Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Kadınlarda Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

saç dökülmesi nedenleri

 

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Kadınlarda Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Kadınlarda saç dökülmesi oldukça yaygın görülen bir saç hastalığıdır. Saç dökülmesinin nedenleri olarak kalıtım, yanlış ve bilinçsiz bir biçimde kozmetik ürünlerin tüketimi, saç bakımı yapılırken saç köklerine zarar verecek riskli yöntemler kullanmak, stres, beslenme eksiklikleri ve yetersiz beslenme, mevsim değişiklikleri ve daha bir çok neden sayılabilmektedir. Bu Saç dökülmesinin nedenlerinin bir kısmı saç köklerinin ölmesine neden vermekte ve kalıcı saç dökülmesi kellik sorunu olarak ortaya çıkmaktayken bir kısım saç dökülmeleri ise saç köklerini zayıflatan ve saçları cansızlaştırarak incelten, böylelikle da saç dökülmeleri için uygun ortam hazırlayan etkenlerdir.

Bu Saç dökülmesinin nedenleri olarak bir kısmı engellenebilir ve tedavi edilebilir sebeplerdir. Şimdi Saç dökülmesi nedenleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler verelim.

1- Saç dökülmesinin çok nedeni olabilir. Bunların arasında dengesiz ve kötü beslenme önemli bir etkendir. Kadınlarda sıkça görülen demir eksikliği ve bu nedenle gelişen kansızlık anemi rahatsızlığı, tiroid hormonlarının yetersiz çalışmasından kaynklanan tiroit bezi rahatsızlıkları kadınlarda yumurtanın çatlamaması olarak bilinen hormon dengesizlikleri saç dökülmesinde önemli yer tutmaktadır. Kadınların maruz kaldığı uzun süreli ve devamlılık gösteren stres ortamlarında vücudun ortaya koyduğu tepkilerin başında da saç dökülmesi gelmektedir.

2- Anne ve babada sık görülen saç dökülmesi de kadınlarda Saç dökülmesinin sebepleri arasında sayılabilir. Ancak bayanlarda görülen saç dökülmesi, erkeklerinki kadar genetik yatkınlıktan çok ta fazla etkilenmez. Ancak yaşlanma ile birlikte kadınlarda da erkek tipi saç dökülmeleri görülebilmektedir. Erkeklerin alın ve şakak bölgelerinin zamanla açılarak buradaki saç kıllarının incelmesi gibi kadınlarda da bu tür erkek tipi saç dökülmeleri zamanla kelliğe kadar gidebilmektedir.

3- Doğal saç dökülmesi olarak tanımlanan ve günlük 80-120 arası saç telinin dökülmesi saçların doğal döngüsü içerisinde tanımlanmalı ve bir rahatsızlık hastalık olarak görülmemelidir. Bu dökülen saçlar, saç köklerinin belirli bir süre dinlenebilmeleri için şarttır ve yerine yenisi muhakkak bir süre sonra çıkacaktır.

4- Saç boyama ve bakım ürünleri ile saç bakımı uygulamaları (Fön, perma, saç boyası) saçlara zarar verebilir. Burada şayet kimyasal maddeler kullanılıyorsa bunların sağlık bakanlığından onaylı olmasına özen gösterin. Bir çok kuaför ve güzellik merkezleri bu tür ürünleri ucuz olsun diye markasız ve merdiven altı üretim denilen tarzda üretilen ve asla kontrolden geçmeyen yerlerden temin etmektedirler. Bu ürünler her ne kadar çoğu zaman saç köklerine zarar vermese de saç kırıkları, saç dökülmeler, saçların cansızlaşması, saçın matlaşması gibi istenmeyen durumları ortaya çıkarabilmektedir.

5- Psikolojik ve kalıtsal faktörler başedilmesi en zor Saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Bu gibi durumlarda psikolog a ve dermatolog a görünmemizde fayda var.

6- Beslenme daha doğrusu sağlıklı beslenme aynı zamanda sağlıklı saçlar için de gereklidir. Dengesiz beslenme saç dökülmeleri ve kellik nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. O nedenle zayıflama diyeti uygulayacak olan bayanlara en azından vücudun mineral, vitamin ve protein ihtiyacını karşılayacak düzeydeki diyet listeleri uygulamalarını tavsiye ediyoruz.

7- Saç dökülmesinin tedavisi için öncelikle saç dökülmesinin olası nedenleri tespit edilmelidir. Misal olarak demir eksikliğinden dolayı saç dökülmesi durumu varsa bu durumda tek yapmamız gereken şey, vücudun ihtiyaç duyduğu demir mineralini almaktır. Yani beslenme ile ilişkilidir. Bu tür durumlarda saç beslediğini iddia eden şampuan ve kremler ile vücudun ihtiyacı olan mineralleri temin etmek mümkün değildir. Bu tür durumlarda kesinlikle bir dermatolog uzman a görünmenizi tavsiye ediyoruz.

8- Saç dökülmeleri her ne kadar kadınlar açısından bir görünüm ve estetik sorunu olarak algılansa da aslında işin arkasında bedenimizi etkileyen bir hastalık ve rahatsızlık durumu olduğunu akıldan çıkarmamalı ve bu sorunu çözmek için kalıcı çözümler ve doktor yardımı almalıyız.

Add Comment