Kabızlık nasıl geçer: kabızlığa bitkisel çözüm ve doğal tedavi yolları

Kabızlık nasıl geçer: kabızlığa bitkisel çözüm ve doğal tedavi yolları

Kabızlığın nedenleri arasında stresli yaşam ve yanlış beslenme alışkanlıkları önemli rol oynamaktadır. Özellikle kabızlığa iyi gelen yiyecekler olarak bilinen posalı besinler tüketmeksizin karbonhidrat ağırlıklı bir diyet düzeni, ve su içme alışkanlığının oturtulamaması neticesinde kabızlık problemi ile karşı karşıya kalınabilmektedir.Kabızlık tedavisi için özellikle doğal posalı yiyecekler ve besinler bol miktarda tüketilmeli, ve sulu meyve sebzelerden faydalanılmalıdır.

Günlük beslenme düzenimiz içerisinde tüketmekte olduğumuz basit şekerler bizlere yüksek oranda kalori sağlarken kan şekeri seviyemizde dalgalanmalara yola açarak çabuk acıkmamıza neden olur. Posa ise su çekme yeteneği olduğundan mide içerisinde şişerek hacim yaratır ve kendinizi daha tok hissedersiniz. Ayrıca posa mideyi geç terk ettiği için, tokluk hissiniz uzun süre devam eder.

Kabızlığı önlemek için neler yapmalı ve yapılmalı:

* Kalori içermeyen posa, formunuzu korumak adına birebirdir. Eğer sık sık acıkıyorsanız, şeker tüketiminizi azaltmanızın ve posa tüketiminizi arttırmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.
* Kabızlığın gelişiminin önlenmesinde ve mevcut kabızlığın düzeltilmesinde posanın büyük etkisi bulunmaktadır.
* Diyet posasının yeterli miktarda tüketilmesi kalınbağırsak kanserinin oluşumunun önlenmesine de yardımcı olur.
* Çözünülebilir posa içeren yulaf, arpa ve pirinç kabuğu gibi besinler, karaciğerdeki kolesterol sentezini azaltarak, kötü huylu (LDL) kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olmaktadırlar.

Kabızlığa ne iyi gelir ve kabızlık için bitkisel iksir formülü:

* 1 kaşık yulaf ezmesi.
* 4 adet küçük küçük doğranmış kuru kayısı.
* 1 avuç kuru siyah üzüm. * 2 çorba kaşığı iri dövülmüş ceviz.
* 1 su bardağı süt. Yukarıdaki besinleri bir kasede karıştırıp, sabah kahvaltısı olarak tüketin. Gün içinde bol su içmeyi ve hafif fiziksel aktiviteler yapmayı da unutmayın.

Ayrıca kabızlık ilacı olarak bilinen ve sürgüt etkisi yapan bir takım ilaçlar da bağırsaklarda sökücü etki ile kabızlığa geçici de olsa çözüm olabilmektedir.

Anahtar kelimeler: kabızlık vikipedi, kabızlık tedavi, kabızlık nedenleri, kabızlık belirtileri

Add Comment