Keten Tohumu Faydaları, Zayıflama, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keten Tohumunun faydaları zayıflama, keten tohumu nasıl kullanılır, keten tohumu zayıflatırmı

Keten Tohumu, uzun bir süredir ülkemizin popüler bitkisel tedavi ve zayıflama için çözüm yöntemlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Keten bitkisi eskiden daha çok kumaş elde etmek için kullanılırken eski devirlerden beri keten tohumu değişik hastalıkların ( uyuz ve aşırı terleme tedavisi gibi ) tedavisinde kullanıla gelmektedir. Keten bitkisinin yemeklerde kullanımı Elbise keten sıcak tür insanlar için, hem kuru ve sıcak hava önerilir. Keten kumaşı terlemeye iyi gelen bir kumaş türü olduğu için giysi olarak da yaygın bir kullanım alanı vardır. Ancak biz burada keten tohumunun tadı ve lezzetinden ziyade tedavi edici özelliklerinden, sağlığa ve zayıflamaya faydalarından bahsedeceğiz.

keten tohumu

Keten ekimi, ülkemizin de dahil olduğu orta kuşak ülkelerin özellikle ülkemizde yapılabilmektedir.Keten bitkisinden elde edilen keten tohumu ve keten tohumu yağı bitkisel bir yağ olup, özellikle esansiyel yağ asitleri, omega-3 ve omega-6, gibi insan vücudunun hemen hemen tüm yaşamsal süreçlerini etkileyen doymamış yağ asitleri bakımından çok zengindir. Ayrıca tohum keten tohumu içerisinde yüksek miktarda protein, vitaminler (A, B, E, F) ve diğer birçok mineral maddeler bulunmaktadır.

Keten yağı, kalp hastalıkları ve ateroskleroz tedavisi için ideal bir doğal ilaçtır. Kalp-damar hastalıkları ve diğer birçok dolaşım sistemi rahatsızlıklarına bitkisel çözüm sunan Keten Tohumu, içerdiği yağ asitleri ile kanser hastalığına da doğal tedavi ve çözüm sunmaktadır.

Geleneksel tıpta, keten tohumu ilaç olarak, detoks tedavilerinde ve adele yumuşatma ve öksürük, balgam söktürücü, mesane, böbrek taşlarını düşürücü ülser önleyici olarak kullanılmıştır. Keten tohumu nezleye karşı doğal koruma sağlamaktadır. Keten tohumu yağı ile birlikte gül yağı, lavman için kalın bağırsakları yumuşatıcı madde olarak ta kullanılmıştır. Keten tohumu aynı zamanda doğal soda ve incir suyu ile birlikte çil ve sivilce lekelerine bitkisel ve doğal çözümler için de faydalanılmaktadır.

Keten tohumunun yağlı olması, özellikle kabızlık ve kronik kolit tedavisinde de uygulama alanı bulmasına yol açmıştır. 2 tatlı kaşığı keten tohumu ezilerek 1 bardak kaynar su içerisine atılır. Günlük 100-150 ml içilir ve bu miktar günde 2-3 parçaya bölünür. Aç karnına içilen bu bitkisel formül kabızlığa kesin çözüm sunmaktadır.

Keten tohumu böbrek hastalıkları için de yaygın bir kullanım olanağı bulunmaktadır. Böbrekleriçin 1 tatlı kaşığı keten tohumu 200 ml su ile karıştırılarak kaynatılır. Gün boyunca 2 saate bir 100 ml bu karışımı içerseniz böbrek taşlarını düşürücü ve böbrek iltahaplarını azaltıcı etkiye sahiptir. Bu karışım aynı zamanda mide ülserleri için de iyileştirici bir özellik sunar. Keten tohumu açık yaralara toz haline getirilip serpilirse yara ağrılarını yatıştırır ve kaşıntıyı önler.

Keten tohumu ezilmeden yutulursa bağırsaklarda şişlik ve tokluk hissi oluşturur. Şayet toz halinde keten tohumu tüketecekseniz eşit oranlarda karışım yaparak meyve reçel veya bal ile tatlandırabilirsiniz.

