kilo aldıran besinler ve kilo aldırıcı yiyecekler

Kilo aldıran besinler ve kilo aldırıcı yiyecekler

Kilo almak için doğru besinlerle beslenmek önemli bir role sahiptir. Fakat kilo almak için en iyi ve faydalı yiyeceklerin neler olduğunu çoğumuz bilmeyiz. Hatta bazen de kulaktan dolma bilgilerle yanlış yiyeceklerle sağlıksız yoldan kilo alma riskine bile girebiliriz. Bu nedenle sağlıklı kilo aldırıcı yiyecekler sizler için bir kenarda not edilmesi gereken besinlerdir.

kilo aldiran yiyecekler

Kilo aldıran yiyecekler ile kilo almak sağlıklı da olabilir sağlıksız da olabilir. Yağlanmadan kilo almak istiyorsanız kilo almak için dayanıklılık gerektiren ve kas yapan hareketler ve egzersizler yapmanızı tavsiye ederim. Şimdi sizlere vereceğim 10 adet kilo aldırıcı yiyecek ile sağlıklı kilo almak için fırsat yakalayacaksınız.

1. Pizza

Pizza  sadece lezzeti ile değil aynı zamanda mükemmel bir kilo aldıran yiyecek olarak ta kilo almak isteyenlerin gözbebeğidir. Büyük boy bir pizza içerisinde 1000 ile 1200 kalori bulunmaktadır. Değişik malzemeler ile yapılabilmesi pizzaya lezzet konusunda bir üstünlük sağlmaktadır. Ancak Pizza Margarita adı verilen pizza türünü önermiyoruz. Zira bu pizza zayıflamak için daha idealdir. Çünkü bol miktarda peynirden yapılması nedeniyle kalorisi çok düşüktür. Şayet pizza bulma sıkıntısı yaşıyorsanız onun türk versiyonu olan lahmacun ve pide de tüketebilirsiniz. Bizim pidemizin ve lahmcunumuzun pizzadan ne eksiği var ki?

2. Dana eti-Koyun eti

Kırmızı et olarak tabir edilen koyun ve dana eti, kilo almak için iyi bir yiyecek olduğu gibi proteince zengin olması nedeniyle son derece de besleyicidir.  Kebap ya da haşlama, kızartma hiç farketmez, yeter ki bolca et yiyin.

3.Ceviz, Antep Fıstığı, Fındık, Çikolata

Bu saydıklarımın hepsinin ortak özellikleri var. Birincisi hepsi bitkisel yiyecekler, İkincisi ise bol miktarda bitkisel yağ ve protein içeriyorlar. Bu yiyeceklerde bulunan yağlar, hayvansal yağlar gibi sağlığa zararları olan yağlardan değillerdir.  Bolca yiyerek kas yapabileceğiniz besinlerdir ama kas yapmak için egzersiz yapmanın da şart olduğunu söylemeliyim.

4. Makarnalar

Makarna da zengin karbonhidrat oranı ve enerji deposu olmasıyla kilo aldıran yiyecekler arasındakini hakediyor. Spagetti türü kıymalı soslu makarnalar en sağlıklı yoldan kilo aldıran hamur işleri olarak biliniyorlar. İtalyanların ünlü bir spagetti çeşidi olan Cabonara nın 100 gramında bile 1000 kalori bulunuyor. Bu da makarna ve spagettinin nasıl bir kilo aldıran yiyecek olduğunu gözler önüne seriyor.

5. Meyve suları ve hafif içecekler

Susuzluğunuzu giderirken bile kilo almak istiyorsanız bundan böyle kilo almak için meyve suları tüketeceksiniz. Konsantre meyve suyu içerisinde şeker bolca bulunduğu için ve multivitaminler bakımından çok zengin olduğundan dolayı, iyi bir kilo alma yoludur. Kola da kilo aldırıcı bir içecek olarak tercih edilebilir.

6. Dondurma

D0ndurma kadar çabuk kilo aldıran başka bir besin herhalde zor bulunur. Özellikle krema ve çikolata açısından zengin dondurmalar, yemekten sonra tüketildiğinde kilo aldırıcı etki oluştururlar.  Kalori bakımından çok zengin olan dondurmanın 100 gramında 400 kalori vardır. Maraş dondurması gibi yoğun dondurmalarda bu oran 500 kaloriye kadar çıkmaktadır.

7. Baklava ve Kaymaklı ekmek kadayıfı

Gerek baklava gerekse kaymaklı ekmek kadayıfı 100 gramında 600 kalori civarı enerji barındırdıkları için kilo aldırıcı yiyecekler den dir. Ancak yaygın kanının aksine her tatlı kilo aldırıcı değildir.

8. Hamburger ve Sosisli Sandviç

Hamburgerin özellikle  Whopper, Big Mac ya da cheeseburger çeşitleri çok yüksek oranda kalori ihtiva ederler. Örneğin saydığımız  hamburger çeşitlerinin 1 porsiyonunda ortalama olarak 500 ile1000 kalori vardır.

9. Peynir

Peynir öyle göründüğü gibi basit bir yiyecek değildir. Özellikle kaşar ve tulum peyniri gibi % 80 i yağdan oluşan peynir çeşitleri 100 gramında 500 kalori  barındırmaktadır.

10. Müsli

Kahvaltılarda tükettiğimiz müsli, çikolata ve şeker ile birlikte tüketilirse çok iyi bir kilo aldırıcı besin olur. Aynı şey, cornflakes, için de geçerlidir.

Yularıda saydığımız kilo aldırıcı yiyecekler, ve kilo aldıran besinler, sağlıklı kilo almanız için spor ve egzersiz yapmanızı zorunlu kılar. Özellikle kas yapıcı dayanıklık egzersizleri kilo aldıran egzersizler olarak denenmelidir.

Add Comment