saat önceden tüketmesini tavsiye ediyoruz.

Yeşil Çay: Yeşil çay zayıflatırmı sorusunu daha önce cevaplamıştık. Ancak yeşil çay aynı zamanda göbek eriten içecekler arasında da önemli bir yere sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Günde 2 su bardağı yeşil çay içen kişilerde ortalama 50 kalori yağ yakımı gerçekleşir. Ayrıca tok tutması ve iştah kesmesi de cabası. Göbek eriten içecekler içerisinde yeşil çay kesinlikle tüketilmesi gereken bir zayıflama çayı dır.

Greyfurt-Limon-Portakal: Turunçgiller arasında özellikle bu üçlü göbek eriten meyveler olarak adlandırılıyor. Göbek yağlarını ve diğer bölgesel yağları yakıcı bitkisel enzimler içeren bu turunçgiller, Egzersiz ile birlikte tüketildiğinde % 50 lere varan fazladan  bir yağ yakımı gerçekleştirmektedir

Tahıllar: Tahıllar lifçe zengin besinler oldukları için hem hazmı çalıştırırlar hem de metabolizmayı yükseltirler. Ayrıca tahıl tüketmenin vücudun insülin hormonu düzeyini düzenlediği de biliniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insülin hormonu ile vücudun bölgesel ve kitlesel zayıflama sağlaması arasında doğrudan bir ilişki vardır, Lifli gıdalar ayrıca geç hazmedildiği için açlığı bastırıcı ve tok tutucu özellikleri vardır.

Add Comment