İncirin Faydaları ve İncir Yemenin Kolesterol ve Kuru İncir Basura Yararları Özellikleri Zararları

İncirin Faydaları ve İncir Yemenin Kolesterol ve Kuru İncir Basura Yararları Özellikleri Zararları

incirin faydaları ve özellikleri

İncir dünyada çok az ülkede yetişen bir meyvedir. Ülkemizde ise bolca yetişen bir ağaç ve bu ağaçtan elde edilen meyve olarak bilinen incir, sağlığa olan faydaları ile kendisinden hep söz ettiren bir besin ve yiyecektir. İncir tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu olup tek başına yaş incir veya kuru incir biçiminde tüketilebileceği gibi süt, veya sirke gibi sıvılara batırılarak ta tüketilebilir. Bedenimize ve sağlığa sayısız faydaları olan incir özellikle sonbahar ve kış mevsiminde bağışıklık sistemini ve vücut direncini güçlendirmek için tüketilmelidir. Halsizlik ve kronik yorgunluk şikayeti olan kişilerin günde 3 adet kuru inciri sabah, öğle ve akşam öğünlerinden sonra yemeleri halinde bu şikayetlerinin sona ereceğini ve dinçlik kazanacaklarını da söylemeliyiz.

İncirin besin değeri ve özellikleri

İncirin besin değeri bakımından çok özel bir yiyecek olduğunu söylemeliyiz. İçerdiği vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin maddesi olan incirin özellikleri arasında şeker, organik asitler, A, B1, B2, C gibi vitaminler bakımından son derece zengn bir gıda olduğu da hatırdan çıkarılmamalıdır. İncirin içerisinde bolca bulunan bu vitaminler ve mineraller, ve özellikle de kalsiyum ve demir bakımından son derece zengin olması nedeniyle metabolizmayı hızlandırıcı etkisi, kadınlarda kansızlık ve anemiye iyi gelmesi, kemikleri güçlendirmesi, bebeklerde ve çocuklarda boy uzatan yiyecekler arasında sayılması gibi değişik yönlerine de kısaca değinmiş olduk.

Basura kesin çözüm için incir kürü nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya geçmeden evvel kuru incirin iyi geldiği hastalıklar ve faydaları arasında boğaz ağrısı, bronşit, öksürük ve kabızlığa bitkisel çözüm sunmasını da hatırlatmadan geçmeyelim.

İncirin sadece meyvesi değil incir yaprağı ve incir ağacı da içerdiği bitkisel şifa maddeleri nedeniyle bir çok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse incir ağacının yaş dalları kırıldığında akan sütümsü beyaz sıvı, nasır ve siğillere sürüldüğünde nasıra ve siğillere bitkisel çözüm ve doğal tedavi etkisi oluşturmaktadır.

Kuru incirin basura faydası

Kuru incir süt, elma sirkesi veya sadece zeytinyağına batırılarak tüketildiğinde basura bitkisel çözüm olabilmekte ve basur memesini küçülterek ortadan kaldırabilmektedir.

incir hangi hastalıklara iyi gelir

Kansızlık ve kemik eğriliği, menopoz sonrası kemik erimesi gibi şikayetlerin ve hastalıkların yanında kolesterol düşürücü özelliği, vücuttan ve sindirim sisteminden toksin atıcı faydaları, kalp hastalıklarına iyi gelmesi, kas tutulmaları, kulunç ve fibromiyalji, mide ağrısı, bağırsaklarda gaz ve şişkinlik, bağırsak tıkanıklığı gibi şikayetlere de bitkisel çözüm olması da hatırlanmalıdır. Ayrıca ses kısıklığına iyi gelen incir, siğil ve nasır tedavisi için de kullanılabilmektedir. Balgam söktürücü, öksürük kesici ve zehirlenmelere karşı bitkisel tedavi amacıyla mutlaka tüketilmesi gereken incir, bronşitin hızla iyileşmesi için de vücuda destek sağlayan bir takım bitkisel enzimler sağlamaktadır. İrritabl bağırsak sendromu olanlar da incir kürü yapmalılar. Ses kısıklığını geçirmek için kullanılan incir, ceviz ile birlikte tüketildiği takdirde zihin açıcı ve zeka geliştirici yiyecek olarak ta çocukları daha zeki yapmak için kullanılabilir.

Ülkemizde yetişen incir, dünyadaki en kaliteli kuru incirdir. Tüm dünyada oldukça büyük ilgi gören aydın ve izmir inciri, yurt dışında ülkemizdeki fiyatların 3-4 katına satılmaktadır. Bu nedenle iyi bir ihracat kalemi olan bu meyveyi ucuza tüketebilme şansına sahip olduğumuzu hatırlayarak her fırsatta yemeye çalışmalı ve çocuklarımızı da bu değerli yemişi tüketmeye alıştırmalıyız.

Add Comment