kerevizin faydaları nelerdir – kerevizle zayıflama mümkün mü?

Kereviz, göründüğünün aksine, salatalarda kullanılan alelade bir yaz bitkisi değildir. Kereviz hakkında son yıllarda yoğunlaşan bilimsel çalışmalarda, kerevizin faydaları açığa çıkmış ve kerevizin negatif kalori etkili bir bitkisel diyet bitkisi olarak zayıflama ile kilo verme yolunda ne derece etkili olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu nedenle kereviz yaprakları ve kereviz bitkisi, bir çok diyet listesinde vazgeçilmez bir biçimde yer alan bir zayıflatan bitki oluvermiştir.

Kerevizin sağlığa faydaları:

kereviz

Son dönemlerdeki bilimsel araştırmalarda kerevizin tansiyona iyi gelen ve tansiyon seviyesini düzenleyen bir takım bitkisel maddeler içerdiği açıklanmış ve kerevizde bulunan Pthalides isimli enzimin kan damarlarını genişleterek kalp damarlarının kan dolaşımını rahatlattığı ve damar tıkanıklığına doğal çözüm teşkil ettiği ifade edilmiştir. Pthalides enzimi aynı zamanda kan damarlarının tıkanmasına yol açan stres hormonlarının salgılanmasını da azaltarak strese bitkisel çözüm sunar.

Kereviz tam manasıyla bir c vitamini deposudur. C vitaminin faydalarını anlatmaya gerek bile yok. Özellikle soğuk algınlığına iyi gelen c vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren bir vitamindir ve çocuklarda boy uzaması için de gereklidir.

Kereviz zayıflatırmı?
Kerevizle zayıflama öyle pek te alışılmamış bir durum değildir. Kereviz aynı zamanda yüksek oranlı bitkisel lifler içerir. Buna diyet fiberi de deniliyor. Bitkisel lifler, sindirim sistemini daha iyi çalıştırır ve metabolizma hızlandırır. Bu nedenle yüksek fiber içeren diyetlerdetıpkı lahana gibi mutlaka Kerevize de yer verilir. Kereviz bitkisinde esansiyel minerallerden folasin ve potasyum da bolca bulunur. Potasyum minereli metabolizma hızlandıran ve yağ yakan bir etkiye sahiptir. Görülüyor ki salatalara lezzet veren kereviz, bir çok yöndem de bitkisel zayıflama ve bitkisel tıp alanında da oldukça önemli faydalara sahip bir bitkiymiş.

Kerevizi nasıl tüketmeli

Kereviz en başta salata olarak, kereviz salatası şeklinde tüketilebilir. Ayrıca kerevizden elde edilen kereviz yağı da önemli bir bitkisel şifa maddesidir. Kereviz ayrıca balık türü deniz mahsülleri ile birlikte tüketilirse zayıflatıcı ve kilo verdirici etkisi had sahfaya çıkmaktadır.

Add Comment