İştahı Kesmenin Yolları-İştah Kapatma Yöntemleri ve İpuçları ile Nasıl İştah Kapatılır?

İştahı Kesmenin Yolları-İştah Kapatma Yöntemleri ve İpuçları ile Nasıl İştah Kapatılır?

iştah kesme iştahı kapatma

Çoğumuzun zayıflaması yönündeki en büyük engellerden bir tanesi olarak iştah açıklığı neden olarak gösterilir. Çünkü iştahı açık kişilerin kilo kontrolü uygulaması ve zayıflama diyetlerini sonuçlandırabilmeleri neredeyse olanaksızdır. İştah açıklığı ve iştahın kesilmesi nedense hep doğuştan gelen bir özellikmiş gibi görülür ve insanlar bu konuda ellerinden pek bir şey gelmediklerine kendilerini inandırmışlardır. Oysa durum sanıldığı gibi değildir. Günlük hayatta alacağınız basit önlemler ve tedbirler ile pekala sizler de sağlıklı yoldan iştahınızı kapatabilirsiniz. Bu arada iştah kapanması ile kastettiğimiz kesinlikle aç kalmak değil. Aksine yeteri kadar beslenerek sağlığımızı hiç bir riske atmadan kilo vermektir. Şimdi sizlere iştah kapatmak için beslenme önerilerimiz nelerdir bunları paylaşalım.

1. İştah kesmek için proteinli gıdalara ağırlık vererek kahvaltı edin. Zaman ilerledikçe daha az acıkacaktır. Protein yönünden zengin gıdalar ile beslenerek hem vücudun ihtiyacı olan yapıtaşlarını edinmiş olacak ve hem de  gün boyunca 250 kalori daha az tüketeceksiniz.  Sabahları 2 yumurta ve üzerine marmelat sürülmüş 2 dilim ekmek yenilerek doygunluk hissi geciktirilebiliyor. Ayrıca bir bardak az yağlı süt te tüketilmelidir.

2. Canınız birşeyler yemek istediğinde merdiven inip çıkın, koşun yani kendinizi yorarak iştah duygunusu kesin. Yiyecekleri ulaşmanızın zor olacağı yerlere koyun. Bu kadar yorgunluktan sonra, favori yiyeceğinizi alıp yemek canınız istemeyecek. Sadece su içerek açlığınızı yatıştırabileceksiniz.

3. İştah kapatmak için iyi uyumaya özen gösterin ve birşey yiyerek rahatlamak yerine mümkünse şekerleme yapın.. Uykunun insanları
acıktırmadığı, atıştırma hissi uyandırmadığı belirtiliyor.

 

4. Farklı düşünün.. Bilim adamları, yiyecek kokusu duyma ile yiyeceğin ağızda olmasının beyinde aynı etkiyi yarattığını keşfetti. Yani eğer canınız birşey yemek istiyorsa sadece koklayarak da aynı doyumu sağlayabilirsiniz.

5. İştahı kapatmanın bir yolu da Asla dolu bir tabak yiyecekle kendinizi sınamamaktan geçer. Önünüzde daha çok yiyecek olması sizn daha çok yemenize neden
olur. Eğer dışarıda yemek yiyorsanız, garsondan yemeğinizi servis etmeden önce yarısını evinize götürmek için paket yapmasını isteyebilirsiniz. Kalan yemeği ertesi gün öğleyin yiyebilirsiniz.

6. İştah kapama amacıyla yemeğinizi aydınlık mekanlarda yiyin. Loş bir ortamda aydınlık bir ortamda yediğinizden daha fazla yersiniz. Aydınlık ortamlarda etrafınızdaki kişiler de, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

7. İştah azaltmak için sohbet edin. Eğlenceli bir arkadaşınızla keyifli bir zaman geçirmek, uzun hikayeler anlatmak yemek için size zaman bırakmaz. Bu sürede sizin tabağınızdakiler duruyor ve onlarınkiler bitmişse, sizin yiyeceklerinizi de yemelerini tavsiye edebilirsiniz.

8. İştahı Kesmek için oturarak yiyin. Eğer oturarak ve tabakta hafif şeyler yerseniz alacağınız kalori miktarı daha az olur.

9. İştahı Kesmek için sadece çorba içerek açlığınızı yatıştırın. En yoğun sebze çorbası yaklaşık 130 kalori içerir. Öğle yemeklerinde çorba tüketerek % 20 daha az kalori almış olacaksınız.

10. İştahınızı azaltmak için ufak bisküviler, şekerleme, peynir, kuru yemiş gibi ufak yiyecekleri belirli bir miktar yiyebilirsiniz.Yalnız fazla kaçırmamaya özen gösterin!

Add Comment