Kabızlığa Ne İyi Gelir-Kabızlık Bitkisel Tedavi

Kabızlığa Ne İyi Gelir-Kabızlık Bitkisel Tedavi

Boşaltım sistemimizin sağlıklı bir biçimde işleyebilmesi için dışkılama yapmak kesinlikle vazgeçilmez bir vücut fonksiyonudur. Ancak bazı kişilerde dışkılama esnasında bir takım zorluklar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin dışkının gereğinden fazla katı bir hal alması neticesinde kabızlık adı verilen ve boşaltımı adeta durduran bir sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar iki dışkılama arasındaki süre kişiden kişiye değişse de bu periyodun 3 güne kadar uzamış olması, kabızlığa işaret etmektedir. Kabızlığın nedenleri arasında bağırsakların tembelliği ve yeteri kadar işlememesi kadar, beslenme alışkanlıklarımızın yanlışlığı da önemli bir etkendir. Bu bakımdan kabızlığa iyi gelen besinler ve bilhassa meyveler ve sebzeler, kabızlık tedavisinde olduk.a önemli rol oynamaktadır.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir diye soru soracağınızdan emin olduğum için sizlere kabızlık tedavisinde yaygın olarak kullanılan besinleri sunacağım.

Özellikle lifli gıdalar yani Pırasa, erik, kiraz, üzüm, zeytinyağı ve şalgam kabızlığa iyi gelir.

Kabızlık Tedavisi

Kabızlık Tedavisi

-Elma da içerisinde bulundurduğu bol lif oranı yüzünden özellikle yemeklerden 45 dk kadar önce yenilirse kabızlığa doğal çözüm sunar.

 

-Kuru erik te kabızlık için doğal tedavi olanağı sağlayan bir meyvedir. Kurutulmuş erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yemek, üzerine de suyunu içmek yararlı olur.

-Fesleğen tohumları kaynatılarak içilirse kabızlığa iyi gelir. Frenk üzümü yapraklarından yapılan çay kabızlığa iyi gelir.

-Gül yapraklarının dip kısmı kesilmeden reçel yapılırsa kabızlığa iyi gelir.

-Ispanak hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler.

-Keten, bağırsak cidarına etki ederek sindirimi hızlandırır. Bu nedenle son derece etkili ve sağlıklı bir müshil ilacıdır. Vücutta herhangi bir tahribat yapmadan kabızlığı önler.

-Taze incir kabızlığa bitkisel çözüm sunar. Kuru incirler akşamdan suya konup yumuşatılarak sabahleyin aç karnına yenirse bağırsakların faaliyetini arttırır.

Add Comment