Göbek Nasıl Eritilir

Göbek Nasıl Eritilir

Göbek yağlanması aslında diğer bölgelere nazaran daha kolay eritilebilen bir bölgesel yağlanma türüdür. Ancak göbek eritmek için tek başına diyet ve egzersiz gibi geleneksel zayıflama yöntemleri işe yaramayabilir. Piyasada bol miktarda göbek erittiğini iddia eden TV reklamlarına şahit olabilirsiniz. Elbette bu ürünler de göbek eritmek için bir miktar fayda sağlamaktadır. Ancak göbek eritmenin sırları kesinlikle bunlarla sınırlı değildir.

göbek nasıl eritilir

Egzersiz ve fitness salonlarında gördüğünüz düz ve biçimli karın kaslarına sahip kişilerin aslında bizden gizledikleri bazı göbek eritme yolları var. Bu yöntemleri sizler de bilir iseniz kesinlikle fit bir karın görünümüne kısa sürede kavuşacağınızı müjdeleyebilirim. Şimdi sizlere göbek eritmede dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar hakkında bazı bilgilendirmelerde bulunacağım.

 

Göbek eritmek için beslenme düzeni çok önem arz eder

Göbek yağları genellikle yanlış beslenme alışkanlıkları sürdürmemizden dolayı kalıcı hale dönüşmektedir. Özellikle kandaki glükojen düzeyini artıran gıdalar, kısa sürede yağa dönüştürüldüğü için göbek ve karın bölgesinde kalıcı yağlanmaya neden olmaktadır.Bu nedenle kan şekerini düşüren besinler den mümkün olduğunca fazla tüketmek gerekecektir. Ayrıca öğünlerimizi 3 ten 6 ya çıkarmak ta önemli bir tedbir olarak akılda kalmalıdır. Bir öğün, sebzeli bir omlet de olabilir, meyve doğradığınız bir mısır gevreği de, ya da yarım fincan pilavla bir parça tavuk ve bolca salata veya bir elma. Temel olarak üç ana ve üç ara öğün tüketebilirsiniz. Burada amaç, az ama sık yemektir. Böylece ihtiyacınız kadar protein ve karbonhidrat ve az miktarda da yağ tüketmiş olursunuz.

Beslenmede Karbonhidrat Oranlarını azaltın

Geleneksel beslenme alışkanlıklarımız, yediğimiz yiyeceklerin büyük bölümünün karbonhidrat kökenli olmasına neden olmaktadır. Oysa karbonhidratlardan alınan kaloriler pek sağlıklı değildir. Alınan kalorilerin yüzde 80’inin karbonhidratlardan gelmesi halinde, sıkı ve düz bir karına sahip olmak pek mümkün olmuyor. Oranlar değişebilir, ama kalorilerin yüzde 55’inden fazlasının karbonhidrattan alınması, vücuttaki yağdan kurtulmada pek yardımcı olmaz. Vücut tolere edebiliyorsa, az miktarda karbonhidrat alarak diyet yapılabilir. Önemli olan, yüzde 55 sınırını aşmamaktır.

Gün içerisinde 3 saatte bir birşeyler atıştırın

Bünyeye giren yağ miktarı azaldıkça, vücut bir tür alarma geçerek, alınan yağı depolamaya çalışır. Bu nedenle gün içinde her 2-3 saatte bir, bir şeyler yenilmesi öneriliyor. Bu, vücuttaki yağı yakmaya yardımcı olur.

Kalori sayımı yapın

Yukarıda belirtilenlerin hepsini uyguladığı halde, yine de düz bir karna sahip olamayanlar, kilolarını sabit tutmak için günde kaç kalori alacaklarını öğrenmeleri gerekiyor. Bunu da biraz uğraşıp deneme yoluyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca, tükettiğiniz toplam kaloriyi, kaç gram protein, karbonhidrat ve yağı tükettiğinizi de belirleyip yazmalısınız.

Kalori azaltma yöntemleri deneyin

Göbek nasıl zayıflatır,ın cevaplarından birisi de günlük alınan kalori miktarını azaltmaktan geçiyor. Kiloyu sabit tutmak için alınması gereken günlük kalori miktarı bulunduktan sonra, alınan kalori miktarının 200 kalori kadar azaltılması gerekiyor. Hedef, yiyebildiğiniz kadar yiyip, yine de yağ yakmaya devam etmek ama bu arada da kas kaybına uğramamaktır. Olabildiğince az yemeyi hedeflerseniz, elde edeceğiniz tek şey metabolizmanızı yavaşlatmak ve kas dokusundan kaybetmek olacaktır. ılk hafta sonra verdiğiniz, kilodan çok, vücutta birikmiş su olacaktır. Esas ondan sonra kilo vermeye başlarsınız.

Aşırı ve tutarsız dengesiz beslenmeden kaçının

Haftanın 6 günü bu program uygulanıp, haftada bir gün istenilen bir besinden bir porsiyon tüketilebilir. Ancak burada önemli olan şey abartmamaktır. Çünkü abartmanız halinde kan şekeri seviyesi tekrar yükselebilir ki, bu da yağ yakmanızı durdurur.

Her hafta birkaç kez kardiyo egzersizleri ya da ağırlık çalışması yapın:

Haftada 2-3 kez yapılacak 35 dakikalık (bir saate de çıkılabilir) ağırlık çalışması, hem vücuttaki kas kütlesini, hem de metabolizma hızını arttırır; çünkü kas, yağdan daha çok kalori yakar. Bu şekilde günde fazladan 30 ila 50 kalori yakabilirsiniz. Ağırlık çalışmasına karın egzersizlerini de dahil etmelisiniz. Böylece bir yandan vücudunuzdaki yağ miktarını azaltırken, diğer yandan da karnınızı sıkılaştırmış olursunuz.

Kardiyovasküler egzersizler çok önemlidir:

Haftada 3 ila 5 gün, 30-40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri (yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet vs) yapılması da göbek eritmek için önerilenler arasında. Başlangıç seviyesindekiler, egzersizin yoğunluğunu kademeli olarak arttırmalılar. Eğer zaten belli bir seviyedeyseniz, haftanın iki günü daha yoğun program uygulayabilirsiniz. Bunu düzenli uygular, yediklerinize dikkat eder ve bu rutini her 3-4 haftada bir değiştirirseniz, düz bir karına ve yağsız bir göbeğe sahip olabilirsiniz.

Add Comment