İp Atlamak Zayıflatırmı-İp Atlamanın Faydaları ve İp Atlama Kaç Kalori Yaktırır

İp Atlamak Zayıflatırmı-İp Atlamanın Faydaları ve İp Atlama Kaç Kalori Yaktırır

Sevgili okurlar. Zayıflama egzersizleri hakkında bilgiler verirken ip atlamanın faydaları için de bir şeyler demenin gerektiğini düşündüm. İp atlamak çocukluğumuzda oyunlar oynarken sıkça başvurduğumuz bir enerji atma yolu ve elbette oyun idi. Ancak büyüdükçe ip atlamak, oyundan başka bir de sağlık ve zayıflamak için de faydalı bir aktivite olduğunu anlıuyoruz. Bu yazımızda ip atlamak kaç kalori yakar,ip atlamak faydaları,ip atlamak hangi kasları çalıştırır,ip atlamak boy uzatır mı,ip atlamak kaç kalori yaktırır,ip atlamanın faydaları,ip atlama teknikleri ve de ip atlayarak zayıflayanlar gibi merak edilen konulara değineceğiz.

ip atlamak zayıflatırmı-ip atlamanın faydaları

İp atlamak gerçekten önemli bir zayıflama hareketi ve kardiyo egzersizidir. Bir vücut kondisyon ve koordinasyon kazanım egzersizi olan ip atlamak hem bacak kol, ve bel kaslarını çalıştıran hem de beyin ile kaslar arasındaki koordinasyon yeteneğini güçlendirici bir fayda da sağlamaktadır. Koşma ve bisiklete binme egzersizleri gibi ip atlamak bir saatte 600 kalorinin üzerinde bir kalori yakımı sağlamaktadır. İp atlamak sadece kilo vermek veya mevcut kiloda kalmak için değil boy uzatmak için de etkilidir. İp atlamak çocuklarda boy uzatır mı derseniz uzmanlar ip atlamanın kemikleri uzattığı ve güçlendirdiği için boy uzamasına faydalı bir egzersiz olduğunda hemfikirler. Günde 20 dakika ip atlayan kişiler, hiç bir şekilde diyet yapmadan ve yediklerinden kısmadan kilo verebilirler. Tabi bunun için günlük 2 litre kadar da su içilmesi gerekiyor.

Egzersizler aerobik ve anaerobik egzersizler olarak iki kısma ayrılmaktadırlar. Anaerobik egzersizler oksijensiz kalori yakımı olarak bilinir ve yoğun enerji harcatması ile bilinirler. Normalde anaerobik egzersizler 100 metre koşusu gibi vücudu yoran ve bitkin düşüren egzersizler olup uzun süre dayanılması neredeyse imkansızdır. Oysa ip atlamak, hem anaerobik metabolizmayı harekete geçirmekte hem de koşmak gibi yorucu olmadığı için 1 saate kadar yapılabilen bir spor hareketleri olarak bilinmektedir. Bu nedenle de yağ yakmak için ip atlamak gerçekten çok etkili bir egzersiz çeşididir.

İp atlamanın faydaları nelerdir:

İp atlamak öğrenmesi uygulanması basit, ucuz ve eğlenceli bir egzersizdir. Kemik ve kaslarınızı güçlendiren ve aynı zamanda yağ yakımı da sağlayan ip atlama egzersizleri kalp dostu olup kardiyo egzersizleri (kardiyovasküler hareketleri) niteliğindedir.  Yurt dışında ve özellikle ABD ip atlamanın sağlık için faydaları uzun zamandan beri fark edilmiş olup ilk ve orta öğretimdeki çocuklara sağlık bakanlığı desteği ile ip atlama kursları dahi tertip edilmektedir.

İp Atlama Teknikleri

İp atlamada kullanılan bütün teknikler şunlardır:
Normal ip atlama tekniği
Çapraz ip atlama tekniği
İki ayağı birden kullanarak tempolu ip atlama tekniği
Çekirge tipi ip atlama tekniği
Tek ayakla ip atlama tekniği
Ters ip atlama tekniği
Çift ayakla ip atlama tekniği

Add Comment