kekiğin faydaları -kekik zayıflatırmı – kekik suyu ve kekik yağı zayıflama

Kekiğin Faydaları -Kekik Zayıflatırmı – Kekik Suyu ve Kekik Yağı Zayıflama İlişkisi

Kekik, nanegillerden bir bitki olup genellikle yemeklerde baharat ve koku verici olarak kullanılmaktadır. Kekiğin içerisindeki bitkisel özler, hem sağlığa faydaları açısından eşsizdir hem de aromatik yağ asitleri sayesinde zayıflama ve kilo kaybı için iddialı bir bitkisel yoldur. Kekik o denli önemli bir şifa kaynağıdır ki dünyaca ünlü bal çeşitlerinin bir çoğunda kekik özü bulunmaktadır.  Eski yunanlılar tarafından kekik, cinsel gücü ve kas dayanıklılığını artırmak için kullanılmaktaydı. Ayrıca hazım şikayetleri için de kekik suyu eskiden beri kullanılmaktadır. Hazımı kolaylaştıran kekik, bu yönüyle iyi bir metabolizma hızlandırıcı bitki olarak kullanılabilir.

Kekiğin Faydaları ve Bitkisel Tıpta Kullanım Alanları:

Kekik çayı

Kekiğin en önemli tıbbi faydası, iyi bir bitkisel antiseptik (mikrop öldürücü) olmasıdır. Kekik ayrıca önemli bir Antispazmodik, balgam söktürücü ve deodorant özellikleri olan bir bitkidir.  Öksürüğe ve balgama iyi geldiği için bronşit için bitkisel kür arayanlara kekik suyu tavsiye ediyoruz.  Kekik ilaç sanayinde en fazla göğüs ve solunum yolları hastalıkları ilaçlarında kullanılmaktadır. Kekiğin bitkisel tıpta kullanım şekilleri, çay, kompres, banyo ürünleri ve gargaralar infüzyon olarak faydalanılmaktadır.

Kekik suyu, midedeki fermantasyonu da engellediği için bebeklerde kolik ağrıları ve sancıları için ve de yetişkinlerde karın ağrısına bitkisel çözüm amacıyla da kullanılan ve faydaları kesin olan bir bitkidir.

Depresyona iyi gelen bir bitki olarak kekik, özellikle depresyon hastalarının yastıklarının içerisine az bir miktarda konulur ve kokusu geçe boyunca bitkisel tedavi olanağı sağlar. Özellikle geceleri karabasan ve kabus görenlere kekik tedavisi öneriyoruz.  Kokusunun keskinliği nedeniyle böcek kovucu özelliği de kekikte bulunmaktadır.

Kekiğin Faydaları Nelerdir:

Kekikte bol miktarda demir ve manganez elementi yer almaktadır. Ayrıca kekik bitkisi iyi bir bitkisel lif kaynağıdır. Kekikte bulunan omega 3 ve benzeri yağ asitleri damar tıkanıklıkları ve kalp hastalığı için de şifa kaynağıdır.

Kekik de bulunan apigenin, naringenin, luteolin ve thymonin  gibi çeşitli flavonoidler vücudun antioksidan ihtiyacını karılar ve kekik’s antioksidan kapasitesini mangan elementi ile birleşerek artırır.   Kekikteki uçucu yağlar da vücuttaki değişik hastalık yapıcı bakterileri yok eder. Ayrıca genital mantar, ayak ve ellerdeki mantar sorununa çözüm olarak mantarlı bölgelere her gün kekik suyu sürmek yeterli gelecektir.

Kekik yağının faydaları:

Kekik yağı, kekik yapraklarındakiTimol ve karvakrol türü fenollerin damıtılmasından elde edilmektedir.  Özellikle kozmetik alanında kullanılan bu esansiyel yağlar bir takım tıbbi faydalar da içermektedir. Mikrop kırıcı özelliği bulunan kekik yağı, saç dökülmesine, mantarlara, ciltteki beyaz ve kırmızı lekelere iyi gelmektedir.

Kekik Zayıflatırmı?

Sabah ve akşam aç karnına günde 2 bardak kekik çayı içerseniz 1 ayda 2 kilo doğal yollardan zayıflama sağlarsınız.

Add Comment