Kekik Çayının Faydaları Zararları-Kekik Çayı Zayıflatırmı

Kekik Çayının Faydaları Zararları-Kekik Çayı Zayıflatırmı

Kekik çayı bir zayıflama çayından ziyade, hastalıkları iyi den ve doğal antibiyotik etkileri olan bir şifalı bitkisel çay olarak bilinmektedir. Ülkemizde bol miktarda yetişen ve hatta son zamanlarda ithalatı yapılmaya başlanan kekik bitkisi, yapraklarında barındırdığı özel bir takım bitkisel enzimler sayesinde bir çok hastalığın tedavisinde kullanılır olmuştur. Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayı denilince ilk akla gelen çay hiç şüphesiz ki kekik çayıdır. Şimdi öncelikle kekik çayının yapılışı ve hazırlanışı hakkında bilgiler verelim. Daha sonra da kekik çayının faydaları nelerdir buna değinip kekik çayı ile zayıflama mümkün mü sorusuna yanıt arayalım.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır ve İçilir-Kekik Çayının Hazırlanışı ?

Kekik çayının hem tedavi edici ve iyileştirici etkisi hem de hoş içimi ve güzel aroması, kokusu nedeniyle tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir bitkisel çaydır. Kekik çayı bildiğimiz kurutulmuş kekik yapraklarından elde edilen bu bitki çayının yapılışı da son derece basittir.

Kekik çayı zayıflatırmı

Kekik çayı zayıflatırmı

Kekik çayı nasıl demlenir: Bir tatlı kaşığı kurutulmuş kekik, Hafifçe kaynamakta olan 200 ml suda 7-8 dakika süreyle bekletilerek demlenmeye bırakılır. Daha sonra ocaktan çekilerek iki veya üç dakika kadar dinlenmeye alınarak bekletilir. Artık kekik çayımız tüketilmeye hazırdır. Gereğinden fazla demlenen kekik çayı acımsı bir tada sahip olurken gereğinden az demlenen kekik çayına ise faydalı vitamin, mineral ve bitkisel yağ asitleri geçmez. Dilerseniz ılık dilerseniz de sıcak tüketebilirsiniz. Kekik çayı iyi bir detoks çayı olup vücudu toksinlerden temizlemekle kalmaz aynı zamanda bakteri ve virüslere karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir. Bundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendiren bitki çayı denilince ilk akla gelenlerden bir tanesi kekik çayıdır.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir

Kekik çayı sadece solunum yolu tedavisinde kullanılmamaktadır. Kekik çayının faydaları arasında  hazmı kolaylaştırıcı etkisi de vardır. Bağırsak iltihaplarına iyi geldiği söylenir. Mide ve bağırsak problemi olanlar için başlı başına mucizevi bir bitkidir. Yalnız, hamileler ve yüksek tansiyon hastaları için pek önerilmemektedir. Çünkü tansiyonu geçici olarak yükseltmektedir. Artık günümüzde bitki çaylarına duyulan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Doğanın bizlere vermiş olduğu mucizevi bitkilerden bilinçli bir şekilde faydalanmak, bedenen ve ruhen bizlere fayda sağlayacaktır. Kekik çayı da her derde deva, hastalıklara şifa bitkilerden en önemli olanlardandır. Geçici mide krampları, spazmlara çözüm olarak geçmişten günümüze önerilen ilaç kekik çayıdır.

Kekik Çayı Zayıflatırmı

Kekik çayının günlük olarak sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir biçimde 2 kez içilmesi halinde hem akciğerler ve mide bağırsaklar temizlenecek hem de metabolizma hızlanarak kan dolaşımı daha hızlı akmaya başlayacaktır. Bu durumda ise hücrelere ulaşan oksijen miktarı hatırı sayılır düzeyde artacağı için metabolizma hızı artacak ve daha fazla enerji harcanacaktır. Kekik çayının kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarını azaltıcı etkisi nedeniyle damar açıcı bitki çayı olarak kullanımı da son derece yaygındır. Kansızlığa bitkisel çözüm olan kekik çayı kan şekerini de düşürmekte ve dengelemektedir.

Yazı hakkında yorum bırakın