Kefir Faydaları Zararları Nelerdir-Kefirin Yapılışı Nasıl Yapılır

Kefir Faydaları Zararları Nelerdir-Kefirin Yapılışı Nasıl Yapılır

Kefir özellikle Rusya’da ve kafkas ülkelerinde bebek besini olarak kullanılan bir süt ürünüdür. Kefirin anavatanı Kafkaslar olup buradan tüm dünyaya yayılmıştır. Sadece bebekler ve çocuklar için değil, yetişkinler için de kefir, faydalarından azami derecede faydalanılabilecek bir besindir. Kefir genellikle yoğurtla kıyaslanır. Ancak yoğurt hiç bir zaman kefir gibi yiyecekten daha öte bitkisel şifa kaynağı özelliği taşımamaktadır. Günde 1 bardak kefir içmek bile sağlığınıza ve sağlıklı yaşam adına yapılacak büyük bir yatırımdır.

Probiyotikler adı verilen ve bağırsakların besinleri sindirimini daha da kolaylaştıran faydalı bakteriler, kefirde bol miktarda bulunmaktadır. GÜnümüzde probiyotik yoğurtlar aslında kefirden öykünerek üretilmektedir. Kefir diğer yandan bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı vücudun direncini ayakta tutan bir besindir.

Kefirin Faydaları Neler?

Bağırsaklarda besinlerin sindirimini kolaylaştıran kefir, yukarıda da söylediğimiz gibi faydalı bakterileri ve mantarları barındırır ve bağırsak temizleyici özellik arz eder. Diğer taraftan besinlerle doğrudan alınamayan ancak faydalı bakteri ve mayalar tarafından üretilen özel bir takım vitaminler ve mineraller kefirde bulunur. Kefir tam manasıyla bir protein kaynağıdır. Kefir dengeli ve besleyici bir gıda olduğu için, bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişine katkıda bulunur ve AIDS, kronik yorgunluk sendromu, herpes ve kanser gibi hastalıkların tedavisine yardımcı besin olarak kullanılabilir. Kefirin sağlığa faydaları sadece bağışıklık sistemini güçlendirici etkisiyle sınırlı değildir. Sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi nedeniyle kefir, uyku bozuklukları, depresyon ve DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) gibi hastalıkların da doğal tedavisi amacıyla kullanılmaktadır.

kefir resimleri

Bağırsak ve midede gaz şikayeti olan kişilerin kefir tüketmeleri beslenme uzmanları ve doktorlar tarafından şiddetle önerilmektedir. Bağırsak hareketlerini teşvik eden ve sindirimi güçlendiren kefir düzenli bir biçimde kullanıldığı takdirde, sindirim sistemi hastalıkları ve bağırsakların çalışma bozukluğu, bağırsak tembelliği gibi şikayetlere de bitkisel çözüm sağlamaktadır. Vücuttaki toksinleri atmak için de kefirin son derece yararlı olduğu bilinmektedir.

Kefirde ne kadar protein var

Kefirin ana maddesi nedir: Kefir krem kıvamında ve yoğurda benzeyen, ancak içilebilecek kıvamı olan bir mayalanmış süt ürünüdür. Kısacası kefirin ana maddesi süttür. Kefirin tadı tereyağlı süte benzer. Kefirdeki protein miktarı sütteki protein miktarı ile aşağı yukarı aynıdır. 1 litre kefirde ortalama olarak 40 gram protein bulunmaktadır. Kefirde protein, kazein adı verilen süt proteini olup sindirimi biraz süre almaktadır. Kefir tüketildikten sonra içerisindeki proteinlerin sindirilerek kana karışması ortalama olarak 6-7 saati bulmaktadır. Bu süre zarfında tok tutucu ve iştahı kesici olması nedeniyle kefir zayıflama diyetlerinde de iştah kesen içecekler arasında kullanılmalıdır. Laktoz intöleransı adı verilen ve süt içemeyen kişilerin kefir tüketmelerinde hiç bir sorun yoktur. Çünkü kefirdeki laktoz, mayalanma esnasında bakteriler ve mantarlar tarafından parçalanarak laktik aside dönüşmektedir. Laktoz intöleransı görülen kişilerde süt kolayca hazmedilemez ve şişkinlik, midede gaz, ishal gibi şikayetlere neden olur. Bebeklerde aşırı süt tüketimi nedeniyle görülen kabızlık ve kaka yapamama şikayetlerine karşı da kefir içilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kefirin içerisinde bulunan vitaminler, mineraller ve amino asitler arasında triptofan, esansiyel bir amino asit olup sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Kefir ayrıca sinir sisteminin sağlıklı bir biçimde işleyişi için gereksinim duyulan minerallerden olan kalsiyum ve magnezyum varlığı konusunda son derece bereketlidir. Kefirde kalsiyum bu bakımdan ashabiyeti önler ve sinir sistemini yatıştırır.