Keten Tohumu Zayıflatırmı
Keten tohumu diyabet şeker hastalığı için de etkin bir bitkisel çözüm sunar. Fasulye, bakla, keten tohumu ve yaban mersini, yulaf tohumu ezilerek eşit oranlarda karıştırılır.ve kurutulur. 3 çorba kaşığı bu karışımı 3 bardak suya karıştırarak bir güzel karıştırmalısınız. Bu bitkisel çayı günde 3 kez yemeklerden önce bir bardak içerseniz hızlı zayıflama ve kilo verme sağlarsınız. Oldukça besleyici olan keten tohumu çayı, zayıflama esnasında vücudu zaafiyete uğratmaz ve bağışıklık sistemini güçlü kılar. Bu bitkisel çay mesane iltahapları için de bitkisel tedavi olanağı sağlar. Değişik diyet formüllerinde keten tohumu sıkça kullanılmaktadır.

İshale bitkisel çözüm amacıyla keten tohumu kullanacaksanız 1 çorba kaşığı toz haline getirilmiş keten tohumunu 100 ml su ile kısık ateşte 15 dk kaynatın. Bu karışımı ılık hale gelesiye kadar soğutarak lavman için kullanın.

Baş ağrısı ve migren için şifalı bitkiler arasında keten lifleri sayılmadan geçilemez. Baş, diş ve migren ağrıları gibi sinir kökenli ağrılarda bir parça keten lifi ile sardunya çiçeğinin yeşil yaprakları veya ceviz dut yaprağı, ağrıdan etkilenen bölgeye koyularak eşarp yada bandajla sabitlenir. Yapraklar tazeleri ile 2 saate bir değiştirilir. 2 saate kadar ağrıdan eser kalmadığına şahit olursunuz. Yine ağrı tedavisinde, apse yumuşatmak için keten tohumu toz haline getirilerek elma sirkesi ile hamur kıvamına getirilir. Ağrı olan bölgeye bu hamur yapıştırılır. Böylece keten tohumu hamuru, ağrıyı ve abseyi içerisine çeker. Keten tohumu hamırı diş ağrısı ve sancısı geçirmek için de ağrıyan dişe konularak uygulanabilir.

Toz haline getirilmiş keten tohumu, yanıklar ve deri hastalıkları bitkisel tedavisi için de çözüm amacıyla kullanılır. Bir çay kaşığı keten tohumu tozu, 20 g kaynamış su ile karıştırılarak cilt sorunu ve hastalığı olan bölgeye pamukla uygulanır. Bu karışım aynı zamanda cilt yanıkları için de bitkisel tedavi ve çözüm yöntemi olarak bilinir. Keten tohumu ve keten tohumu yağı süt ile kaynatılarak, darbe ve travma sonrası oluşan çürükler, açık deri kırıkları ve topuk nasırları için de tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Keten tohumu tozunun sivilce, akne, ödem, yara, iltihap tedavisinde kullanılması için hatmi kökü, papatya çiçekleri, hatmi çiçeği, çimen, yonca (1 tutam) ve keten tohumu (3 yemek kaşığı) karıştırılarak hamur haline getirilir.

Keten tohumu aynı zamanda ateş düşürücü, anti-enflamatuar ve yatıştırıcı etkisi ile sindirim ve solunum yolu yangılarında kullanılan bir bitkisel şifa kaynağıdır. Bronşit, ses kısıklığı, gastrit, mide ülseri ve duodenal ülser, kronik kolit, mesane ve böbrek iltihalarında suda ıslanarak sümük kıvamına getirilmiş Keten Tohumları ( 100 ml ye 2 yemek kaşığı ) suyu içilerek şifalı bir yöntem uygulanmış olur. Bu karışım göze sürülürse Konjiktivit göz iltahabını da iyileştirir.

Keten tohumları % 48 oranında esansiyel bitkisel yağ içerir. Özellikle sanatçılar ses kısıklığı için keten tohumu yağı içmelidirler. Keten tohumu yağı içerisinde bulunan linetol, kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir. Sanah ve akşam 1 kaşık tüketeceğiniz keten tohumu tozu ile kolesterole bitkisel çözüm bulabilirsiniz.

Keten tohumu yağı, yağ metabolizması bozuklukları, ateroskleroz, kanser hastalıklarını tedavi edici ve koruyucu özelliklere sahiptir. Keten yağı kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca, karaciğer, tiroid, bağırsak, mide çalışması üzerinde normalizasyon etkisi vardır,Hamile hanımların keten yağını günde bir çay kaşığı tüketmeleri, bebeklerinin zekası ve sağlığı için gereklidir. Zeki bir bebeğe sahip olmak, çocuğunuzun zekasını geliştirmek için bir tatlı kaşık keten yağı ile birlikte her gün bir adet ceviz yiyin.

Add Comment