Hamilelik Sonrası Diyet

Hamilelik sırasında alınan kiloların doğumdan sonra verilmesinin ne kadar zor olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Gerçek olan şudur ki; hamileliği döneminde az az ve sık sık beslenen, düzenli yürüyüşler yapan anneler bu sorunu daha çabuk aşabiliyorlar. Yapılan araştırmalara göre, uzmanların en önemli tavsiyesi bebeklerin ilk 6 ay mutlaka emzirilmesinden yana. Diyet programları Buna bağlı olarak da uygun egzersizler yapmak elbette. Bebeği emzirme sırasında anne yaklaşık 500 kalori harcıyor, bu da 1 saat boyunca yüzmek veya tenis oynamakla eşdeğer kalori yakmak anlamına geliyor.

Uzmanlar emrizen annelerin çok sıkı diyet programları uygulamamalarını tavsiye ediyorlar. Çünkü bebeğin alması gereken vitamin ve mineralleri annenin tam olarak alması gerek. Bu da günde yaklaşık 2200 kalori civarındadır.

Hamilelik sonlandıktan sonra annelerin hedefi, aldıkları kiloları 1 yıl içerisine yayarak vermeye çalışmak olmalıdır.
Hamilelik boyunca aldığınız kiloları vermek için altıncı aydan itibaren normal bir zayıflama diyeti uygulanabilir. Bu zayıflama diyeti anne emzirdiği için normal bir insanda olan zayıflama diyeti değildir. Bebeğini emzirdiği için daha çok enerji sarfetmesi gerekecektir. Karın ve basen bölgesinde toparlanma için diyetle birlikte mutlaka spor yapmaları gerekiyor. Spor yapılmadan eski esneklik ve toparlanma olmaz.

Hamilelik sonrası diyet egzersiz ve jimnastik yaparak da kilo verebilirsiniz. Birkaç uygun egzersiz ve öneri yardımıyla her kadın kendi çabasıyla vücudunun eski şekline dönmesini sağlayabilir. Doğumdan sonraki ilk 10 günde vücudun eski haline dönmesine yönelik jimnastik çalışmaları oldukça fayda sağlayacaktır.
Hamilelik döneminde özellikle karın kasları fazla gerildiği için hamilelik sonlandığında zayıf durumdadır. Yorucu ve ağır egzersizler doğumdan sonra ters etki yaratabilir. Egzersizlere kolay ve kısa süreli başlayıp, arttırarak devam etmek mantıklı olacaktır.
Hamilelik sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsunlar şunlardır:

 

* Tuvalet ihtiyacınızı egzersizlere başlamadan önce giderin
*Göğüsler boşalmış olmalıdır, emzirmeden hemen önce egzersiz yapmayın
*Bulunduğunuz odanın iyi havalanmış olmasına dikkat edin
*Egzersizlerinizde ani hareketler yapmayın
*Sırtüstü yatıyorsanız kalkmak için doğrulurken yana dönerek kademeli olarak kalkın
*Normal doğum yaptıysanız egzersizlere doğumdan 1 gün sonra bile başlayabilirsiniz
*Şayet doğumunuz sezeryan ile olmuşsa doktorunuzun tavsiye ettiği günde başlamalısınız.*

Add Comment