Göz çevresi morlukları-Gözlerin çevresinde morarma nasıl geçer-Göz çevresinin morarması tedavisi

Göz çevresi morlukları-Gözlerin çevresinde morarma nasıl geçer-Göz çevresinin morarması tedavisi

Göz çevresinde ve göz altında oluşan morluklar, kadınların büyük sorun ettiği güzellik ve estetik sorunlarından birisidir. Neredeyse her 10 kadından 9 unda hayatının bir diliminde göz çevresinde morluklar ve morarma izlerine rastlanmaktadır. Peki bu gözde oluşan morlukların nedenleri nelerdir? Bunun için biraz açıklama yapmak gerekiyor:

göz çevresi morlukları

Göz çevremizi oluşturan cilt ve deri kısmı, oldukça incedir. Ve özellikle beyaz ve kuru ciltli kişilerin güneş ışınlarına maruz kalması neticesinde göz çevresinde damarlanma ve kalıcı cilt yaşlanması gerçekleşmektedir. Ayrıca gözlük kullanımı da güneş ışınlarını göz çevresine odakladığı için göz çevresi morlukları bu kişilerde daha sık görülmektedir. Güneş ışınlarının cilt altındaki kılcal damarları yüzeye yaklaştırması neticesinde göz çevresinde mor lekeler biçiminde damarlanma ortaya çıkmaktadır. bu damarlanma şayet bir de cildin bu bölgesinde pigmentasyon ile birlikte görülürse bu durumda işte o çık şikayet ettiğimiz göz çevresinin geçmeyen morarması durumu görülmektedir. Bunun haricinde göz çevresi morluklarını şiddetlendiren nedenler arasında beslenme yetersizlikleri, alerjiler, uykusuzluk, solaryum veya güneşte aşırı kalma, astık, kalıtımsal etkenler, yorgunluk, kronik hastalıklar, hamilelik, adet görme gibi durumlar da önemli bir yere sahiptir.

Göz çevresi morlukları ve gözaltı morarması için bitkisel ve doğal çözüm yolları:

-Günde 8-10 bardak su tüketiniz.

– Hazır yiyecekler tüketmeyin. Özellikle fastfood türü yiyecekler vücutta toksin birikmesine yol açar.

– Alkol ve sigara tüketmeyin.

– Stresinizi meditasyon yöntemleri ile yenin.

– Yüzünüzün nefes almasına engel olacak maske kürleri yapmayın.

– K vitamini bakımından zengin besinler tüketin. K vitamininin göz çevresi morlukları iyi edici özelliği bilinmektedir.

– Göz çevresine sallama çay poşetleri koyun. Hem göz çevresi kırışıklıklar böylece temizlenecek, hem de göz çevresindeki koyu morluklar iyileşecektir.

– Taze sıkılmış portakal suyu için

– Göz çevresine ananas dilimleri ve zerdeçal yaprağı koyun.

– Eşit miktarda salatalık ve patatesin suyunu çıkartıp bu suyu pamuk ile göz çevresine sürün ve 15 dakika kadar bekletip yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

– Badem yağı, göz çevresi morluklarına sürülür ve 15 dakika boyunca el masajı ile cilde yedirilir. Badem yağı aynı zamanda göz çevresi torbaları için de bitkisel çözüm dür.

– 2 tatlı kaşığı domates suyu, 2 tatlı kaşığı limon suyu karıştırılarak göz çevresi morluğu olan bölgeye sürülür. Bu doğal yöntem, oldukça etkili bir morluk geçirici bitkisel yöntemdir.

– Gül suyu da göz çevresi morluk tedavisi için kullanılmaktadır. Pamuk ile uygulanır.

– Hindistan cevizi eşit miktarda süte katılır ve elde edilen hamur göz kapağı çevresine sürülerek 20 dk beklenir.

– Nane yaprağı da göz morluğu olan bölgeye koyulursa hem ferahlatıcı hem de morluğu emici etki yapar.

Gözümüzün estetik görünümünü bozan bu göz çevresindeki mor halkalar kendiliğinden nasıl geçer? İşte sizler için işe yarayacak tedbirler:

-Geçici bir çözüm de olsa makyaj ile göz çevresi morlukları saklanabilir
-Göz çevresi morluklarını geçirmek için asla gün ışığında peeling ve cilt soyma-soydurma işlemi yaptırmayın ve yapmayınız.
-Gözlerde oluşan morarmaların nedeni olan hastalığı tedavi ettiriniz.
-Yeteri kadar uyuyun
-Asla göz çevresi morluklarını kaşımayın
-Özellikle meyve sebze tüketin.-İki parmağınız ile zeytinyağı kullanarak göz çevresi morluğu olan bölgeye hafifçe masaj yapın
-Kan dolaşımını artıracak yüz masajları yaptırın
Ayuverda ile birlikte göz çevresi egzersizleri uygulayın

Burada doğal bir yöntem olan ayuverda bitkisel tedavi yollarına kısaca değinelim. Göz çevresi morluklarının önemli bir nedeni olan toksinler, özellikle ayuverdik detoks kürleri ile tedavi edilebilmektedir.

Add Comment