Kefirin Bileşimi

Su % 88-89
Süt asidi % 0,8-0,9
Etil alkol % 0,6-1,1
Süt şekeri / laktoz % 1,7-2,7
Kazein % 2,5-2,9
Mineraller % 0,6-0,8
Albümin % 0,1-0,3
Yağ % 2,8-3,3

Fosfor Kefirde en bol bulunan mineral maddelerden birisi olup aynı zamanda vücudumuzda en çok bulunan ve gereksinim duyulan ikinci mineraldir. Fosfor, hücre büyümesi, ve hücrelerin genç kalması, enerji üretebilmesi için gerekli besinler olan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin kullanımında yardımcı olmaktadır.

Kefirde bulunan vitaminler

Kefir; B12, B1 ve K vitaminleri, biotin, folik asit, pantotenik asit ve B12 ve diğer B vitaminleri bakımından da son derece zengindir. Özellikle B vitamini, vücudun besinleri sindirimi ve yakmasında ihtiyaç duyulmaktadır. Kefir B vitamini açısından mükemmel bir kaynak olup böbrek, karaciğer ve sinir sisteminin düzenli bir biçimde çalışmasından, cilt rahatsızlıklarının tedavisinde, saçların gör ve sağlıklı uzamasına kadar oldukça geniş bir alanda organizma tarafından faydalanılmaktadır.

Kefirde alkol varmı

Kefirde alkol vardır ama bu alkol sarhoşluk vermez. Kefir daha çok yoğurt yapımında kullanılan mayalanmış süt, veya boza ile aynı kimyasal yapıya sahiptir. Bu nedenle kefir içmek haram veya mekruh değildir. Kefir içmek caiz mi sorusunun cevabı evet olacaktır.

Kefirin bozulduğunu nasıl anlarız

Bazılarımızın aklına kefir bozulurmu sorusu gelebilir. Kefir bir süt ürünü olduğu için bozulabilir. Peki kefirin bozulduğu nasıl anlaşılır? Yanıtı kefirin tadı ve kokusunda gizlidir. Kefirden hoş olmayan bir tad veya koku alırsanız kefir bozulmuş demektir.

Kefirin mayalanması ve Kefir yapımı

Kefir Nasıl Yapılır: Kefirin yapılışı aslında sanıldığı kadar zor değildir. Öncelikle kefirin mayalanabilmesi için yukarıdaki resimdeki gibi kefir taneleri temin etmek gerekecektir. Daha sonra bu kefir taneleri bir cam kavanoz içerisine konulur. Bu kavanozda kefir taneleri mayalanma yöntemiyle çoğalacaktır. Bu nedenle başlangıç seviyesini belirlemek amacıyla cam kavanoza bir işaret koymak faydalı olabilir.

Daha sonra kavanozun içerisine 1 litre kadar süt eklenir ve 1 tam gün beklenir. Süt koyulaşmaya başlayacak ve boza kıvamına gelecektir. Karanlık bir yerde bu kavanozu saklamakta yarar var. Daha sonra kefir ce süt dolu olan bu kavanozu süzgeçe döküp ve kefir tanelerini süzeceğiz.

Artık kefir içmeye hazır hale gelmiştir. Bu kavanozu buzdolabında +4 derecede muhafaza edin. Kefir kavanozunun kapağının hava geçirmeyecek bir biçimde kapalı olması kaydıyla 24 saat oda sıcaklığında saklanabilir.

Add Comment