Greyfurt Diyeti (10 günde 5 kilo zayıflatan – verdiren diyet)

Greyfurt diyeti, ABD de 1930 larda “10 Günde 5 kilo verdiren diyet” sloganı ile meşhur olmuş bir diyet formülüdür. Bu diyet her ne kadar mayo klinik diyeti olarak bilinse de aslında MayoClinic ile bir alakası yoktur. Greffurt diyetinin temelinde sebze ve meyve tüketimini sınırlandırmak ve bunun yerine proteince zengin gıdalarla beslenme mantığı yatmaktadır. Et gibi kolesterol ve yağ bakımından zengin bir besin ile diyet süresince beslenmeye ağırlık verilerek yanında bolca greyfurt suyu içilir. Greyfurt meyvesinin yağ yakıcı özelliği nedeniyle yenilen et ve proteinli gıdaların bağırsaklarda yağa dönüşmeden yakılması ve vücut dışına atılması sağlanır. Greyfurt diyeti 1980 li yıllarda tekrar popüler hale gelerek 10 günde 5 kilo zayıflatan diyet sloganı ile tekrar ortaya çıkmıştır.

greyfurtun zayıflatırmı – greyfurt suyu zayıflatırmı
Greyfurt meyvesinin son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda kandaki insülin seviyesini azalttığı ve açlık hissini bastırdığı ispatlanmıştır. Greyfurt ve greyfurt suyunun içerisinde bulunan yağ yakıcı bitkisel enzimler de doğal bir zayıflama ilacı gibi etki göstermekte ve kilo verilmesini sağlamaktadır.

Greyfurt diyeti belirli bir diyet listesi ile uygulanabileceği gibi sadece günlük 1 bardak greyfurt suyu içerek ve yanında yarım greyfurt yenerek hiçbir diyet formülü uygulanmaksızın da gerçekleştirilebilmektedir. Sırf greyfurt tüketerek bir kişinin 3 ayda 3 kilo zayıflama sağladığı ABD deki üniversitelerde deney gruplarına yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır. Greyfurt diyetinin türlü diyet reçeteleri arasında bazıları günlük 800 kalori alımı ile sınırlandırılmıştır. Tabi bizlerin sizlere greyfurt diyeti için yapacağı temel tavsiye, aç bırakan diyet reçetelerini uygulamamanızdır.

Greyfurt diyet planında nelerin yenmesine izin verilir?
Greyfurt diyet formülleri her ne kadar ufak değişiklikler gösterse de temelde sabah, öğle, ikindi ve akşam ve gece yemeği olarak 5 ana öğüne bölünmüştür. Greyfurt diyeti boyunca diyet uygulayıcılarının şekersiz sade kahve ve bolca su içmeleri özendirilmektedir.

Örnek bir Greyfurt Diyet Planı:

* Sabah Kahvaltısı

2 adet yumurta, 2 ince dilim pastırma, sade kahve, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu

* Öğle Yemeği

Çoban salatası, sınırsız et, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu

* Akşam Yemeği

Kırmızı Lahana Kereviz pancar gibi kırmızı sebzeler ve nişastasız yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir yemek. Sınırsız et veya balık eti, yarım greyfurt veya 250 ml greyfurt suyu

* Gece atıştırması

250 ml yağsız süt

Greyfurt diyetinde salatalarda yağ kullanmak serbesttir. Yiyecekleri pişirerek yemeniz tavsiye edilir. Greyfurt suyunda şeker kullanmak yasaktır.

Greyfurt diyeti nasıl yapılır – Greyfurt diyet formülü nasıl zayıflatır?

Düşük karbonhidrat ve orta derecede protein alımı mantığıyla hareket eden greyfurt diyeti, ortalama günlük 800-1000 kalori alımını hedeflemektedir. Zaten düşük derecede kalori alındığı için greyfurt yenilmese veya suyu içilmese bile Greyfurt diyeti benzeri bir reçete zayıflatma potansiyeline sahiptir.

Greyfurtun faydaları ve yararları

Greyfurt meyvesi zaten oldukça besleyici bir besindir. C vitamini ve diyet lifleri açısından oldukça zengindir. Glisemik indeksi düşük olan bu meyve, kandaki insülin düzeyini düşürerek vücudun yağ depolamasına engel olur. Greyfurtun bilinen bir zararı yoktur.

Add Comment